Szombaton már elindult Szaúd-Arábiába a Szatmárnémeti Autonet Motorcylce Team pilótája, Gyenes Emánuel, aki a jövő héten tizenegyedik alkalommal rajthoz áll a Dakar-ralin.
Mint ismeretes világnehezebb, versenyzőt és versenygépet is próbára tevő két hetes sivatagi száguldás január másodikán egy próloggal indul Dzsiddából, másnap pedig tulajdonképpeni verseny indul az Arab-sivatagban.
Mani már a 2020-as kiíráson megkapta a Dakar-legenda kitüntetést a szervezőktől, vele együtt nyolc pilóta áll rajthoz a jövő héten, akik legalább tízszer álltak rajthoz a Dakar-ralin. A többszörös román és magyar bajnok, világbajnoki futamgyőztes Mani ezután megszerezte az egyik legértékesebb érmét is, miután megnyerte a Dakar legnehezebb kategóriáját a szervízcsapat-kíséret nélküli Malle Moto Original by Motul osztályt. Az első Dakar-kiírásokat felidéző kategóriába nevezett a szatmári pilóta 2021-ben is, viszont a 46. Dakar-ralin nem címvédés a kitűzött cél. Mani ugyanis nyáron súlyos lábsérülést szenvedett, amiért több héten keresztül mankóval kellett járjon, így az edzések helyett rehabilitációra kellett járjon.
„Nyilván, miután januárban megnyertem a Malle Moto kategóriát, nem gondoltam volna, hogy egy ilyen fura év vár ránk. Nagyon nehéz volt formában tartani magamat, hiszen a vesztegzár alatt nem volt lehetőség motorozni. Majd sajnos jött a lábtörés. Októberben már nem kellett mankó, és neveztem a Red Bull Romaniacs egyik könnyebb kategóriájába. Ez volt főpróba, hogy lássam, bírók-e legalább öt egymást követő napot motoron. Nagyon jól éreztem magam, ezért úgy döntöttem, nevezek a Dakar-ralira is. Nem vagyok most sem százszázalékba felépülve, de napról napra jobban érzem magam. A mostani kiíráson nehezebb pálya vár ránk, mint a 2020-as versenyen, de szeretnék most is helyt állni, és egy jó helyen zárni” – mondta még a szombati indulás előtt Mani, aki Frankfurtból egy különjárattal repült Dzsiddába. A szervezők ugyanis Frankfurtból, Rómából és Párizsból indítottak különjáratokat a Dakar-rali résztvevőinek, hogy zökkenőmentesen és időben megérkezhessenek a szaúdi-városba.
Vasárnap Mani a lapunknak elmondta, hogy szigorú járványhatósági eljárások vannak az Arab-félsziget legnagyobb országában is, karanténba zárták őket 48 órára, majd koronavírus-teszten vesznek részt, és ha negatív az eredmény, akkor január 1-én megkezdődhet a Dakar-kaland: pénteken gépátvétel, szombaton 129 kilométeres prólog Dzsidda körül (ebből 11 kilométer a mért szakasz, amely meghatározza az első versenynap rajtsorrendjét), vasárnap pedig indulhat a 7775 kilométeres (ebből 4778 km a versenyszakasz) verseny Bisha, Wadi Ad-Dawasir, Rijad, Burajdah, Hail, Sakaka, Neom, Al-Ula és Janbu települések érintésével. A mezőnyt január 15-én várják vissza Dzsiddába, ahol a legjobbakat díjazni fogják a szervezők.
Pesek Attila