Szatmárnémeti

Már idén elstartol a Saligny-program

Fotó: bauteam.hu
2021.08.26 - 08:00
Nem normális, hogy valakit azért érjen hátrány, mert vidéken él — még a költségvetés-kiigazítás előtt, sürgősségi rendelettel megteremtik az Anghel Saligny településfejlesztési program jogi alapját, hogy lehessen is pénzt elkülöníteni rá, és beindulhasson.

Nem titok, hogy a XXI. század Romániája (és főleg annak vidéki része) alapinfrastruktúrailag jelentősen el van maradva Európától — s bár a vezetékes ivóvíz, csatornázás, gázhálózat hiánya szinte mindennap terítékre kerül valamilyen formában, az eddigi kormányok nemigen siettek egy olyan átfogó alapot, programot létrehozni, amelynek pályázatain keresztül valamennyi helyi fejlesztés finanszírozást kaphat. Persze ott van a Helyi Településfejlesztési Program (PNDL I és II), a Vidékfejlesztési Program (PNDR) és egyéb programok, pályázati lehetőségek, viszont a szatmári polgármesterekkel készített interjúink, beszélgetéseink során számtalanszor számoltunk be mi is lapunk hasábjain arról, hogy egy-egy pályázat nyertessége (de még inkább elutasítása) mennyire függött a politikai hovatartozástól is.

Nos, komoly változások készülődnek ezen a téren az Anghel Saligny településfejlesztési programnak köszönhetően — amely bár vitathatatlanul szükséges és jó, első körben nem nyerte el a kormánykoalíciót alkotó minden párt tetszését, ám a koalíciós vezetők kedd esti tanácskozását követően elsimultak az akadékoskodások, olyannyira, hogy a program már idén elindul. „Az Anghel Saligny-program Románia eddigi legnagyobb fejlesztési programja, legkevesebb hat évre tervezzük, s a beruházásokra 50 milliárd lejt szánunk. Mint ismeretes, a program tervezetét Cseke Attila fejlesztési miniszter nyújtotta be, és a helyi önkormányzatok is támogatják, mert olyan infrastrukturális beruházásokat biztosít számukra fontos területeken, amelyeket nem lehet európai alapokból finanszírozni — az EU ugyanis arra ad pénzt, amire ő jónak látja, s ez nem mindig esik egybe azzal, amire nekünk szükségünk van. Persze tegyük hozzá gyorsan azt is: a tagállamok zömében már nem kérdés a vidéki alapinfrastruktúra megléte. Romániában viszont az alapinfrastruktúrát kell fejleszteni, ugyanis a települések közel 60%-ában nincs csatornázás, közel 30%-ában nincs vezetékes ivóvíz, de EU-s pénzeket nem vagy csak nagyon kis mértékben lehet ilyen célokra lehívni” — magyarázza megkeresésünkre a koalíciós tárgyaláson részt vett Turos Lóránd szenátor.

„Formai kérdéseket tisztáztunk este — például hogy az önkormányzatok online nyújtják be a pályázataikat, és lesz egy platform is a beruházások nyomon követésére. Ismétlem: a Saligny-programban célirányosan olyan önkormányzatok pályázhatnak, amelyek településein nincs gáz, víz, csatornázás, illetve korszerűsítésre szorulnak a megyei és községi utak — ezért kell ez a program. 50 milliárd lejről van szó, az alapinfrastruktúra bővítésére. Nem épületfelújításokat és építéseket, nem bármiféle beruházást lehet eszközölni, hanem alapinfrastruktúrát. Nem túlbonyolított, egyszerű program, könnyen tudnak majd rá pályázni” — hangsúlyozta, hozzátéve azt is: a program már idén elindul, amint megteremtődik a jogi alap. „A jogi alapot a költségvetés módosítása előtt, sürgősségi rendelettel teremtjük meg — erre azért van szükség, hogy a költségvetés-kiigazításban már tudjunk pénzt elkülöníteni rá, és elindulhasson.”

S hogy mennyire lesz sikeres az Anghel Saligny településfejlesztési program?

„Az eddigi fejlesztési programok jelentős része sikeres volt, országos szinten és Szatmár megyei szinten is. Az RMDSZ-es polgármesterek munkája nyomán is látszik, hogy becsülettel helytálltak, pályázatokat vittek és visznek végig — ismerem őket, bízom bennük, hogy mindent megtesznek annak érdekében, hogy a lakosságnak biztosítva legyen az alapinfrastruktúra. Hiszen a legfőbb cél vidéken is városi életminőséget biztosítani. Nem normális, hogy valakit azért érjen hátrány, azért legyenek rosszabbak az életkörülményei, mert vidéken él. Nem normális, hogy 2021-ben az udvaron lévő kerekes kútról húzzák a vizet, hogy a WC a kert végében legyen. A mi elképzelésünk: ezeknek az alapdolgoknak a kialakítását kell finanszírozni — egyéb programokból lehet mást is megvalósítani, de az alapinfrastruktúra a lényeg, országos szinten is. És persze a programban a pályázatoknak (a kivitelezésüknek) is megvan a logikus, józan paraszti ész szerinti rendje: csatornahálózat, ivóvízhálózat, gázhálózat, aszfaltozás. Ez a cél és a sorrend. Nem megengedhető s nem elfogadható, hogy idén elkészült friss aszfaltozást jövőre feltörjenek a csatornahálózat kiépítése miatt” — fejtette ki.

Szabó Kinga Mária

 

 

 

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Ezek a szatmárnémeti utcák lesznek korszerűsítve idén

A 2024-es, szatmárnémeti költségvetés bemutatásakor a sok egyéb mellett új utcák aszfaltozása is lajstromozva lett. Több mint hatvan utca van kiszemelve burkolásra, javításra, köztük sok földes utca.
Szatmárnémeti

Minden vidéki településnek lehetőséget kell adni arra, hogy életminőségében javuljon

A népszámlálás önkitöltős szakaszának meghosszabbításáról, valamint az Anghel Saligny országos finanszírozási programról beszélgettünk Nagy Szabolcs parlamenti képviselővel, aki örömmel summázta: a Szatmár megyei települések nagy számban jelentkeztek a programba.
Szatmárnémeti

Megduplázódott a programban részt vevő diákok száma

A Mathias Corvinus Collegium (MCC) középiskolások számára januárban meghirdetett felvételijére Erdély-szerte 729 diák jelentkezett, a program létszáma ezzel a duplájára nőtt. Az erdélyi Középiskolás Program most már több mint 1400 diákot számlál.