Országos szinten már több mint kétmillió elektronikus receptet bocsátottak ki január 1—18. között, Szatmár megyében azonban még mindig sok helyen problémás a receptírás.
A támogatott gyógyszerek felírására és kiadására kialakított új számítógépes rendszert 2012 második félévében vezették be, és idén január elsejétől vált kötelezővé, a gyógyszertárak január 3-tól ártámogatott gyógyszereket csak elektronikus receptekre adhatnak ki. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) legfrissebb adatai szerint január elseje óta több mint 2 millió elektronikus receptet adtak ki a háziorvosok. Január 1—18. között 2 424 705 e-receptet írtak fel, melyből 1 998 779-et fel is használtak az arra jogosultak. A központi adatbázisba regisztrált 11 230 háziorvosnak a 96%-a felírt már legalább egy elektronikus receptet 2012 júliusa óta, amióta először lehetett használni az elektronikus formát. A mai napig pedig a családorvosok 93 százaléka már legalább 25 elektronikus receptet írt fel a pácienseknek az országos adatok szerint. A Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztár egyelőre még nem rendelkezik megyei adatokkal. Elmondásuk szerint helyi szinten sokkal nehezebb az adatok összesítése, itt ugyanis nem rendelkeznek a központi adatbázishoz való hozzáféréssel. Az adatok elemzése január végén történik majd meg, amikor a mintegy 2000 darab beérkező listát összesítik az informatikus szakemberek. Erre a munkálatra nagyjából 10 munkanapra van szükségük a pénztár dolgozóinak, így a helyi adatok leghamarabb február 12-én lesznek elérhetők. A háziorvosok minden hónap végén összesítést kell küldjenek a Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztárnak az általuk felírt gyógyszerekről, napi munkájuk azonban nehezebbé vált az új receptek bevezetésével.
Kétszer annyi munka az e-receptekkel
Az elektronikus recept azt jelenti, hogy az orvos a számítógépen, az egészségbiztosítási pénztár központosított informatikai rendszeréhez kapcsolódva írja meg a vényt, amit kinyomtat, és a páciens vagy a hozzátartozó kezébe ad. Január első hetében rengeteg probléma adódott az új rendszer miatt, sok háziorvos és gyógyszertáros is panaszkodott a számítógépes rendszer lassúságára. A szakemberek szerint az elektronikus receptek felírásának gyorsabbnak és egyszerűbbnek kellene lennie, mint a hagyományos, papír alapú vények kiadásának. Az általunk megkérdezett háziorvos szerint azonban a patikusnak és a betegnek könnyebb, nekik viszont nehezebb az új módszerrel dolgozni, és legalább kétszer annyi munka és bosszankodás van vele, mint a hagyományos módszerrel volt. Dr. Lakatos Sándor mezőfényi és mezőteremi háziorvos szerint ő naponta átlagosan 15 elektronikus receptet ad ki, és 2012. december eleje óta kizárólag ezt használja. Kérdésünkre elmondta, nemhogy egyre gyorsabb és könnyebb lenne ezek felírása, a helyzet csak rosszabb. A rendszer lassú, problémát okoz az internetkapcsolat hiánya — legfőképpen vidéki rendelőkben —, vagy a legegyszerűbb példa: éppen nincs áram. Ezenkívül a háziorvosoknak nehézséget okoz az is, ha az egészségbiztosítási pénztár szerverén vannak fennakadások, de olyan is van, hogy a biztosító „visszadobja” a receptet, és újra kell kezdeni annak megírását. Nyugdíjasok esetében általában B listás gyógyszereket kell felírni, de ha egy betegnek A listás és B listás gyógyszerre is szüksége van, két külön receptben írható csak meg, tehát a procedúrát kétszer kell végrehajtani. Mióta ráadásul a kórházak is elkezdték kiadni az elektronikus recepteket, a problémák csak sokasodnak, a rendszer még lassúbb — mondta el dr. Lakatos Sándor, hozzátéve, hogy az általa használt program például 8-10 recept megírása után automatikusan „kidobja” a felhasználót, így újra kell indítani az egész folyamatot. Számtalan összeférhetetlenség is van a rendszerben, például ha a felírt gyógyszer és a betegbiztosító által támogatott gyógyszer nem kompatibilis egymással. Az orvos szerint még hetekig eltarthat, míg a kívánt minőségben és gyorsaságban fog működni a gyógyszerek felírásának menete.
A patikusok elégedettek
Az általunk megkeresett szatmárnémeti gyógyszertár dolgozói meg vannak elégedve az új rendszerrel, szerintük a kezdeti nehézségek után ma már könnyen boldogulnak az elektronikus receptek kiadásával. Gondok csak akkor merülnek fel, ha frissítik a rendszert, és a gyógyszerész nem elég figyelmes, ugyanis minden frissítés után le kell tölteni a legújabb verziót, ellenkező esetben nem tudják használni a programot, és nem tudnak gyógyszert kiadni.