Tizenhét uniós tagállam fogyasztóvédői azzal vádolják a kínai szolgáltatót, hogy kétséges módszereket alkalmaz a bevételszerzés érdekében, ezért koordinált fellépésükkel az illetékes hatóságok beavatkozását kérik.
Manipulatív technikák
A Temu 2022 szeptemberében indult és gyorsan a világ egyik legnépszerűbb online piacterévé vált. Jelenleg havonta több mint 75 millió felhasználója van az EU-ban.
„Az online piactér tele van manipulatív technikákkal, amelyek célja, hogy a fogyasztók többet költsenek a platformon.” – magyarázta Monique Goyens, a BEUC európai fogyasztóvédelmi szervezet vezetője, aki szerint a Temu megsérti az EU digitális szolgáltatásokról szóló törvényét (DSA).
Ki az eladó?
A fogyasztóvédők számos jogsértéssel vádolják a céget. Amint rákattintanak egy bizonyos termékre, a vásárlóknak egy sor drágább változatot mutatnak – hozott fel egy példát Goyens. „Ráadásul a Temu gyakran homályban hagyja a fogyasztókat azzal kapcsolatban, hogy kitől vásárolják a termékeket.” – tette hozzá. Az sem mindig világos, mi alapján ajánlanak bizonyos termékeket a fogyasztóknak.
Ebből következően nem egyértelmű, hogy egy termék megfelel-e az uniós biztonsági előírásoknak. Ha pedig egy vásárló el akarja hagyni a platformot, megnehezítik a dolgát azzal, hogy aki törölni szeretné Temu-fiókját, annak egyfajta "akadálypályán" kell végigmennie a weboldalon.
A Temu elkötelezett
Első reakciójában a Temu közölte, hogy nagyon komolyan veszi a BEUC panaszát, és alaposan megvizsgálja azt. Az európai piacon új cégként elkötelezettek a "helyi szokásokhoz" való alkalmazkodás mellett - magyarázta a vállalat szóvivője. "Ahol látunk javítani valót, ott együtt akarunk dolgozni szolgáltatásunk további finomításán és a hiányosságok kijavításán."
Siess, vásárolj!
A Német Fogyasztóvédelmi Szervezetek Szövetsége nemrég figyelmeztette a vállalatot a „manipulatív formatervezésre” és a szerintük hamis környezetvédelmi ígéretekre. A Temu ezután vállalta, hogy az olyan feliratok, mint pl. „Siess! Több mint 126 embernek van ez a termék a kosarában!” a jövőben nem jelennek meg a német vásárlók számára.
Az ilyen technikákat arra használják, hogy a vásárlókat időnyomás alá helyezzék, és így gyors vásárlásra csábítsák őket.
Hírszerkesztő / Euronews