Május elseje napjainkra leginkább mint a nyári, sütögetős - strandolós szezon kezdete és a munka egykori ünnepe él a köztudatban, pedig nem modern kori „találmány”, a hozzá kapcsolódó szokások, hagyományok és babonák hosszú évszázadokra tekintenek vissza.
Franciaországban 1561 óta május 1-jén tartják a gyöngyvirág ünnepét (fête du muguet), mivel IX. Károly ekkor tette hivatalossá azt a néphagyományt, amely szerint az ezen a napon ajándékba adott gyöngyvirágszál szerencsét hoz; 1711-ben ezen a napon írták alá a kuruc nemesek és főtisztek a Szatmári békeszerződés április 29-én véglegesített szövegét az előző napi nagymajtényi zászlóletételt követően; 1881 május 1-jén kezdi meg működését az első budapesti Telefonközpont, Puskás Tivadar találmánya, 1896-ban megnyitja kapuit a budapesti Vígszínház, 1957-ben pedig ezen a napon sugároz először adást a Magyar Televízió — hogy csak párat említsünk a dátumhoz kötődő események közül.
Ígéret vagy Tavaszutó hava, no meg a májusfa
Babonáktól sem mentes e nap
Különösen az írek számára volt jelentős május elseje. Ezen a napon például sohasem gyújtottak pipára a kandalló tüzéből, és parazsat sem vittek ki a házakból, mert rossz ómennek vélték. Ugyanakkor a május elsején elfogyasztott csalánlevesről pedig azt tartották, hogy egy évig védelmet nyújt a reuma ellen. Igen rossz ómennek vélték, ha május első napján kialudt a tűz, amelyet csak a pap házából hozott parázsló tőzeggel lehetett ismét meggyújtani. Ezt követően viszont a szentelt tőzeg hamuját szét kellett szórni a padlón és a küszöbön. Tilos volt a tüzet, a vizet, a tejet és a sót pénzért vagy szerelemért árulni, s ha egy vándor kapott egy csésze tejet, azt sóval összekeverve, a házban kellett meginnia. A sós vizet, mint italt mindenkor hatásosnak tartották. Valóságos talizmán volt a gonosz ellen, ha megfelelő varázsdoktor készítette, és mágikus szavakat mondott fölötte. A mocsári gólyahírnek – amelyet Beltane növényének neveztek – varázserőt tulajdonítottak. Girlandokat készítettek belőle a jószágok számára és az ajtófélfákra, a küszöbre pedig tejet öntöttek, hogy távol tartsák a rossz tündéreket. A május elsejének hajnalán talált nyulakat boszorkányoknak tartották, ezért kövekkel dobálták meg őket.
A népgyógyászok lábizzadásra a május elsejei napkelte előtti mezítlábas sétát javasolták, ugyanis a hajnali harmat szappanszerű hatással bírt, ami összehúzta a bőrt. Ehhez a naphoz kötődik az a babona is, amely szerint, aki május elsején a reggeli harmatban megmossa az arcát, fiatal marad és megszépül a bőre. A népi hagyományok szerint, ha ilyenkor esik, jó termés várható.
Szabó Kinga Mária
(Nyitókép: a szerző archív felvétele: sárközújlaki májusfaállítás)