Belföld

Már négy halálos áldozat

2019.01.10 - 11:03

Már négy halálos áldozatot szedett az influenza ebben a szezonban Romániában — közölte az Egészségügyi Minisztérium. A megbetegedések szaporodnak, de járványra csak februárban számítanak.

Már négy halálos áldozatot szedett az influenza idehaza: két galaci, egy aradi és egy marosvásárhelyi személy hunyt el a vírus szövődményei miatt, köztük egy olyan 33 éves fiatalember is, akinek nem volt semmilyen korábbi betegsége. Az elhunyt betegek egyike sem volt beoltva influenza ellen. Galacon ugyanakkor egy 26 éves várandós asszonynál is igazolták az A típusú influenzavírus jelenlétét.

Sorina Pintea egészségügyi miniszter szerint egyelőre nem beszélhetünk járványról, egyúttal továbbra is azt javasolja a lakosságnak, hogy kérjék az influenza elleni védőoltást. A védettség az immunizálást követő két hétben alakul ki, így a februárra jósolt járványos időszakra már védelmet nyújt az oltás az influenza bizonyos típusai ellen.

Sandra Alexiu, a bukaresti családorvosi kamara elnöke egyúttal arra figyelmeztetett, hogy súlyos, akár halálos következménye lehet annak, ha az influenzát összetévesztjük az egyszerű hűléssel. Az influenza vírusos megbetegedés, amelyet láz, orrfolyás, köhögés, fejfájás, rossz közérzet, az orr és a légutak nyálkahártyájának duzzanata jellemez. Az influenzavírusok az egyéb légúti fertőzések kórokozóihoz hasonlóan a köhögéskor, tüsszögéskor és beszéd közben keletkező légúti váladékcseppecskék révén, cseppfertőzéssel terjednek.

Az influenzás megbetegedések és a megfázás vagy nátha között az egyik legjellemzőbb különbség, hogy míg az influenza panaszai hirtelen jelentkeznek, addig a náthás beteg állapota lassan rosszabbodik. Az influenza esetében igen magas láz alakul ki erős fejfájással és végtagfájdalommal, ugyanakkor rendszerint tüsszögés nélkül. A megfázás esetén alacsonyabb láz vagy hőemelkedés alakul ki általában, nem jellemző tünet az izomfájdalom vagy a fejfájás, ugyanakkor vezető panasz lehet a tüsszögés. Csecsemők és kisgyermekek esetében álmossággal, bágyadtsággal, illetve hasmenéssel, míg az időseknél szegycsonttáji fájdalommal jelentkezik a betegség. Ezeket követi a torokfájás, száraz köhögés, és csak aztán a hurutos tünetek: orrfolyás, orrdugulás, váladékos köhögés. A krónikus betegek esetében influenzás megbetegedés esetén az alapbetegség állapotromlása jöhet létre.

Vírusfertőzésről lévén szó az influenza esetében elsősorban tüneti kezelésről beszélhetünk. Fontos a helyes lázcsillapítás, szükség esetén fájdalomcsillapítás és az ágynyugalom. Mindezek mellett erősen ajánlott a bő folyadékfogyasztás és a megfelelő vitaminellátottság, lehetőleg nagy adag C-vitaminnal. Mai rohanó világunkban sajnos sokan nem pihenik ki az influenzát, pedig a betegség kezelésében kiemelten fontos az ágynyugalom.

Az influenza megelőzésében kiemelt fontosságú az évenkénti védőoltás, különösen igaz ez a kisgyermekek, idősek, krónikus betegek, sérült immunitásúak és környezetükben tevékenykedő emberek, illetve zsúfolt közösségekbe járók esetében. Azok, akik nem tartoznak a magas rizikófaktorú lakosság körébe, a gyógyszertárakból szerezhetik be az influenza elleni védőoltást. Jelenleg kétfélét is lehet kapni: trivalens, azaz háromkomponensű és tetravalens, négy komponensből álló oltást — ez utóbbi például két különböző A és két B típus ellen véd, az ára pedig 41 lejnél kezdődik.

Ha pedig már járvány van, a betegeket igyekezzünk távol tartani a közösségektől! A cseppfertőzés nem feltétlenül köhögéssel, hanem nagymértékben tárgyak és kezeink közvetítésével terjed, ezért nagyon fontos a rendszeres, nagyon alapos kézmosás.

 

Bumbuluţ Krisztina