Szatmárnémeti

Ma van a HIV/AIDS elleni világnap - Szatmárban 57 beteget kezelnek

2023.12.01 - 11:10
Ha lassan is, de folyamatosan nő a HIV/AIDS betegek száma Szatmár megyében: 2019-ben még 40, tavaly viszont már 57 beteg szerepelt a nyilvántartásban. Az AIDS az immunrendszer betegsége. Olyan szerzett immunhiányos tünetegyüttes, amely a humán immundeficiencia-vírus (HIV) okozta fertőzés következtében, évek alatt alakul ki.

December 1-ét 1988-ban nyilvánították az AIDS elleni küzdelem nemzetközi napjává. Az Egészségügyi Világszervezet ezen a napon a HIV-fertőzés és az AIDS elleni közös fellépésre kíván buzdítani, valamint az érintettek megbélyegzése elleni küzdelemre.

A nyár elején 18 015 HIV-vírussal fertőzött él Romániában, az év első hat hónapjában pedig 318 új esetet diagnosztizáltak a Matei Balș Intézet adatai szerint. A diagnosztizált betegek leggyakoribb megfertőződési útvonalai a következők voltak: védekezés nélküli szex (heteroszexuális) - 65,7%; védekezés nélküli szex (férfiak, akik más férfiakkal folytattak viszonyt) - 27,7%, intravénás kábítószer-használók - 5,7%.

A Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) adatai szerint a tavalyi esztendőben 188 potenciális HIV/AIDS-gyanús személyt teszteltek le a laboratóriumukban, közülük hat esetben igazolódott be a gyanú. Ezzel Szatmár megyében 57-re nőtt a HIV-fertőzöttek száma, mindannyian kezelésben részesülnek — derül ki a DSP adataiból.

Pár fontos tény a HIV-fertőzésről

A HIV a vírus neve, amely a fertőzést okozza. A HIV sem jelentésében, sem jelentőségében nem azonos az AIDS-szel, ami a HIV-vírus által okozott, már tünetekkel is járó állapot rövidített neve. 

A HIV-fertőzést bárki elkaphatja, ha egy fertőzött személy véréből vagy testváladékából a vírus a bőrén vagy nyálkahártyáján lévő sérülésen keresztül a szervezetébe jut. Ez a sérülés lehet akár olyan apró, hogy a megfertőzött személy nem is tud róla. A legveszélyeztetettebbek azok, akiknek partnereik, illetve ők maguk az ismert rizikócsoportok valamelyikébe tartoznak, és a megelőzésre vonatkozó szabályokat alkalmanként vagy rendszeresen nem tartják be.

Azt, hogy valaki megfertőződött vagy sem, egy ideig nem lehet tudni. A HIV-vel történő megfertőződés néha járhat enyhe, átmeneti tünetekkel, de ezek annyira nem jellegzetesek, bárki figyelmét elkerülhetik, illetve hétköznapi „megfázásnak”, „rosszullétnek” vélhetik. A fertőzést követően leghamarabb négy hét után mutatható ki a vírus. Az átmeneti időszakot „ablakperiódusnak” nevezik, amíg a HIV-vírus jelenlétét semmilyen laboratóriumi vagy egyéb eljárással nem lehet kimutatni. Ezalatt a vírus hordozója viszont már továbbadhatja a fertőzést.

Hogyan alakul ki az AIDS betegség?

A HIV-fertőzött személy vérében a vírusok szaporodásnak indulnak, és károsítják a fehérvérsejteket. Ahogy a fehérvérsejtek száma csökken és működésük romlik, a szervezet immunrendszere meggyengül, és jelentkeznek az első tünetek, ekkortól beszélünk AIDS betegségről. Az, hogy az AIDS tünetei a fertőződés után mennyi idő múlva lépnek fel, nagyon különböző lehet, néhány hónaptól több évig. Ez az időtartam az egyéni adottságoktól, a szervezet védekezőképességétől és nem utolsósorban az időben elkezdett kezeléstől függ.

Romániában az AIDS terápiájára úgynevezett kombinált kezelést alkalmaznak, vagyis több gyógyszerből választják ki azt a néhányat, amelyek kombinációjának hatásosságát a nemzetközi orvosi tapasztalat igazolta. A terápia minden esetben személyre szabott, az orvosok számos tényező figyelembevételével és gondos mérlegelésével döntik el az adott betegnél szükséges gyógymódot.
Az AIDS még mindig nem gyógyítható. A jelenleg használt kezelési eljárásokkal lehetséges, hogy valaki hosszú időn keresztül, akár évekig panaszmentes legyen, de teljes és végleges gyógyulást ma még nem lehet elérni.

Hírszerkesztő