Szatmárnémeti

Május a szociális gazdaság népszerűsítésének hónapja

Az egyik cél a szociális vállalkozások támogatása és fejlesztése (Fotó: gyal.hu)
2022.05.06 - 12:00
A májusi hónapot a szociális gazdaság népszerűsítésének szentelik, rendezvényeket és akciókat szerveznek annak érdekében, hogy felhívják a figyelmet az ágazat fejlesztésének fontosságára, mely elengedhetetlen a társadalom egésze számára — tájékoztat az AJOFM.

Annak érdekében, hogy fejleszthesse a szociális gazdaságot, a Szatmár Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség (AJOFM) több célkitűzést is megfogalmazott a májusi hónapra, amelyek a 2022. március 30-i, 33. számú sürgősségi rendelettel módosított és kiegészített 219/2015. számú törvény által szabályozott szociális gazdaság céljait képviselik: a foglalkoztatás minőségi és mennyiségi növelése hosszú távú munkahelyek létrehozásával a társadalmi integrációt biztosító vállalkozásokban és társadalmi vállalkozásokban, a társadalmi beilleszkedést segítő vállalkozások fejlesztése, amelyek a sérülékeny csoportokból származó embereket támogató intézkedésekkel segítik a fokozatos munkaerőpiaci integrációt a gazdaságban, valamint a szociális vállalkozások támogatása és fejlesztése.

E célok elérése érdekében a szociális gazdasági társaságok főként a következő általános érdekű tevékenységeket végzik: olyan áruk előállítása, szolgáltatások nyújtása vagy munkák elvégzése, amelyek hozzájárulnak a közösség vagy tagjai jólétéhez; a veszélyeztetett csoportba tartozó személyek foglalkoztatására alkalmas egyes tevékenységek kiemelt támogatása; szakképzési programok kidolgozása a veszélyeztetett csoportba tartozó személyek számára; szociális szolgáltatások fejlesztése a veszélyeztetett csoportból érkezők munkaerőpiaci integritási képességének növelése érdekében. A szociális gazdaság alapelvei a következők: az egyén és társadalmi célok előnyben részesítése a profit növelésével szemben; szolidaritás és kollektív felelősség; konvergencia a társult tagok érdekei és a közösség általános érdekei között; a tagok demokratikus ellenőrzése az elvégzett tevékenységek után; az egyesület önkéntes és szabad jellege a szociális gazdaság területére jellemző szervezeti formákban; kiváló jogi személyiség, vezetői autonómia és függetlenség a hatóságoktól. A szociális vállalkozások tanúsítása és a társadalmi beilleszkedést segítő vállalkozások tanúsítása ingyenes, azt az Országos Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség végzi a megyei ügynökségeken keresztül.

Szilágyi Kinga