Szatmárnémeti

Már három halálos áldozata van az influenzának

Egy hét alatt több mint 65 ezer felső légúti megbetegedéses esetet regisztráltak Romániában (Fotó: MTI)
2022.04.20 - 13:30
Az elmúlt napokban három áldozatot is szedett az influenza Romániában: egy 58 és egy 77 éves férfi és egy 78 éves nő veszítette életét a fertőző betegség szövődményei miatt — április elején 14-szer több fertőzést igazoltak, mint egy évvel korábban.

Meghalt három személy influenzában — közölte ezen a héten az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) keretében működő Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központ. A tájékoztatás értelmében az egyik áldozat egy 58 éves Temes megyei férfi, akinek más betegségei is voltak, és nem volt beoltva influenza ellen. A második halálos áldozat egy 78 éves Olt megyei nő. Esetében nem tudnak más betegségekről, de ő sem kapta meg az influenza elleni oltást. A harmadik áldozat egy 77 éves Maros megyei férfi, esetében sem jegyeztek más társbetegséget, és szintén oltatlan volt.
Mindhárman az A típusú influenzavírus H3 altípusával fertőződtek meg. Az 58 éves férfi április 14-én, a nő április 17-én halt meg, míg a 77 éves férfi ezen a héten, április 18-án hunyt el.

A közegészségügyi intézet adatai szerint magas volt az influenzás megbetegedések száma április elején: 14-szer több fertőzést igazoltak, mint egy évvel korábban. Az év 14. hetében, április 4–10. között 2149 esetben igazolták az influenzavírus jelenlétét, míg tavaly ugyanebben a periódusban mindössze 153 megbetegedést jegyeztek. A felső légúti megbetegedések, virózisok és tüdőgyulladások száma is 1,8-szor magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában, egy hét alatt 65 049 virózisos esetet jegyeztek.
Az intézet közlése szerint április 10-ig 1 506 362 személy kapta meg az influenza elleni védőoltást a háziorvosoktól az Egészségügyi Minisztérium ingyenes immunizálási kampánya keretében.

Az influenza nagyon fertőző

A Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) egészségnevelési osztálya által összeállított tájékoztató szerint az influenza, vagy ahogyan sokan nevezik, a grippé igen ragályos fertőző betegség. Jellemzői a láz, nagyon rossz közérzet, fejfájás, izomfájdalmak és általában légúti panaszok — orrfolyás, torokgyulladás (piros torok), köhögés —, akárcsak a közönséges légúti vírusfertőzések esetében. Súlyos formái alakulhatnak ki, szövődményekkel, baktériumos felülfertőzéssel, különösen gyerekeknél és időseknél, valamint krónikus betegeknél, gyenge ellenálló képességűeknél.
Többféle influenzavírus van, és nagyon változékonyak, ezért a fertőzésen átesett ember is újra megbetegedhet egy másik fajta influenzavírustól. Az influenzavírussal megfertőződött páciens már a tünetek jelentkezése előtt 1–2 nappal fertőz, és még a lábadozás idején is.

A megelőzés érdekében tudni kell, hogy a grippés fertőzés légi úton terjed, nyálcseppekkel, légúti váladékokkal. „Tüsszentés, köhögés, ásítás közben takarják el papír zsebkendővel vagy zsebkendővel szájukat, orrukat, és gyakran mossanak kezet! Naponta többször szellőztessenek, a kisgyerekeknél, időseknél és a betegeknél is! A szellőztetés nyilván nem azt jelenti, hogy huzatban állunk, vagy kihűtjük a lakást” — írja a DSP.

Serkentsék a szervezet ellenállását vitaminokkal, javasolja a közegészségügy, főleg C-vitaminnal, lehetőleg természetes úton, friss gyümölcsök (alma, narancs, citrom, grépfrút), savanyú káposzta, zöldségek, nyers saláták (például alma,sárgarépa és cékla) formájában. Hő hatására a C-vitamin elbomlik, tehát hiányzik a főtt ételből, kompótokból.
A megbetegedés kockázata a közösségekben dolgozók, fertőzésnek kitett emberek (egészségügyi személyzet, tanárok, eladók, tanulók, egyetemisták, öregotthonok lakói, kórházba utalt betegek) esetében a legnagyobb, valamint azoknál, akik koruknál fogva (gyerekek és idősek) vagy krónikus betegségeik miatt gyengébb immunitással bírnak.

Bumbuluţ Krisztina