Mani ismét ott lesz a Red Bull-on

2017.06.30 - 14:43

Kevesebb mint egy hónap múlva rajtol el Nagyszebenben a világ legnehezebb hard enduro motoros versenye, a Red Bull Romaniacs tizennegyedik kiírása. A rajtnál ott lesz a rekorder is, a szatmárnémeti Gyenes „Mani” Emánuel.

Nincs Red Bull Romaniacs a szatmárnémeti Gyenes „Mani” Emánuel nélkül. Akár így is felvezethetnénk a világ legnehezebb hard enduro motoros versenyét, amelyet a 14. alkalommal rendeznek meg Nagyszeben környékén, a Dél-Kárpátok lejtőin. Viszont ezen a versenyen a Szatmárnémeti Autonet Motorcycle Team motorosa első sorban azért kerül reflektorfénybe, mert az egyetlen olyan pilóta a világon, aki rajthoz állt az eddigi összes kiíráson, és be is tudta fejezni a versenyt. Büszke is erre a rekordra Románia legjobb terepmotorosa, de elismeri, hogy a Dakar-rali neki jobban fekszik, mint a hatalmas erőnléti bedobást igénylő öt napos Red Bull Romaniacs. De Mani még így is állt már dobogón Nagyszebenben. 2005-ben és 2006-ban a szintén szatmárnémeti Oláh Lászlóval az oldalán a Expert Team kategóriát nyerte meg, ugyanakkor dobogós volt az Expert Single egyéni versenyben, illetve a Silver kategóriában, de az is jó eredménynek könyvelhető el, hogy a legmagasabb osztályban, Pro, vagyis a mostani Gold kategóriában célban ért.

„Láthattam évről évre, miként fejlődik ez a verseny, és miként lett egyre nehezebb célba érni, attól függetlenül, hogy milyen kategóriába versenyzik a pilóta — nyilatkozta Mani. — Miután sikerült tavaly, a 13. kiíráson is célba érnem a Red Bull Romaniacson, megfogadtam magamnak, hogy visszatérek ide minden évben. Minden alkalommal remek volt a szervezés, és így ez egy olyan verseny, ahol mindenki jól érzi magát. Gyönyörű a vidék, ahol áthalad a mezőny” — tette hozzá a Dakar-rali korábbi kiírásain maraton kategória-győztes motoros. Mani elismerte, volt olyan pillanat, amikor azt mondta, hogy többé nem áll rajthoz a Red Bull Romaniacson, de most örül annak, hogy meggondolta magát. „A 10. kiírás után gondoltam arra, hogy ez a verseny nagyon nehéz nekem, és már nem kéne rajthoz álljak. De a következő évben meggondoltam magam, neveztem és egyáltalán nem bántam meg, hogy így döntöttem. Világszinten elismert versennyé nőtte ki magát, és ez plusz motivációt jelent számomra is, hogy évről évre jobb eredményt érjek el itt. A prológ a leglátványosabb esemény, hiszen ezrek gyűlnek össze a város központjába, hogy megnézzék, mikét boldogulnak a pilóták az Andy Fazekas által tervezett mesterséges akadályokon” — folytatta Mani.

Az idei kiírás rajtjáig már kevesebb mint egy hónap maradt. Renatta Stepanov, a verseny sajtófőnöke elmondta, 49 országból neveztek motorosok az idei kiírásra. Itt lesz a címvédő, és az ötszörös Red Bull Romaniacs-győztes Graham Jarvis (Husqvarna) is, aki kiérdemelte a „Kárpátok királya” becenevet is. Az idei kiíráson a 2017-es Erzbergrodeo-győztes spanyol Alfredo Gomez (KTM) lehet a brit versenyző legfőbb kihívója. A spanyol eddig háromszor állt dobogón az erdélyi megmérettetésen, de idén az első helynek járó trófeával szeretne hazatérni.

A brit Jonny Walker (KTM) tavaly egy sérülés miatt kényszerült feladni a versenyt, de felépült, és a pályafutása győzelmére hajt Nagyszebenben.

A Gold kategória versenyőzinek egyébként külön nyomvonalat jelölnek ki a szervezők, ezért ez a legnehezebb versenyszám. A kategória dobogós helyeire esélyes lehet még a dél-afrikai Wade Young (Sherco), vagy a brit Paul Bolton és honfitársa, Billy Bolt. Az Egyesült Királyságból érkezik egyébként a legtöbb versenyző, létszám szerint pedig az az ausztráliai és a németországi pilóták következnek a rangsorban. Továbbá a hazai pilóták is nagy számban neveztek, de mellettük rajhoz állnak hondurasi, mexikói, dél-koreai, szingapúri, venezuelai, izlandi, kolumbiai, tájföldi, Hong Kong-i és argentínai motoros versenyzők is rajtvonalhoz állnak.

Július 25-én a nagyszebeni Coposu sugárúton a prológgal kezdődik az idei kiírás, és az itt elért időeredmény meghatározza a másnapi rajtsorrendet. Ezt követi négy nap kíméletlen off-road, és az 500 kilométer versenytáv teljesítése végén, július 29-én Nagyszeben közelében, a Szenterzsébet-dombon ünneplik majd azokat, akik teljesíteni tudták a 2017-es megmérettetést is.

Fotó: Predrag Vuckovic/Red Bull Content Pool