Vidék

Májusfa-kitáncolási ünnepséget tartottak Óváriban

A Ribiszke néptáncegyüttes szatmári, moldvai és mezőségi néptáncokat adott elő, a végén pedig, a felcsíki néptáncba bekapcsolódott a közönség is / Fotók: Magánarchívum
2021.06.01 - 17:00

A hét végén megtartott májusfa-kitáncolás egy hónappal korábban, a májusfaállítással kezdődött. Szatmár megyében régi divat a májusfaállítás, a huszadik század második felében Óváriban májuskosárküldésre szelídült ez a szokás. Török Józsefnek, a Vetési Kulturális Központ vezetőjének az ötlete volt, hogy egy központosított májusfaállítással idézzék fel a régi szokást, és ennek a kezdeményesnek legyen egy hagyományteremtő és -őrző jellege. Április utolsó szombatján a Ribiszke néptáncegyüttes tagjai — középen a fiúk a fával, két oldalon a lányok — néptáncruhába öltözve vitték a fát az Epreskertbe, ahol egy műsor keretében felállították a májusfát. Előtte a lányok felszalagozták, hogy az valóban olyan legyen, amilyenek a régi májusfák voltak. A Kása házaspár által irányított Ribiszke néptáncegyüttes néptáncokat adott elő, majd Pop Zsolt vezetésével a Party Trió szórakoztatta a résztvevőket.

hirek/2021/junius/01/ovari2.jpg
Fotó: Magánarchívum

Az elmúlt néhány hét során többen is érdeklődtek az iránt, hogy meddig marad a májusfa az Epreskertben. Török József utánanézett annak, hogy mi volt a szokás régen, s megtudta, hogy egy hónapig őrizték a fát, május utolsó szombatján volt szokás kitáncolással eltávolítani azt. Régen nemcsak köztereken helyeztek el májusfákat, hanem nagyon sok lányos ház előtt is. A régi hagyományokhoz igazodva tehát szombaton történt meg a májusfa kitáncolása az Epreskertből, az ünnepség egyben a tavasz búcsúztatását, a nyár kezdetét is jelöli. A műsor ugyanaz volt, mint négy héttel korábban. A Ribiszke néptáncegyüttes szatmári, moldvai és mezőségi néptáncokat adott elő. A végén egy felcsíki néptáncot adott elő, s ebbe bekapcsolódott a közönség is. Az esemény keretében a vetési Zumba Fitness is szórakoztatta a közönséget, Török József saját dalait pedig Alezár Izabelle Timea citerakíséretű népdalai követték, és mindenkinek lehetősége adódott megismerkedni a tradicionális íjászattal is. Az esemény záróakkordjaként ismét a Ribiszke következett mezőségi tánccal, a lányok a pénteken elkészült vadonatúj ruháikban parádéztak. A fát a táncos fiúk — akárcsak a betáncoláskor — a vállukra vették, s a lányok éneke kíséretében kivitték a térről. A hangosítást és a talpalávalót most is a Party Trió biztosította Pop Zsolt vezetésével. A rendezvény a szülők és az RMDSZ által felajánlott ételek és üdítők elfogyasztásával ért véget. A szervezők remélik, jövőre folytatódik a rendezvény, és hagyománnyá válik Óváriban.

Elek György

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Mindkét oldalon haladnak a gyorsforgalmival

A körgyűrű és a szatmárnémeti hidak építése után az M3-ast elérő óvári gyorsforgalmi út építése a megyeszékhely és a megye számára az egyik legfontosabb beruházás. Magyar oldalon már dolgoznak, román oldalon a közbeszerzés zajlik.
Vidék

Kisgyermekestől indultak a zöldhatárnak

A szatmárnémeti és börvelyi határrendészek járőregysége vasárnap 12 óra körül vette észre Óvári közelében azt az első pillantásra háromfősnek tűnő csoportot, amely célirányosan haladt a 300 méterre lévő zöldhatár irányába.
Vidék

„Az egész oktatási folyamat tükre a gyerek”

Az Óvári Általános Iskolában folyamatosan javulnak az oktatási feltételek, az épület megfelel az elvárásoknak, a diáklétszám is tartja azt a szintet, ami a fennmaradáshoz szükséges — nyilatkozta szerkesztőségünknek Szénás Barnabás, az intézmény igazgatója.