Szatmárnémeti

Már várják a szavalókat

2016.01.06 - 07:08

A Szatmár megyei magyartanárok szervezete, a Literart Egyesület és a Kölcsey Ferenc Főgimnázium január 22-én szervezi meg az iskolások részére kiírt vers- és prózamondó versenyt.

 

A Magyar Kultúra Napján zajló megmérettetésen ezúttal is hat csoportban versenyeznek majd a diákok, akiknek már várják a jelentkezését.

Az első csoport az előkészítős és I–II. osztályos diákoké, akiknek „Jó, hogy látlak, Rókakoma” címmel egy szabadon választott, versben vagy prózában íródott állatmesével kell készülni, ami legfeljebb háromperces.

A második csoportban a III–IV. osztályosok lépnek színpadra, nekik „Történetek Csodaországból” címmel egy szabadon választott prózarészletet kell előadniuk Lázár Ervin, Berg Judit, Méhes György, Bálint Ágnes, Nógrádi Gábor, Csukás István műveiből. Az előadásuk nem haladhatja meg az öt percet. A két kisiskolás csoport versenyét a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban rendezik meg.

A Bălcescu-Petőfi Általános Iskolában lépnek színpadra az általános iskolások. Az V–VI. osztályosoknak „A játék az gyönyörű…” címmel egy szabadon választott verset vagy prózarészletet kell előadniuk a XX–XXI. század gyermek- és ifjúsági irodalmából, legfeljebb öt percben.

A VII–VIII. osztályosok felhívásának mottója egy Dsida Jenő-idézet: „Szép a világ, gyönyörű a világ, és nincs hiba benne”. Ebben a kategóriában a zsűri egy szabadon választott természetleíró, vagy a természettel kapcsolatos verset vár a versenyzőktől a XIX–XXI. század magyar vagy világirodalmából. Az előadások hossza szintén nem haladhatja meg az öt percet.

A középiskolások, a legkisebbekhez hasonlóan, szintén a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban bizonyítanak majd. A IX–X. osztályosok felhívását szintén egy Dsida Jenő idézettel — „Kék villogású, gyönyörű tó vagyok” — hirdették meg. A tanulóknak egy szabadon választott verssel kell készülni Ady Endre, Kaffka Margit, Gellért Sándor, Fényi István, Dsida Jenő, Szilágyi Domokos, Páskándi Géza, Kovács András Ferenc, Jánk Károly vagy más szatmári alkotó költészetéből, de az előadásnak ezúttal sem szabad meghaladnia az öt percet.

A legnagyobbak, a XI–XII. osztályosoknak „Én játszom ugyan, de ti vegyetek komolyan” (Szilágyi Domokos) mottóval a XX–XXI. század lírájából kell választaniuk egy költeményt az életörömről, szerelemről, játékosságról. A versek előadása nem lehet hosszabb nyolc percnél.

A versenyre január 22-én, pénteken 14 órától kerül sor.

Iskolánként, csoportonként két-két diákot várnak a szervezők, jelentkezni pedig január 19-ig lehet a következő e-mail címeken: kisiskolásoknak a [email protected] címen, általános iskolásoknak a [email protected] címen, középiskolásoknak pedig az [email protected] címen.

Más megyékből, illetve az országhatáron túlról érkező vendégek számára a szállást és étkezést a szervezők biztosítják.

 

 

Bumbuluţ Krisztina