Szatmár megye

Ma van a kenyér világnapja

A kenyér az egyetlen élelmiszer amely imádságban is benne foglaltatik. (Fotó: Dall-E 3)
2023.10.16 - 09:07
A svájci székhelyű Pékek Világszövetsége 2001-es kongresszusán döntött úgy, hogy október 16. legyen a kenyér világnapja. Az ünnep alkalmat ad arra is, hogy a pékek munkájára és a kenyér jelentőségére felhívják figyelmet.

A világnapot már közel 30 ország ünnepli elsősorban karitatív jelleggel, mivel ezen a napon a pékek adományaikkal segítik a rászorulókat. Az ünnep alkalmat ad arra is, hogy a pékek áldozatos munkájára és a kenyér jelentőségére a nagyközönség figyelmét is felhívják.

A ChatGPT-t, a mesterséges intelligenciát kérdeztük a kenyérkészítésről, a kenyér felfedezéséről.
Ezt a választ generálta:

„A kenyér az egyik legrégebben ismert és legfontosabb élelmiszer az emberiség történetében. A kenyér különböző formákban és receptek szerint szinte minden kultúrában és időszakban megtalálható. A kenyér felfedezése vagy inkább kifejlesztése a magasabb szervezett mezőgazdaság és élelmezési gyakorlatok fejlődésével függ össze. A kenyér készítésének története összefonódik az emberiség mezőgazdasággal, gabonatermesztéssel és sütéssel kapcsolatos történelmével.

Itt van egy rövid áttekintés a kenyér történetéről:
Az őskor: Az első kenyerek vélhetően lapos lepények vagy korpás tészták voltak, amelyeket az ősember gabonákból és vízből készített, majd tüzet használt a sütéshez. Az őskori emberiség felfedezte, hogy a gabonából tészta készíthető, és a tűz segítségével ez sütőképes élelmiszerként is fogyasztható.

Mezőgazdaság forradalma: Az emberiség a mezőgazdasági forradalommal kezdett gabonákat termeszteni, például búzát és árpát. Ez lehetővé tette a gabona nagyobb mennyiségű előállítását, amely a kenyérkészítést is elősegítette.

Sütés technikái: Az ősi kenyerek sütési technikái különböztek egymástól. Például az egyiptomiak például kenyereket készítettek, amelyek hasonlítottak a ma ismert pitához. Az ókori Rómában pékségek is működtek, és sokféle kenyérkészítési mód volt elterjedt.

Kenyér a középkorban: A középkorban a kenyér az európai étrend alapvető részévé vált. A sütési technikák tovább fejlődtek, és pékségek szélesedtek. A kenyér készítése egyre inkább szakmai tudássá vált.

Iparszerű kenyérkészítés: Az ipari forradalom során gépek és gyárak lehetővé tették a nagy mennyiségű kenyér előállítását, ami jelentősen megkönnyítette a lakosság ellátását kenyérrel.

Modern kenyérkészítés: Ma a kenyérkészítés különböző technológiák és receptek szerint zajlik, beleértve a hagyományos sütők mellett a kenyérkészítő gépek használatát is. A kenyér fajtái is sokféle, például fehér kenyér, teljes kiőrlésű kenyér, rozskenyér stb.

Összességében a kenyér felfedezése és kifejlesztése az emberiség évezredek során folytatott mezőgazdasági és élelmiszeripari fejlődésének eredménye. A kenyér egy alapvető élelmiszer, amely a kultúrák és társadalmak sokféle aspektusában fontos szerepet játszik.”

Princz Csaba

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 
 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

„Idegen test” az Auchan kenyerében

Visszaveszi a problémás termékeket az Auchan csoport.
Szatmár megye

Megint drágítani kezdtek a pékségek

A tavalyelőtti áremelési hullám után most egy újabb kezd fejlődni a pékiparban, vannak olyan pékségek, amelyek az alapanyag és energiaárak emelkedésére hivatkozva máris többet kérnek a mindennapiért. Utánajártunk, indokolt-e a drágítás.
Mi újság?

Kenyérdágulás: a szegény embert még az ár is húzza!

Már tavaly is nagyon sokat drágult a kenyér, a jelentések 2021-ben 25 százalékos drágulásról szóltak, de az aszály, a spekulációk és az orosz – ukrán viszály miatt a péktermék-árak idén még inkább elindultak a csillagos ég felé.