A sürgősségin, a hosszú várakozási idő alatt lett egyre rosszabbul az a férfi, aki végül a mosdóban rogyott össze kómás állapotban, és akin Szatmárnémetiben már nem tudtak segíteni, hanem egy kolozsvári klinikára szállították.
A 38 éves férfi esetére a felesége hívta fel a Pro Tv csatorna híradójának figyelmét. Elmondása szerint, férje június 15-én a munkahelyén, egy építkezésen rosszul érezte magát, ezért a munkaadója tanácsára taxiba ült és hazaindult. A taxis azonban látta, hogy a férfi állapota nagyon rossz, ezért a Szatmár Megyei Kórház sürgősségi osztályára vitte, ahol azonnal felvették az adatait a recepción, és annak ellenére, hogy karzsibbadásra és szív környéki fájdalmakra panaszkodott, mindössze megmérték a vérnyomását és arra kérték, várakozzon, amíg szólítják.
A várakozási idő alatt azonban a férfi állapota tovább romlott, a mosdóban pedig eszméletlenül rogyott össze – itt találtak rá kritikus állapotban. Ezt követően a pácienst átszállították a kolozsvári kardiológiai klinikára.
Marcela Papici, a kórház menedzsere vizsgálatot rendelt el az ügyben. Egyelőre annyi derült ki, hogy a férfi 12.25 perctől 13.40-ig várakozott a sürgősségin, az adatai felvételénél mellkasi fájdalmakra panaszkodott. ekkor zöld kóddal látták el az űrlapját, ami azt jelentette, nem tartozik a sürgős esetek közé. Mivel még hét páciens várakozott zöld kóddal a sürgősségin , ezért érkezési sorrendben látták el a betegeket – nyilatkozta Papici. Amikor a férfi kiment a mosdóba, rohamot kapott és leállt a szíve. Amint rátaláltak, a szakemberek rögtön hozzákezdtek az újraélesztéséhez, így sikerült az infarktust kapott férfit hemodinamikai szempontból stabilizálni. A férfit ezután Kolozsvárra szállították, ahol azonnali beavatkozást hajtottak végre rajta.
A kórház magyarázata
Pénteken délben sajtótájékoztatót hívott össze a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház vezetősége, melyen részt vett Marcela Papici kórházmenedzser mellett dr. Adriana Moldovan, a sürgősségi vezető főorvosa és Gombos Sebastian, az ügyeletes asszisztens, aki felvette a páciens adatait.
Mint kiderült, a páciens panaszai, a fiatal életkorát, fizikumát tekintve első sorban boradközi idegfájdalomra utaltak – ezt több orvos is megerősítette. A férfi ugyanis az adatai felvételekor azt állította, hogy rengeteget dolgozott, túl sokat és nehezet emelt, ezt követően kezdett el fájni a mellkasa, zsibbadni a karja. A páciens ugyanakkor azt nyilatkozta, hogy semmilyen betegsége, krónikus bántalma, allergiája nincs – magyarázta az ügyeletes asszisztens.
A férfinak valóban 12 óra 25 perckor vették fel az adatait, 13.40-ig viszont, míg nem rogyott össze ájultan, sem ő, sem az időközben a sürgősségire érkezett hozzátartozói nem jelezték, hogy az állapota romlana, rosszabbul érezné magát. A férfi és az ideges, aggódó felesége a várakozási idő alatt fel és alá járkált, sétált a váró és a kinti dohányzásra kijelölt hely között – tudtuk meg a kórházmenedzsertől.
Amikor viszont összeesett a mosdóban, pillanatok alatt a segítségére siettek a szakemberek, bevitték az ellátóba és megkezdték az újraélesztését. Több mint negyven percen át küzdöttek azért, hogy helyreállítsák a keringését, stabilizálják az állapotát, amikor pedig sikerült, a protokoll előírásait betartva átszállították a kolozsvári kardiológiai klinikára, ahol sürgős műtétet hajtottak végre az infarktust szenvedett betegen.
Dr. Moldovan Adriana főorvos szerint nagy valószínűséggel akkor sem kerülhették volna el azt, hogy a férfi összeomoljon, ha korábban bekerül a sürgősségi ellátójába – akkor az ágyon állt volna le a szíve, légzése.
A pontos diagnózis felállítását az is befolyásolta, hogy bár rákérdeztek, a férfi nem vallotta be, hogy nemrég orvosnál járt, aki vérnyomáscsökkentő gyógyszert írt fel neki, amit naponta kellett szednie. Ez utóbbi is csupán úgy derült ki, hogy az eszméletlen férfinél lévő tárgyakat a sürgősségin nyilvántartásba vették és nála volt az említett készítmény. A másik, talán még nagyobb probléma az volt, hogy nem szóltak a recepción az asszisztensnek azonnal, amikor rosszabbodni kezdett az állapota, hiszen ilyen esetben, azonnal be kellett volna avatkoznia a szakembereknek.
Az eset nyomán egyébként a hozzátartozók egyelőre semmilyen hivatalos fórumon nem tettek panaszt.
A szakemberhiány ront a helyzeten
Amint arról már lapunkban is többször olvashattak, a sürgősségi orvosai rendkívül túlterheltek. Jelenleg 16 orvosa van az osztálynak, közülük hárman dolgoznak ügyeletenként – egy szakember a gyerekeknél, egy az enyhébb és egy a súlyos eseteket látja el.
A szakorvosok alacsony számához képest óriási forgalmat bonyolít le a sürgősségi: a statisztikák szerint hét percenként érkezik egy-egy beteg, ami azt jelenti, hogy minden ügyelet során átlagosan 146 személyt kell ellátniuk. Így történhet meg az, hogy a stressz, a túlterheltség és olykor az agresszív hozzátartozók, páciensek miatt az egészségügyi személyzet felemeli a hangját. Ezen viszont folyamatosan próbálunk javítani – vallotta be a főorvos.
A kórház vezetősége ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy továbbra is működnek a megyében a családorvosi ügyeletek, melyek jól felszereltek, és ahol hétköznapokon este nyolctól reggel nyolcig, hétvégente és ünnepnapokon pedig a nap 24 órájában fogadják a lakosokat – ingyenesen, akárcsak a sürgősségin.