Belföld

Magas az iskolaelhagyási ráta

2018.09.15 - 11:48

Elkeserítő adatokat mutatnak az Eurostat által összeállított adatok, az európai iskolaelhagyási arányokat illetően. Romániánál csak Spanyolországban és Máltán rosszabb a helyzet.

 

Az Európai Unió statisztikai hivatala újabb adatokat hozott nyilvánosságra az iskolaelhagyási mutatókra vonatkozóan. Mint kiderült, a 18–24 év közötti fiatalok 10,6% korai iskolaelhagyó. A jelenség gyakoribb a férfiak (12,1%), mint a nők (8,9%) körében.

A tagországok között jelentős eltérések voltak tapasztalhatók a 2017-es évben, Horvátországban például csak a fiatalok 3,1% számít korai iskolaelhagyónak. Arányuk hatszor kisebb, mint Máltán (18,6%) vagy Spanyolországban (18,3%). Románia a negatív toplistán a harmadik 18,1%-kal.

A felmérés során azokat számolták a korai iskolaelhagyók közé, akik 18–24 éves fiatalok, legfeljebb alsó-középfokú (általános iskola felső tagozata) tanulmányokat folytattak, és a felmérést megelőző négy hétben nem vettek részt valamilyen képzésben.

Az Eurostat adatai szerint 2012 és 2017 között 2,1%-kal csökkent a korai iskolaelhagyók aránya, és már csupán 0,6% van hátra az Unió 10%-os célkitűzésének eléréséig.

Az arányok javításához sem Románia, sem pedig Magyarország nem tudott hozzájárulni, sőt az elmúlt öt év során Észtország, Bulgária és Svédország mellett Magyarországon és Romániában is nőtt a korai iskolaelhagyók aránya.

Az elemzők szerint a korai iskolaelhagyásnak számos oka lehet, de a legtöbb ezek közül szoros összefüggésben áll az egyén gazdasági-szociális helyzetével. Így kijelenthető, hogy az alacsony jövedelmű, nemzeti kisebbségekhez tartozó – esetleg bevándorló hátterű – családok gyerekei nagyobb valószínűséggel hagyják abban a tanulást, mielőtt bármilyen végzettséget szereznének.

A tanulmány rámuat arra is, hogy a korai iskolaelhagyás negatívan hat a fiatalok munkaszerzési esélyeire is: csak az iskolaelhagyók fele dolgozott éppen a felmérés végzése idején, 35%-uk állástalan volt, de munkakereső fázisban volt, míg a fennmaradtó 20% amellett, hogy nem is dolgozott, nem is foglalkozott munkakereséssel.

Romániában nem számítanak korai iskolaelhagyónak azok, akik elvégezték a középiskolát, de nem érettségiztek vagy elbuktak az érettségin, holott elsöprő többségük semmiféle szakképesítést nem kapott. 2017-ben 200 ezer diák fejezte be a XII. osztályt, de érettségire csupán 116 ezren jelentkeztek, és csupán 88 311-en abszolváltak sikeresen.