Mani araszol az első húsz felé

2015.01.14 - 20:53

Elbúcsúzott kedden a 26. Dakar–rali mezőnye Chilétől, tegnap ugyanis visszaért Argentínába, szombaton pedig a legjobbak befutnak Buenos Airesbe, ahonnan január 4-én indultak a több mint 9000 kilométeres „kalandra”.

A Szatmárnémeti Autonet Motorcycle Team 30 éves motorosa, Gyenes „Mani” Emánuel remek teljesítményt nyújtva, huszonhét helyet javított a táblázatban a múlt keddi pozíciójához képest, és a maraton kategóriában is volt éllovas egy napig. A nehéz bolíviai szakasz után viszont visszaesett a második helyre, de kedden rengeteget faragott a hátrányából a kategória éllovasához, a svéd Thomas Berglundhoz viszonyítva. Igaz, a kilencedik versenynapon jobb lehetett volna az eredmény, amennyiben sikerült volna megtalálni egy eldugott ellenőrző pontot (WP). Ezek érintése ugyanis kötelező, mindezt a versenyző nyomkövető rendszere (GPS) jelzi a versenybíróknak. Ezek kihagyása jelentős időbüntetéssel jár. „Hatan voltunk motorosok, akik a szó szoros értelmében kínlódtunk, hogy megjelöljük a GPS-en az ellenőrző pontot. Itt rengeteg időt vesztettem – nyilatkozta Mani. – A navigációs problémák mellett a napi szakasz nehézségeivel is meg kellett küzdeni. Hosszú volt a 450 kilométeres speciális, és a nyomvonal dűnék között, majd durva, kavicsos talajon vezetett. Végül is örülök annak, hogy célba értem és egészben vagyok én és a versenygépem is.” A szatmári pilóta így is a 24. időt motorozta az Iquique – Calama közötti speciálison, és ugyanezt a pozíciót foglalja el már az összetett táblázatban is. Ugyanakkor a hétfői 27 perces hátrányból 24-et faragott Berglundhoz képest, így a maraton kategóriában már csak 3 perc volt a hátránya a szerdai szakasz előtt.

Szerdán, a 10. versenynapon a chilei Calamából indult a mezőny, átkeltek a 4970 méter tengerszint feletti magasságban levő Paso de l’Acay andoki hágón, majd Argentína területére érve, 3600 méter tengerszint feletti magasságra érve álltak rajthoz a 371 kilométeres speciális szakaszra. Az átlagmagasság 3800 méter volt, a hőmérséklet pedig nem emelkedett 0 Celsius fok fölé. Mivel újabb maratoni szakaszról volt szó, ezért szerda este, Saltában nem várta műszaki csapat a versenyzőket. Az ideiglenes eredmények alapján Mani a 23. helyen zárt tegnap. Csütörtökön Salta és Termas Rio Hondo között 357 kilométer mért szakasz vár a motorosokra.