Szatmárnémeti

Magas vízállások megyeszerte

2017.02.10 - 08:00

 

Árvízveszély nincs, de a figyelmeztető szintet megütötte több szatmárnémeti folyóvíz vízszintje is tegnapra. Nagy a Kraszna és a Túr, jégtorlaszok miatt kellett közbelépni az Avasban.

A figyelmeztető szintet ütötte meg a folyók vízszintje tegnapra a Túron Túrterebesnél, illetve a Kányaháza alatti szakaszán, magas volt a Krasznán a vízállás Domahida és Börvely között, tájékoztatta lapunkat a Szatmár Megyei Vízügyi Igazgatóság vezetője. Vasile Andrieş elmondta, a magas vízállás oka a meleg esővel kísért olvadás, 30–70 liter eső is esett négyzetméterenként az elmúlt négy napban összesen a két folyó vízgyűjtő medencéjében, emiatt ért el figyelmeztető, de nem riasztóan magas szintet a folyók vízszintje. Az első fokú riasztás, azaz a figyelmeztető szint azt jelenti, magyarázta a szakember, hogy ha a folyó kilép eredeti medréből, elönti az árterületet, de a töltés tövénél magasabbra nem emelkedik a vizének a szintje. Egyik esetben sem volt szükség a hatóság közbelépésére, vagy a lakosság figyelmeztetésére.

A vízügynél úgy számolják, hogy mára megáll a vízszint-emelkedés, sőt egyes helyeken enyhe apadás kezdődik, főleg mivel csapadékmentes idő várható. Lassuló olvadásra is számítanak, mert a nappali felmelegedés ellenére hideg éjszakákra lehet számítani.

A jégzajlás a Szamoson nem okozott gondot a folyó szatmári szakaszán, Dés és Beszterce környékén viszont akkora jégtorlaszok alakultak ki, hogy robbantással kellett megindítani a jégzajlást. Az utóbbi évek leghidegebb januárja viszont a szatmári folyószakaszon is megtette a dolgát, a vízügy mérései szerint néhol ötven centiméter vastag is volt a Szamoson a jégpáncél. Az elmúlt napok ritkán látott jégzajlása a folyó Beszterce megyei szakaszán robbantással végrehajtott jégoldás miatt jött létre, az ott mesterségesen megindított jégtábláknak volt köszönhető a látvány. A jégzajlásnak kevésbé örültek a folyó magyarországi szakaszán, Andrieş szerint a tiszai torkolatnál feltorlódtak a jégtáblák, elfoglaltságot okozva a magyar vízügyi hatóságoknak.

Jégtorlaszok szatmári folyószakaszon a Tálnán és a Turc patakon alakultak ki, Nagytarnánál és Turcon is gépi erővel kellett beavatkozni, hogy a jégtorlasz mögött felgyülemlő víz a mederben maradhasson és áradás-okozás nélkül lefolyhasson.

 

Princz Csaba