Az öreg, lerobbant, környezetszennyező és veszélyes autók számának megnövekedésétől tartanak a szakemberek — február 1-jéig még kötelező kifizetni a környezetvédelmi bélyegilletéket.
Az ember mindig örül, ha már nem kell egy-egy illetéket fizetnie, de a 102-féle illeték eltörlése közül a legnagyobb örömöt vitán felül leginkább pénztárcát érintő környezetvédelmi bélyegilleték (timbrul de mediu) megszüntetése váltotta, pontosabban február 1-jétől váltja majd ki. Azt viszont el kell ismernünk, ennek az illetéknek (és az előtte lévőknek) köszönhetően jelentősen csökkent az országba behozott régi, lerobbant, nem túl biztonságos és környezetszennyező gépkocsik száma — s az új kormány máris azon gondolkodik: hogyan előzze meg, hogy az országot elárasszák a külföldről behozott használt autók. Aggodalmuk nem alaptalan: tavaly minden negyedik, Romániában értékesített autó használt volt — csak Szatmár megyében 15 939 gépjárművet jegyeztek be, 7575 járművel többet, mint 2015-ben.
Az ország talán még nem annyira, de Szatmár megye s ezen belül különösen Szatmárnémeti valósággal „fuldoklik” az autókban — tavaly év végén 149 211 bejegyzett gépjárművet tartottak nyilván (azaz szinte minden második Szatmár megyei lakosnak van gépkocsija), s ezekből 15 939-et 2016-ban jegyeztek be! „Óriási növekedésről beszélünk, ugyanis tavaly 7575-tel több járművet jegyeztettek be, mint 2015-ben, és ennek a legnagyobb részét továbbra is a használt gépkocsik alkották. Abban pedig biztos vagyok, február 1-jétől, a környezetvédelmi bélyegilleték eltörlése után „robbanás lesz”, és gyalog is alig fogunk tudni majd közlekedni Szatmárnémeti utcáin a rengeteg csotrogánytól, amiket 150–250 euróért vásárolnak meg külföldön és hozzák haza” — mondja a Szatmár Megyei Gépjárműbejegyzési és Jogosítványkibocsátó Hivatalt vezető és véleményét soha véka alá nem rejtő Moza Zamfir. És hogy borúlátása mennyire nem alaptalan, azt igazolja az is, hogy a kormány máris azon gondolkodik: mivel tudná megakadályozni, hogy az országot elárasszák a külföldről behozott használt, régi, lerobbant, nem túl biztonságos és környezetszennyező autók és a hazai autógyártás léte se kerüljön veszélybe — a romániai autógyártók képviselői azt körvonalazták: a környezetvédelmi bélyegilleték eltörlése nyomán 30 százalékkal visszaeshet az ország autógyártása, ami 15 ezer munkahely elvesztését eredményezné. Arról már nem is beszélve, hogy a Környezetvédelmi Alap költségvetésének 45%-a ebből az illetékből származott.
Ahhoz a jó szándékhoz, hogy egyféle-fajta adóval megakadályozzák: Románia Európa autótemetőjévé váljon, nem fér semmilyen kétség (jelenleg a behozott használt gépkocsik átlagéletkora nyolc-tizenkét év), azonban mindeddig még egyetlen kabinetnek sem sikerült olyan jogszabályt hoznia ezen a téren, amelyet az Európai Unió vagy az Európai Bíróság ne tartott volna alaptalannak, szabálytalannak stb. (hiszen valahol az EU-nak is meg kell szabadulnia fölöslegessé vált, öreg autóitól…).
Az adóhatóság tegnap közleményben pontosított pár dolgot azok számára, akik a következő hetekben szándékoznak gépkocsit vásárolni/bejegyezni/az országba behozni: a környezetvédelmi bélyegilletéket január 31-ig fizetni kell, csak február 1-jén törlődik el véglegesen, akkortól azonban már semmilyen illetéket nem kell fizetniük a gépjármű első bejegyzésekor/első eladásakor. A kifizetett környezetvédelmi bélyegilleték (illetve az azt megelőző hasonló illetékek) összegének visszaigénylésére továbbra is lehetőség van, és a már megkezdett pénzvisszafizetések sem függesztődnek fel. Fontos tudni azonban: a 2013-ban törvénybe lépett környezetvédelmi bélyegilletéket csak jogi úton lehet visszaperelni, a 2007–2013 közötti illetékeket (autóilleték, környezetszennyezési illeték stb.) azonban egyszerűen, a megyei adóhatóságnál kitöltött kérvénylappal lehet visszaigényelni, s erre a kérvényre legtöbb 45 napon belül választ kell kapjon az autótulajdonos.