„Nehéz év volt a mezőgazdasággal foglalkozók számára a 2022-as, és ha kicsit is realistán nézzük a helyzetet, a 2023-as év sem ígérkezik könnyűnek. Éppen ezért ajánlom minden gazdálkodónak, hogy ne csak a terület alapú alaptámogatást igényeljék, hanem használják ki az egyéb lehetőségeket is. Ezek az összegek fontosak, sok esetben elengedhetetlenek lesznek a túléléshez” – figyelmezteti a gazdákat Magyar Lóránd parlamenti képviselő, a Képviselőház mezőgazdasági és vidékfejlesztési szakbizottságának az alelnöke.
Románia jelentős összeget kap a 2023-2027-es periódusban az Európai Uniótól a mezőgazdaság fejlesztésére, melynek egy részét az APIA-n (Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség), a másik része az AFIR-on (Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynökség) keresztül jut majd el a gazdákhoz.
„Március 1-től május 15-ig lehet benyújtani a területalapú alaptámogatást kérését az APIA-hoz” – hívja fel a figyelmet Magyar, hozzáfűzve: a cél az lenne, hogy a gazdák a további támogatási lehetőségeket is kihasználják.
Hektáronként 96,47 euró
A hektáronkénti terület-alapú alaptámogatás 2023-ban 96,47 euró hektáronként, 2027-re ez az összeg 103,06 euróra emelkedik hektáronként.
A támogatások igényléséhez a követelmények között szerepel, hogy a kérelmezőnek aktív mezőgazdasági termelőnek kell lennie, legalább 1 hektár területen kell gazdálkodnia, ami több kisebb, de 0,3 hektárnál nem kisebb területből állhat. Fóliasátrak, üvegházak, szőlőültetvények, gyümölcsösök esetében a legkisebb területnek legalább 0,1 hektárosnak kell lennie.
Fontos, hogy a földterület nyilvántartásba legyen véve az APIA-nál, mert csak ebben az esetben jár a támogatás. Ezzel kapcsolatban pedig egy elképesztő adat: Szatmár megyében például a termőföld harmada nincs regisztrálva, azaz több ezer hektárra a gazda nem kér és nem is kaphat terület alapú támogatást!
Ugyanez igaz az állattartókra is, azaz csak a hivatalosan bejegyzett állatokra igényelhető támogatás.