Belföld

Magánszemélyekre is lecsap az ANAF

2015.08.07 - 08:49

A pénzügyi és adóhatóság (ANAF) 7 megyében és a fővárosban tíz hivatalt hozott létre azon magánszemélyek vagyonosodásának vizsgálatára, akik a bevallott jövedelmükhöz képest sokat költenek.

 

Az Országos Pénzügyi és Adóhatóság (ANAF) tegnapi közleménye szerint a most induló program célja az, hogy a magas adókockázatú magánszemélyeket az adózási szabályok betartására kötelezzék.

Az adóhatóság ellenőrei első körben azoknak a magánszemélyeknek a pénzügyeit veszik górcső alá, akik például tulajdonosként vagy részvényesként nagy összegű (200 ezer lej) kölcsönt nyújtottak cégüknek, akik 70 ezer eurónál nagyobb összegű értéket vagy ingatlant vásároltak, akiknek a nevén 500 ezer lejt meghaladó éves bankbetét szerepelt, illetve akik 25 ezer eurót meghaladó értekű személygépkocsit vásároltak. Az említett szempontok alapján a több mint 14,36 millió romániai adófizető között 29 253 magas adókockázatú magánszemélyt azonosítottak, a kockázatelemzést az érintettek 2011–2013-as évi jövedelembevallása alapján készítették el, de figyelembe vették a korábbi időszakban (2006-ig) bevallott jövedelmet is. Utólag ellenőrizték a telek- és lakásvásárlásokat, a bankbetéteket, a kölcsönöket, a gépkocsi-, hajó- és repülőgép-vásárlásokat.

Nagy az eltérés

A hatóságok által eddig végzett elemzések arra is rávilágítottak, hogy 132 246 személy esetében az adóhatóság által becsült és a bevallott jövedelem között több mint 10 százalék, de nem kevesebb mint 50 ezer lej volt a különbség. Közöttük 5884 magas adókockázatú magánszemélyt azonosítottak, akik 2011–2013-ban minimum 700 ezer lej (150 ezer euró) értékben vásároltak ingatlanokat és minimum 350 ezer lej (75 ezer euró) értékében gépjárműveket, vagy mintegy egymillió lejes (200 ezer euró) jövedelmet hallgattak el az adóhatóság elől. 1161 személy esetében kiderült, hogy a rendkívüli összegű tranzakciókat a jól kereső férj finanszírozta, de 4723 magánszemély további aprólékos vizsgálatra számíthat, sőt, mivel a rokonságuk (másodfokig) is magas adókockázatú személyeknek minősül, további 3156 személlyel bővül azok listája, akikre tüzetes pénzügyi ellenőrzés vár.

Négy kategória

Az adóhatóság szakemberei amúgy négy rizikócsoportot határoztak meg: az első csoportba a „szegény cégek gazdag tulajdonosait” sorolják, a második csoportban említik azokat, akik nagy vagyonnal rendelkeznek, de gazdasági tevékenységet nem folytatnak, a harmadik csoportba a showbizniszben dolgozók tartoznak, a negyedik csoportban említik a többi magánszemélyt, aki szintén hajlamos eltitkolni jövedelmét az adóhatóság előtt.

Az ANAF közleménye szerint első körben 5399 adófizető vizsgálatát kezdi meg az ország hét — Kolozsvár, Temesvár, Iaşi, Brassó, Galac, Ploieşti, Craiova — megyéjében és a fővárosban létrehozott tíz hivatal száz munkatársa. Eddig hatvan felügyelőt jelöltek ki, akik csak a magánszemélyek vagyonosodását vizsgálják, 313 ügy ellenőrzését kezdték el.