Szatmárnémeti

Már aktívak a kis vérszívók

2019.03.19 - 14:11

Kezdődik a kullancsszezon, de a szatmáriak már az elmúlt hetekben is panaszkodtak a vérszívók jelenlétére. Sok kutyatartó talált már kullancsot egy-egy séta után a házikedvenc bőrébe fúródva.

Az enyhe telet követően ezen a tavaszon is nagyon aktívak a kis vérszívók, a kullancsok. Ráadásul nem csak erdőben, kirándulás közben juthat a bőrbe kullancs, az élősködők a házak kertjében, hobbikertekben, városi zöld területen is jelen vannak. A szatmári lakosok már egy ideje panaszkodnak is a jelenlétükre, főként a kutyatartók találkoztak az akár veszélyt is jelentő ízeltlábúakkal: a töltésen és a megyeközpont zöldövezeteiben tett sétát követően ugyanis komoly kullancsvizitre szorultak a házikedvencek, a gazdik nem is egy élősködőt találtak a bundájukban vagy már a bőrükbe fúródva.

A közönséges kullancs (Ixodes ricinus), mely Szatmárban is gyakoribb, számos kórokozót hordozhat és terjeszthet, amelyekkel vérszívása során az embert is megfertőzheti. Ezen betegségek közül a szomszédos Magyarországon és térségünkben is elsősorban a Lyme-kór és a kullancs terjesztette vírusos agyvelőgyulladás fordul elő. Romániában 2017-ben például 839 esetben merült fel a Lyme-kór gyanúja, ezek közül 323 esetben igazolódott be.

 

Védekezzünk ellenük!

 

A vérszívás és a kórokozók átvitele ellen egyénileg számos módon védekezhetünk. Ezek közül a legfontosabbak:

— erdei túrák alkalmával használjunk kullancsriasztó szereket, amelyeket a bőrünkre, esetenként pedig a ruházatunkra juttathatunk. A riasztószereket mindig a használati utasítás szerint alkalmazzuk, amelyből azt is megtudhatjuk, hogy milyen gyakran (hány óránként) javasolt az adott készítmény ismételt alkalmazása.

— ha a túra/séta során világos színű ruházatot viselünk, akkor azon könnyebben észrevehetjük a ránk kapaszkodó, sötét színű kullancsokat.

— nem lehet eléggé hangsúlyozni a bőrbe fúródott, táplálkozását megkezdő kullancs mihamarabbi felfedezésének és eltávolításának fontosságát. A korai eltávolítás a kórokozók átvitelének megakadályozására is alkalmas.

Ha nem is erdőben, csak a szabadban, kertben vagy parkban jártunk, akkor is érdemes „kullancsvizitet” tartani, átnézni a gyerekeket és a háziállatokat, mert ha megtörtént a baj, jobb minél korábban eltávolítani az élősködőt. Csak arra alkalmas tárggyal szabad a kullancsot kiszedni, ne piszkáljuk kézzel, de tűvel, hegyes tárggyal se próbálkozzunk! Ha sérülést okozunk a a befúródott kullancson, az stresszhatásként éri és ezért gyomortartalmát bejuttathatja az áldozat vérébe, megnövelve ezzel egy esetleges fertőzés rizikóját.

Használjunk kullancskiszedő csipeszt, ami a szatmári patikákban is kapható. A csipesszel a fej végénél, a bőrhöz minél közelebb fogjuk meg a kullancsot és tekerés nélkül, egy határozott, de finom mozdulattal húzzuk ki. Az sem baj, ha beszakad a feje, a gyermek és felnőtt szervezet egyaránt pár nap alatt elbánik az idegen anyaggal. A csipesz ezt követően egy kis fertőtlenítés után újra használható, nem kell kidobni.

Eltávolítás után jegyezzük meg a kullancs helyét, ha esetleg az elkövetkező hetekben a bőrön például Lyme-kórra gyanús tünetet észlelnénk.

 

Bumbuluț Krisztina