Szatmárnémeti

Magyarul tanulhatnak az alapítványnál

2018.11.30 - 12:07

Többen is szükségét látják annak, hogy magyarul tanuljanak Szatmárnémetiben, főként szociális kapcsolataiknak határt szabó nyelvi korlátaikat orvosolnák a tanfolyam elvégzésével.

Évek óta nagy népszerűségnek örvendenek a Hans Lindner Alapítvány nyelvkurzusai, sokan németül, mások pedig inkább angolul tanulnának, reménykedve, hogy könnyebb lesz számukra a munkaerőpiaci érvényesülés, akár idehaza, akár külföldön. A német és az angol nyelv mellett úgy tűnik, másra is van igény, idén például orosz, sőt, magyar nyelvtanfolyamot is indított az alapítvány.

Koczinger Tibor, az alapítvány igazgatója lapunknak elmondta, hogy már 16 éve nyújtanak lehetőséget a fejlődni és tanulni vágyó felnőtteknek, hogy nyelvtanfolyamokon bővítsék tudásukat, sőt, az idei évtől az alapítvány Fit for life programja eleget tesz egy egyre gyakrabban jelzett igénynek, miszerint magyar nyelvet is egyre többen szeretnének tanulni Szatmáron is — persze nem anyanyelvként. „A hozzánk forduló igénylők általában a munkahelyükön való kommunikáció során szeretnék jobban használni a magyar nyelvet, az üzletfelekkel és kollégákkal való könnyebb kapcsolattartás miatt tartják fontosnak ennek elsajátítását. Voltak olyan érdeklődők is, akik vegyes családból származnak, illetve abban élnek, de Szatmárnémetiben dolgozó befektetők és üzletemberek is üdvözölték ezt a kezdeményezést. Nem utolsósorban alapítványunk rendelkezik felnőttoktatásra alkalmas termekkel, logisztikával, és rövid időn belül sikerült nyelvtanításban tapasztalt nyelvtanárra is rátalálnunk Heinrich Andrea személyében. Tehát minden adott volt: igény és megoldás jó helyen és jókor találkozott. Megléptük, és örömmel várjuk a további jelentkezőket” — nyilatkozta lapunknak Koczinger Tibor.

Úgy tűnik, valóban van igény a két és fél hónapos, A1-es szintű, kezdő magyar nyelvkurzusra, összesen 12-en iratkoztak be az első ilyen kurzusra, sőt, a tanulók közül 8-an már jelezték, hogy amennyiben az alapítvány indítana A2-es szintű tanfolyamot, folytatnák a nyelvtanulást.

Az oktatást végző Heinrich Andrea magyar szakos tanár lapunknak elmondta, hogy a tananyag a kommunikációra összpontosít, viszont mivel többségében teljesen kezdőkről van szó, az ABC-től kezdve fektetik le az alapokat. „A két és fél hónapos tanfolyam végéhez közeledve a tanulók már tudnak olvasni, be tudnak mutatkozni, megismerték az igeragozás alapjait, illetve tisztában vannak az egyszerű helyviszonyokkal is” — magyarázta az oktató, aki azt is hozzátette, hogy a tanfolyam végeztével egy alapot szereznek a tanulók, de várhatóan januártól elindul az A2-es tanfolyam is, amelyen a jelenlegi 12 tanulóból 8-an biztosan szeretnének részt venni.

Ami a tanfolyamra beiratkozókat illeti, többen beszámoltak lapunknak arról, miért is gondolták úgy, hogy fontos lenne számukra a magyar nyelv megtanulása.

„Gyermekként nem volt lehetőségem a tömbház előtt a többi gyermektől magyarul tanulni, mert olyan környéken laktunk, ahol jóval többen voltunk románok, mint magyarok, így sajnos ez kimaradt. Ha a magyar gyerekek velünk játszottak, inkább ők voltak, akik románul tanultak tőlünk, mintsem fordítva. Nem mondanám, hogy a nyelvismeret hiánya motivált, egyszerűen Szatmárnémetiben szükség van arra, hogy románul és magyarul is tudjon értekezni az ember, ugyanis emberi kapcsolataink sokszínűek, és ugyanúgy sok magyarral kommunikálok napközben, mint amennyi román anyanyelvűvel, éppen ezért jó, ha mindkét nyelven meg tudunk szólalni” — nyilatkozta a kurzus egyik résztvevője.

Kérdésünkre, hogy mennyire érzik nehéznek a magyar nyelv tanulását, többen is azt válaszolták, hogy mivel gyerekkoruk óta hallanak magyar beszédet, nem idegen számukra a nyelv, sőt, már eddig is használtak szavakat, akár saját beszédük közben, a románnal összevegyítve, viszont nyelvtanilag legtöbbször helytelen volt a megfogalmazás. A tanfolyam segít abban, hogy kiküszöböljék ezeket a hibákat, és helyesen tudják alkalmazni a régen megtanult kifejezéseket.

Vannak olyanok is, akik családjuk miatt kezdtek el magyarul tanulni. Házastársuk magyar anyanyelvű, sőt, a gyermekek is inkább magyarul szeretnek beszélni, így számukra is hasznos lenne, ha elsajátítanák a nyelvet.

Ez természetesen nem mindenki számára egyszerű, hiszen a tanfolyam egyik résztvevője az ország keleti részéből, Moldvából érkezett, így ő valóban alapok nélkül kezdte el a nyelvtanulást, viszont állítása szerint tetszik neki, és a családjáért szívesen megtanulja a könnyűnek egyáltalán nem nevezhető nyelvet, sőt, ha sikerülne, magyar állampolgárságot is szerezne a jövőben.