A tavasznak több első napja is van, attól függően, hogy naptári/meteorológiai vagy épp csillagászati szempontból tekintünk rá — előbbi van ma, ugyanis a meteorlógiai tavasz, más néven naptári tavasz első napja március 1-je a Föld északi féltekén, tehát Szatmárban is.
Ilyenkor, bár az éjszakák, kora reggelek még fagyosak lehetnek, de napközben már érezhetőek a tavaszi napsugarak — a hajnali fagyokra azonban az elmúlt napok időjárása igencsak rácáfolt, és az előrejelzések sem mutatnak egyelőre drasztikus lehűlést.
A csillagászati tavasz első napjára viszont egy picit még várni kell, hiszen a csillagászati tavasz a tavaszi napéjegyenlőség napján, azaz Benedek napján, március 21-én kezdődik a Föld északi féltekén. Egy biztos, az idő most már napról napra melegebb lesz, és lassan, de biztosan készülhetnek a pollentermelésre az allergiások is. Nagy kérdés persze, hogy a korán jött jó idő hogyan hat majd a mezőgazdaságra, hiszen a klímaváltozás miatt számos dolgot át kell értékelni az ágazatban.
Ezzel szemmben a Föld déli féltekén a naptári tavasz első napja szeptember 1., míg a Föld déli féltekén a csillagászati tavasz első napja szeptember 23.
Márciuskák - az újjászületés szimbólumai
Kedves és nagyon szép szokás — még ha nem is a „miénk” — a tavasz első napján márciuskát ajándékozni szeretteinknek, ismerőseinknek, s még inkább örömöt szerzünk, ha természetes alapanyagokból való a kézműves ajándék.
Egy fehér és egy piros zsinór összefonva, mellette valamilyen kis dísz — a magyar nyelvbe „márciuskaként” bekerült, lányoknak, asszonyoknak március első napján adott „figyelmesség” tulajdonképpen a tavaszt, az újjászületést jelképezi s nem utolsósorban a férfi és a nő összefonódását, ugyanis a több évszázadra visszanyúló hagyományban a piros szín a tüzet, a vért, a napot jelképezi, azaz a nő termékenységét, a születést és az életet, míg a fehér a felhő és a hó tisztaságát, a férfi bölcsességét, s e két szál összesodródása a férfi és a nő együvé tartozását jelenti.
A néphagyomány szerint a márciuskát a kakukk megszólalásáig, a cseresznye virágzásáig vagy a fecskék érkeztéig kell hordani, de ezután sem kell eldobni, hanem ágra kötve, levélhullásig kell őrizni, hogy egész évben szerencsét hozzon.
Csukás István : Isten megnyomja a tavasz-gombot
Isten megnyomja a tavasz-gombot,
s a régi verkli pattogva beindul,
a rigó kiköpi a téli szutykot,
csőrt csücsörít s fütyül bolondul,
a rügyek apró rajzfilmgyárak:
megrajzolják a millió levelet,
szuszog, dohog a vakondjárat,
megindul a forgalom odalent,
a nárcisz kis pöckét kinyomja,
a kapkodva vetkőző égre mereszti,
a vadrózsának tavalyi a rongya,
hullna már, de még nem ereszti,
dagad az akác nyakán az ér,
az éltető nedv lüktetve kering,
bámulok a kertben ösztövér,
apadó hitemmel, s megtelek megint
együgyű csodával, éltető nedvvel,
s kinövök a földből, mint a bokrok,
s motyogom, vén bolond, gyermeki hittel:
jól van, Isten, kapsz egy libacombot!
Szabó Kinga Mária