Németh Zsolt szerint Magyarország nem fogja megmondani az erdélyi magyaroknak, hogy kire szavazzanak a hét végén tartandó elnökválasztáson.
Az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke erről Kolozsváron beszélt egy szerdai sajtótájékoztatón, amelyet Toró T. Tiborral, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnökével és Tőkés Lászlóval, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnökével közösen tartott. Németh Zsolt kijelentette: „Ha bárki azt a látszatot próbálja kelteni, hogy Magyarország egyik vagy másik jelölt mellett elkötelezett, az nem felel meg a valóságnak.” A kérdés azzal kapcsolatban vetődött fel, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) olyan reklámot jelentetett meg az erdélyi magyar újságokban, amelyben Orbán Viktor miniszterelnök sok sikert kíván a választási versenyben Kelemen Hunornak, az RMDSZ államfőjelöltjének. Németh Zsolt érthetőnek és örvendetes nevezte, hogy két erdélyi magyar jelöltje is van az elnökválasztásnak. Hozzátette, a két jelölt állítása azáltal nyerhet visszaigazolást, ha magas lesz a magyarok részvételi aránya a választásokon. Úgy tekintette, hogy az RMDSZ által Kelemen Hunor számára, illetve az EMNP által Szilágyi Zsolt számára összegyűjtött mintegy 500 ezer aláírás azt jelzi, hogy a magyarságot mozgósította az elnökválasztás. A politikus reményét fejezte ki, hogy Románia új elnökének a beiktatása után – bárki is nyerje meg a választásokat – újraindulhat a legmagasabb szintű magyar-román párbeszéd. Emlékeztetett arra, hogy 2012 májusa óta – ekkor került hatalomra Romániában Victor Ponta szociáldemokrata miniszterelnök – nem került sor miniszterelnöki szintű egyeztetésre.
Toró T. Tibor arról beszélt, hogy a hét végi lesz az első olyan választás, amikor az erdélyi magyarság félelem nélkül, a szívére hallgatva választhat a szerinte az RMDSZ által képviselt Bukarest központú magyar politika és az Erdély központú magyar politika között, amelyet szerinte az EMNP képvisel. Hozzátette a korábbi önkormányzati vagy parlamenti választásokon, amelyeken magyar-magyar verseny alakult ki, a magyar szavazók döntését mindig befolyásolta a félelem, hogy a magyar szavazatok megoszlása miatt képviselet nélkül marad a közösség. Tőkés László arra emlékeztetett, hogy Szilágyi Zsolt a kommunista diktatúra elleni temesvári harcában is mellette volt. Az EP-képviselő hozta szóba azt a párbeszédet, amelyet az RMDSZ politikusai Brassópojánán Székelyföld jövőjéről folytattak a román parlamenti pártok képviselőivel, és amelyen az Egyesült Államok bukaresti nagykövetségének a képviselői is részt vettek. Az európai parlamenti képviselő szerint feltételezhető, hogy az RMDSZ „titkos paktumot” kötött koalíciós partnereivel a baloldali jelölt támogatásáról a választások második fordulójában. Emlékeztetett arra, hogy a 2012-es parlamenti választások előtt is létezett titkos megállapodás az RMDSZ, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetői között, amelyet az RMDSZ akkor volt kénytelen elismerni, miután az egyik szerződő fél nyilvánosságra hozta a dokumentumot.