Külföld

Már 2900-an haltak meg ebolában Afrikában

2014.09.26 - 16:39

Elérte a 2900-at az ebola vérzéses láz halálos áldozatainak a száma Nyugat-Afrikában, ahol eddig több mint hatezren kapták el a súlyos betegséget - jelentette be az Egészségügyi Világszervezet (WHO) csütörtökön, a járvánnyal kapcsolatos legfrissebb adatokat ismertetve.

 

Hivatalos adatok szerint szeptember 21-ig 2917-en haltak meg a kór okozta betegségben Nyugat-Afrikában. Három nappal azelőtt még "csak" 2793 áldozatról lehetett tudni Guineában, Libériában és Sierra Leonéban. A vírus eddig 6263 embert betegített meg. A közlemény szerint a fertőzöttek között 373 egészségügyi dolgozó is van, közülük 208-an vesztették életüket.

Libériában 3280 ebolafertőzöttet regisztráltak, közülük 1677-en bele is haltak a kórba. Guineában 1022 ebolás beteg közül eddig 635-en vesztették életüket, Sierra Leonéban pedig 1940 megbetegedésről, ezen belül pedig 597 halálesetről tudnak.

A WHO tájékoztatása szerint a helyzet Guineában valamelyest stabilizálódni látszik, a másik két nyugat-afrikai országban azonban minden bizonnyal súlyosbodni fog. "Bár a helyzet továbbra is komoly aggodalomra ad okot, mégis stabilizálódni látszik Guineában: az utóbbi öt hét során minden egyes héten 75-100 új megbetegedést jelentettek" - olvasható a szervezet által kiadott kommünikében.

Sierra Leonéban ismét kijárási tilalmat rendeltek el, ezúttal három régióban 1,2 millió ember számára, hogy így fékezzék a járvány terjedését. A karantén felállítását az ország elnöke jelentette be szerdai esti televíziós beszédében. "A kijárási tilalom nyilvánvalóan számos nehézséget fog okozni, állampolgáraink és az országunk túlélése azonban elsőbbséget élvez" - jelentette ki Ernest Bai Koroma államfő. A tilalom időtartama egyelőre ismeretlen.

Ez a legsúlyosabb ebolajárvány a vírus csaknem negyven évvel ezelőtti megjelenése óta. A kór mostani terjedése februárban Guineában kezdődött, a járvány azóta Sierra Leonéra és Libériára is átterjedt. Néhány megbetegedés történt Nigériában és Szenegálban is, illetve egy másik, a nyugat-afrikaitól független ebolajárvány ütötte a fel a fejét a kontinens középső részén fekvő Kongói Demokratikus Köztársaság területén is, de ez utóbbi az egészségügyi szervezetek szerint nem súlyos.