2030-ra az elhízás lesz az elsődleges oka a májrák kialakulásának, a zsírmáj gyulladása vezet már ma is sok esetben a megbetegedéshez. Erről a Semmelweis Egyetem Onkológiai Központjának igazgatója beszélt az Inforádiónak.
Legtöbben a B- vagy C-típusú hepatitis-fertőzést, vagy a túlzott alkoholfogyasztást tartják a májrák elsődleges rizikófaktorának, pedig egyre inkább terjed az úgynevezett zsíros máj betegség - mondta el az Inforádiónak Dank Magdolna, a Semmelweis Egyetem Onkológiai Központjának igazgatója. Az elhízás, az inzulinfüggő cukorbetegség és az inzulinrezisztencia mint kísérőbetegség hozzájárulhat a májrák kialakulásához. Korai felnőttkorban az elhízás 2,5-3,5-szeresére tudja megemelni a betegség kialakulásának kockázatát. Ráadásul korai stádiumában a májrák semmilyen tünetet nem okoz, ezért a túlsúlyos emberek számára a rendszeres szűrővizsgálat kiemelten fontos. "Amikor a májrák panaszt okoz, már előrehaladott betegségként van jelen. A májban lévő zsír felmérése, a gyulladásos folyamat megtalálása nagyon fontos, ebben a háziorvosoknak is nagy a szerepe" - hangsúlyozta a Semmelweis Egyetem Onkológiai Központjának igazgatója.
A májrák viszonylag ritka, az összes daganatos megbetegedés nagyjából 3 százalékát adja. Kialakulásáról és kezeléséről az alábbi cikkünkben olvashat bővebben!
Életmódunkban már kisebb változtatásokkal is sokat segíthetünk testsúlyunk, így egészségügy megőrzéséért. Némi testmozgást minden nap beiktathatunk az életünkbe: szálljunk le egy megállóval hamarabb a buszról, esetleg lift helyett használjuk a lépcsőt. Étkezésünket pedig tanácsos úgy megváltoztatni, hogy ne a finomított lisztek, kenyérfélék képezzék a táplálkozásunk alapját .