A Múzeumok Éjszakája a francia Kulturális Minisztérium által 2005-ben kezdeményezett európai szintű esemény. A program támogatója az Európa Tanács, az UNESCO és a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa (ICOM). A Múzeumok Éjszakája a múzeumok nemzetközi napjának kiegészítő rendezvénye, utóbbit május 18-án tartják.
Románia az első kiadás óta részt vesz benne, az érintett múzeumok száma évről évre nő. A Romániai Múzeumok Országos Hálózata a rendezvény hivatalos partnere nemzetközi szinten, és koordinálja a program hazai szervezését és népszerűsítését.
A Múzeumok Éjszakája programja
Szatmár Megyei Múzeum – Szatmárnémeti, Árpád sugárút (B-dul Vasile Lucaciu) 21. szám
Kiállítások:
1. Történelmi és néprajzi állandó kiállítások
2. A múzeum kincstára
3. Időszakos kiállítások:
„Denevérek – Az éjszaka urai”
„Kényszerű fényűzés”
Programok:
18 és 22 óra között
— Kreatív műhely: üveg-, vászon-, fa- és kőfestés — a múzeum belső udvarán
— Ének-hangszer koncert a fáklyák fényében, a Florile Tărnii folklóregyüttes előadásában
— Kincsvadászat: a gyerekek előre meghatározott útvonalon keresnek kincseket
— 21 órától: Hegedűkoncert Norbert Ammer és Barabás Dorottya, a szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmónia tagjai előadásában. Műsoron: Jean-Marie Leclair: Szonáta két hegedűre.
Múzeumok Éjszakája ajánlat
Az állandó kiállítások látogatása INGYENES.
A kincstár és a 2 időszakos kiállítás a legolcsóbb kiállítás áráért látogatható.
Művészeti Múzeum – Libertăţii tér 21. szám
Kiállítások:
1. Aurel Popp állandó kiállítás
2. A kis herceg ideiglenes kiállítás
Programok:
18–20 óra között
— Kiállítás a szatmárnémeti Aurel Popp Művészeti Líceum, a Lucian Blaga Általános Iskola tanulói, a szatmárnémeti Ion Creangă óvoda előkészítősei és a szatmárnémeti Integrált Oktatási Központ diákjai által készített alkotások válogatásából. A művek a művészeti múzeum és a szatmári képzőművészek csapata által szervezett kreatív műhelyek időszakában (2021.06.04–04) készültek. Műhelyvezetők: Aurelian Busuioc, Szemák Zsuzsa, Cristina Gloria Oprişa, Virginia Pişcoran, Alina Lorincz. A Szatmár Megyei Múzeum vezetősége a gyerekeknek részvételi oklevelet oszt ki.
20.30–21.30 óra
— Improvizációs műsor — Improştim — a Szatmárnémeti Északi Színház színészeivel, a Mihai Raicu Társulat
21.30–21.50 óra
— Népzenei koncert Petrică Zele és Casian Călin, a szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmónia tagjainak előadásában
22–23 óra
Az év esküvője (Nunta anului) című dokumentumfilm vetítése Ban Josef rendezésében — a Kényszerű fényűzés című időszakos kiállítás népszerűsítésére.
A művészeti múzeum összes programja és kiállítása ingyenesen látogatható.
Nagykárolyi Városi Múzeum
Kiállítások:
Állandó kiállítások
Időszakos kiállítások:
1. A meghökkentő Dali
2. Kaktuszkiállítás — a Szatmári Aztekium Egyesület és Nagybánya, Máramarossziget, Szinérváralja, Torda és Chereuşa települések gyűjtőinek együttműködésben
20 órától: Zongorakoncert a nagykárolyi diákklub hallgatói előadásában.
Az állandó kiállítások, a kastély ingyenesen látogatható, kivéve A meghökkentő Dali című kiállítás.
Tasnádi Városi Múzeum
17 órától: Természet és ökológia a gyermekek szemével című ifjúsági tevékenység a tasnádi diákklub együttműködésével.
A részvétel ingyenes.
