Szatmárnémeti

Magas színvonalú gyűjteményből nyílt tárlat

2021.07.02 - 08:00

Ritkán látott, magas művészi értéket képviselő képzőművészeti alkotásokból nyílt tárlat tegnap a Szatmár Megyei Múzeum képzőművészeti részlegén.
Daniela Balu, a Szatmár Megyei Múzeum aligazgatója a megnyitón elmondta: abban az évben, amikor a Szatmár Megyei Múzeum 130 éves fennállását ünnepeljük, annak a művészeti részlege és a Szatmári Múzeumi Kiadó közösen jelentetett meg egy katalógust, amely a kortárs művészeti alkotásokat népszerűsíti. A katalógus és a ma megnyílt tárlat az elmúlt évtizedekben létrehozott művészeti gyűjtemények népszerűsítésének egyik módja. A muzeológiában a katalógusok egyrészt munkaeszközként, a múzeumi leltárban meglévő műtárgyak repertóriumaként szolgálnak, másrészt a ritkán kiállított művek raktárból való kiemelésének, megtekinthetőségének, nyilvánosságra hozatalának eszközei.
Irina Lubia Horvat, a múzeum képzőművészeti részlegének a vezetője elmondta, hogy a Szatmár Megyei Múzeum művészeti részlegének gyűjteménye nem csupán a kíváncsiság kielégítését szolgáló műtárgyak sora, hanem az erkölcsi és esztétikai kultúra egyik központja, és az a feladata, hogy átadja az előző nemzedékek tapasztalatait az új generációnak, hogy felébressze a gondolkodás érzését és vágyát, és ne csak a szemlélődő, hanem a tevékeny, alkotó magatartást is fejlessze. A katalógus a gyűjtemény csupán néhány darabját, azaz kilencvenkét műalkotást mutat be. A művészek munkái a hagyományos romániai képzőművészeti iskola részét képezik, amelyet a gondolatiság és az érzékenység közötti egyensúly jellemez, minden művésznek megvan a maga sajátos hozzájárulása, személyes és meghatározó egyénisége, amely gazdagítja a romániai képzőművészetet. Művészetük, öntörvényű alkotásaik kialakult ízlésvilágról, egyéni látásmódról és a szakma alapos, átfogó ismeretéről árulkodik. A tárlatot megtekintők megismerkedhetnek a művészeti múzeum gyűjteményének lenyűgöző világával, megcsodálhatják a remekműveket, illetve olyan művészekről kapnak információkat, akik fontos fejezetet írtak a romániai festészet és szobrászat történetében. Sok olyan reprodukció is látható, amelyek közül néhány a nagyközönség számára ismeretlen, hiszen első alkalommal kerülnek nyilvánosságra.
Muhi Sándor aprólékos pontossággal mutatta be a kiállított munkákat, úgy, hogy a látogatókat odahívta minden kiállított festményhez, hogy ne csupán halljanak a képek jelentőségéről, hanem felhívja a figyelmet azokra, és érthetővé tegye azokat. Muhi szerint a művészt, a műkritikust ennek az anyagnak a láttán a vitathatatlanul magas színvonal mellett elsősorban a művek változatossága, sokszínűsége ragadja meg: megcsodálja a moldvai alkotók sajátos érzékenységét, színhasználatát, a bukaresti képzőművészek bátorságát, rugalmasságát, nyitottságát, a kolozsvári művészek magas szintű szakmai képzettségét, az erdélyi hagyományokhoz, értékekhez való ragaszkodását, a nagybányai művésztelep, szabadiskola egyedi csodáját, és természetesen a legkiválóbb szatmári festők közül is találkozhat néhánnyal. A tárlat egy olyan kezdeményezés, amit népszerűsíteni kell minél szélesebb körben, megismertetni a tanulókkal, tanárokkal, egyetemi hallgatókkal, a művészeti iskolák tanulóival, képzőművészekkel, a művészetet szerető polgárokkal. A művészeti múzeum művészettörténeti, vizuális nevelési órák, előadások ideális helyszínévé válhat, főleg akkor, ha a muzeológusok és a tanárok felkészülnek erre a feladatra — mutatott rá Muhi.

Elek György

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Vonzó város lett Szatmárnémetiből

„Bezzeg Nagybánya...”
Szatmárnémeti

Szélesebb lesz a haladósáv a Sugárúton

Az eső miatt akadozva, de festik az újragondolt parkolóhelyeket a szatmárnémeti I. C. Brătianun
Szatmárnémeti

Péntek 13: elmaradt a Lotfi Begi koncert

A szombat már nem babonás péntek, nem lesz programváltozás az Expo Industryn.