Vidék

Májusfák „őrzik” a szabadidőparkot

2023.05.11 - 19:52
A népes gyermeksereg most is pillanatok alatt öltöztette fel színes szalagokkal, és varázsolt a nyírfákból májusfákat, majd fáradhatatlan energiával járta a lépéseket — vidám hangulatban telt a sárközújlaki szabadidőpark közösségi „felavatása”.

Izgatott aprókák és ifjak, kíváncsi felnőttek gyülekeztek a sárközújlaki szabadidőpark  közepén csütörtökön délután, ahol már tartóba állítva várta a két nyírfa, hogy feldíszítsék és felállítsák őket – felelevenítéseként annak még nem teljesen elfeledett, de közéletből már eltűnt szokásnak, amely nélkül pár évtizeddel ezelőtt még szinte elképzelhetetlen volt az udvarlás és május első éjszakája, főleg vidéken.

hirek/2023/majus/majusfa-sarkoz/1.jpg

Az egybegyűlteket Krupa Anna, a rendezvény hét évvel ezelőtti ötletgazdája és azóta is fáradhatatlan főszervezője köszöntötte, majd rövid ismertetőben hangzott el, mi is a májusfa; ki, kinek és miért állították, melyek voltak a jelentései, az íratlan „illemkódex” mit írt elő ezzel kapcsolatban. 
A májusfát a falu fiatal legényei csoportba szerveződve állították szerelmük vagy udvarlási szándékok jeléül, s fizikai munkát is jelentett, hiszen a fiatal nyír– vagy hársfát előbb ki kellett vágni valamelyik közeli erdőben, majd azt a számukra kedves lány házáig vinni s ott a kapuhoz állítani, kerítésoszlophoz kötni, természetesen az éjszaka folyamán vagy kora hajnalban.
A lány, ha fogadta a májusfát és a legény szándékát, háromszor egymás után meggyújtott egy szál gyufát vagy gyertyát. Ha viszont a „világgyújtás” mozzanata elmaradt – akár nemtörődömségből, akár mert így utasította el az udvarlási szándékot –, azt keményen megtorolták a legények, legtöbbször úgy, hogy egyszerűen kiemelték a nagykaput oszlopairól s valahol a mezőn elrejtették – másnap reggel pedig az egész falu láthatta: valami malőr történt a párválasztás-udvarlás terén. Ennél nagyobb szégyen nem is igen érhetett egy lányt s a családját – talán csak az, ha egyáltalán nem kapott májusfát. 
A fa állítása jelzés is volt a közösség számára: az illető leány elérte a nagylányságot, járhatott már bálba is – első alkalommal a májusi bálba, természetesen –, ugyanakkor egyfajta „plyetykaújságként” is szolgált: melyik lány kapott nagyobbat, kié mivel volt feldíszítve vagy épp kiét csúfította el a „haragosa”.

hirek/2023/majus/majusfa-sarkoz/4.jpg

A rövid ismertetőt követően — a gyermekjátékok bemelegítéseként — szalagrablás kezdődött, s amelyik lurkónak sikerült a legtöbb színes szalagot a többiektől elrabolni és derekára kötni, azt illette a dicsőség, hogy a fa tetejére is ő kötözhette az első szalagot, közben pedig kívánt valamit. Az idei kívánság messze nem öncélú volt, ugyanis a győztes azt kérte, hogy mindig ilyen sokan legyenek és ilyen játékos-vidám hangulatban teljen a májusfaállítás Sárközújlakon.
Ezután következtek a rendezvény talán legnyüzsgőbb pillanatai: a fák feldíszítése s a szalagkötésből a legkisebbtől a legnagyobbig mindenki kivette a részét majd a már színesen tarkálló fák alatt a gyermekek népi játékokat játszottak Kósa Bianka és Szűcs Orsolya vezetésével. 

hirek/2023/majus/majusfa-sarkoz/38.jpg

Míg a játszásbeli kellemes fáradtságot kipihenték, a citerákból dunántúli dallamok csendültek fel, aztán az Ördögrokolya kiscsoport rábaközi gyermekjátékokat mutatott be, majd a nagyok, pontosabban ifjak Förgeteg csoportja perdült nyírségi táncra, a nézők örömére — nem mellékesen  a sárközújlaki és avasújvárosi gyermekekből álló csoportok előadásukkal fellépnek majd Szatmárnémetiben is a Kossuth-kertben május 19-én, a Családi Hétvége keretében zajló  Jeles Piros Pünkösd Napján néptáncgálán is. 

Ennyi mozgást, játékot, táncot követően mindenki megérett egy kis szusszanásra és uzsonnázásra, annál is inkább, mivel a délutánnak még nem volt vége, a program közös táncházzal és népdaltanulással folytatódott.

Szabó Kinga Mária 

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!