A Szatmár Megyei Múzeum időszakos kiállításai
A Kényszerű fényűzés. Társadalmi helyzet és prosperitás a mozgásban lévő közösségekben c. kiállítás bepillantást enged azon közösségek kollektív elméjébe, amelyek egy látszólag megmagyarázhatatlannak tűnő luxust mutatnak fel. A kiindulópontot az a jelenlegi avasi társadalmi jelenség hívta életre, amely a gazdagság grandiózus bemutatásában jelentkezik, és leginkább az ünnepi öltözetben és az építészetben nyilvánul meg.
A kiállítás szembesíti az egyes közösségek identitási mérföldköveit, amelyekben a gazdagság megmutatása szorosan összefügg azzal az erőfeszítéssel, hogy nem mindennapi jólétet mutasson más közösségek felé.
A kiállítás Szatmár térségéből a svábokat és az avasiakat mutatja be, két közösséget, amelyeknek tartós munkával és számtalan áldozattal sikerült földbirtokosokká válniuk, valamint impozáns háztájat és házakat építeniük.
Nagykároly környékéről és Hajdú-Bihar területéről bemutatja a hajdúkat, akik pásztorközösségek voltak, katonai kiváltságokat szereztek, és nagy marhacsordákat hajtottak Közép-Európa élelmezéshiányos területeire.
A Denevérek — Az éjszaka urai a denevérek világát bemutató kiállítás a világ minden táján élő denevérfajokról, a jellegzetességeikről és érdekességekről. Ugyanakkor az élővilág e fontos szereplőihez kapcsolódó babonák és előítéletek cáfolatára törekszik.
A kiállítást meglátogató gyerekek kúszhatnak-mászhatnak a barlangban, csimpaszkodhatnak imitált ágakon, akár a denevérek. A trópusi esőerdőben kóborolva egzotikus denevérfajokkal találkoznak, egy denevérrobot szemlélteti, hogyan tartja kicsinyét egy denevéranya a szárnyai alatt. Ezek a játékos-szórakoztató bemutatók hasznosak lehetnek az új ismeretek átadására, amelyek eddig kevésbé voltak ismertek az iskolás- és óvódáskorú gyerekek előtt.
Az interaktív standok mellett a kiállításon egy olyan felszereléssel is találkozhatunk, amelyik megérteti a hangok szerepét a denevérek életében. Óriás denevérfülek makettje segít a látogatónak úgy hallani, mint egy denevér. Digitális csövekkel pedig a denevérvisszhang imitálható, a denevér repülését pedig egy zoetróp segítségével követhetjük. Egy mérleggel lemérhetjük, mennyi szúnyogot fogyaszt el egy denevér egy éjszaka alatt, azt szemléltetve, milyen hatalmas az étvágyuk a testsúlyukhoz képest ezeknek a kis állatoknak.
A nagykárolyi Károlyi-kastély időszakos kiállítása
A Meghökkentő Dali kiállítást a Kesauri Gyűjtemény sorozatai alkotják Salvador Dali eredeti műveiből: litográfiák (kőnyomatok), kerámiák, bronzból, ezüstből, kárpitból készült alkotások. A kiállítás korunk legnagyobb művészének, Salvador Dali munkájának legfontosabb aspektusait emeli ki.
Salvador Dali (1904. május 11.–1989. január 23.) festő, szobrász, filmrendező, író a szürrealizmus egyik legkiemelkedőbb alakja.
A kiállítás célja Dali festői munkásságának bemutatása és művészi nyelvezetének és vízióinak megismertetése. A megfoghatatlan nyilvánul meg festői nyelvezetében, rávilágítva sajátos látásmódjára és érzékenységére. Képei a láthatón túli kimondhatatlant próbálják felidézni. A rejtvények és rejtélyek világa arra készteti nézőit, hogy elgondolkodjanak az élet alapvető kérdésein. Dali kreativitása a „gondolkodni”, „képzelni” irányába vezet, mellőzve a „látni” fizikai valóságát.
Napjainkban Salvador Dalit tartják a szürrealizmus legfontosabb alakjának. Gondolkodásmódjának és festői önmegvalósításának alapjává válik az alkalmazott paranoia-kritika módszere. „Imperialista haraggal akarom megvalósítani a pontos képeit a konkrét irracionalitásnak, ezek az ambícióim a vizuális kifejezésben.” (S. Dali)
Összeállítás: Szatmár Megyei Kulturális Turisztikai Iroda, Szatmár Megyei Múzeum