Szatmárnémeti

Magyarországi szakemberek a parlagfűről

2012.11.16 - 09:06

A parlagfű terjedésének veszélyeiről és irtásának lehetőségeiről tartottak felkészítőt megyénk biológia szakos tanárainak a nyíregyházi Növény- és Talajvédelmi Igazgatóság szakemberei.

 

 

Csütörtökön a parlagfűről, a növény terjedésének veszélyeiről és irtásának lehetőségeiről tájékozódhattak megyénk biológia szakos tanárai az „Életet a környezetnek, életet az embernek” elnevezésű környezeti nevelési program keretében, amelyet hetedik alkalommal szervez meg a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség. Idén a parlagfűirtás és a szelektív hulladékgyűjtés a verseny központi témája. A felkészítő kurzust a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Növény- és Talajvédelmi Igazgatóság szakemberei tartották a pedagógusoknak a szatmárnémeti Közigazgatási Palotában. Az esemény megnyitásaként Békéssy Erzsébet, a Környezetvédelmi Ügynökség igazgatója bemutatta a jelenlévőknek a programot, majd átadta a szót Sipos Tibornak, a nyíregyházi Növény- és Talajvédelmi Igazgatóság vezetőjének. Az igazgató elmondta, Magyarországon 2010-től törvényt hoztak a parlagfű-mentesítési kötelezettségre, az elmúlt 12 év tapasztalata alapján azonban bebizonyosodott, hogy a hatósági eszközök nem elegendőek a parlagfű terjedésének visszaszorítására. Ezért nagyon fontos a lakosok bevonása, szemléletformálása, amelyet a diáksággal kell elkezdeni. Magyarországon a Vidékfejlesztési Minisztérium támogatja a verseny lebonyolítását, amelybe 40 iskola nevezett be. Mind a pedagógusok, mind a diákok nagy lelkesedéssel fogadták a kezdeményezést, és az újságok részéről is pozitív visszhangja van, ezért szeretnék folytatni, és a jövőben is megszervezni.

Összefogás a parlagfű ellen

Viorel Solschi főtanfelügyelő-helyettes és Mariana Săsăran biológia szakos szaktanfelügyelő is üdvözölte a programot, kiemelve a két megye közötti együttműködés fontosságát a parlagfű terjedésének megfékezésében — elmondták, a gyerekek közvetítésével a szüleikhez, széles társadalmi rétegekhez jutnak el ezek az információk. Szatmár megyében 42 iskola nevezett be a versenyre, az iskolákat képviselő pedagógusok a parlagfűről megszerzett ismereteiket továbbadják a diákoknak, akik december 13—14-én számot kell adjanak tudásukról egy elméleti vizsga keretében. Az általános és középiskolák nyertes csapatai sportfelszereléseket és egy koppenhágai kirándulást nyernek.

Pándi Annamária