Găman Mihály, Pusztadaróc község polgármestere a vele készült beszélgetés során elmondta, hogy a tizenöt évvel ezelőttihez képest mennyire megváltozott az önkormányzatok szerepe, és mi az oka annak, hogy egyre több a saját érdekeit képviselő politikus.
A gazdasági válság nagyon megnehezítette és tovább nehezíti az emberek életét, s a lakosság keresi azokat, akik felelőssé tehetők a gazdaság mélypontra zuhanásáért. Legtöbbször a polgármesterektől próbálják számon kérni a kialakult helyzetet, hiszen ők azok, akik a választások idején jóval többet ígértek, mint amennyit most teljesítenek. Mit jelent ma polgármesternek lenni? Mi az, amit ígérni lehet, és mi az, amit meg lehet valósítani? Ezekre a kérdésekre próbáltunk választ kérni Găman Mihálytól, Pusztadaróc község polgármesterétől.
— Ma már egészen mást jelent polgármesternek lenni, mint tizenöt éve, amikor én kezdtem — magyarázza Găman. — Akkor más volt a jogrendszer, az emberek is mások voltak, azóta nagyon sokat változott a világ — jóra vagy rosszra, nem az én feladatom eldönteni. Nem olyan feltételek, nem olyan eszközök és nem olyan lehetőségek állnak a rendelkezésünkre, mint amilyenek voltak valamikor. Egyértelmű, hogy most nehezebb polgármesternek lenni, mert összetettebb a munka, nagyobb felelősség hárul az önkormányzatokra és a polgármesterekre, de vannak megoldások. Véleményem szerint jó tanács nélkül nem lehet eredményes a polgármester. Az egyes szám első személy egészen fura ebben a tevékenységben. Sokat számít, hogy a polgármester mennyire tudja érvényesíteni a szakmaiságát, és mennyire tudja kihasználni a lehetőségeket. Egy mozgalmas világban élünk, ahol kihívások, elvárások tömege áraszt el, nekünk pedig a legjobbat kell tennünk. Szükség van a tudásra, a pozitív hozzáállásra és a tenni akarásra.
Decentralizáció
Az önkormányzatok egy része sürgeti a decentralizációs törvény elfogadását, másoknak — mivel nem rendelkeznek helyi pénzforrásokkal — sokkal jobb az, ha a központi költségvetésből kapják a működéshez és a fejlesztéshez szükséges pénzt. Mi a véleménye erről Găman Mihálynak?
— Én optimista és realista ember vagyok. Szeretném azt hinni, hogy jó irányba haladunk, a jó irányhoz pedig kell a decentralizálás. Én hiszem, hogy úgy, mint nyugatabbra, nálunk is a decentralizációs elvek lesznek az irányadók. Nagyon sok minden múlik a sajátosságon, egy-egy ország és térség sajátosságán. A decentralizáció következményeit nem látom át annyira, amennyire szeretném. Tudni kell, hogy az önrendelkezéshez is pénz kell. Ha valakinek adunk eszközt és lehetőséget, biztosítani kell az anyagi feltételeket is ahhoz, hogy elképzeléseit meg tudja valósítani. Hiába bízunk valakire feladatokat, ha azokat pénzhiány miatt nem tudja megvalósítani.
Politikai ernyő
A román társadalomban az eltelt húsz év során kialakult egy olyan rendszer, melynek keretén belül azok az önkormányzatok számára adódik lehetőség a fejlődéshez szükséges pénzforrások megszerzésére, amelyeknek kormánypárti polgármestere és kormánypárt-többségű tanácsa van.
— A politikai ernyő, nagyon sokat számít — állítja a polgármester. Politika volt, van, és lesz. A politikumnak nagy hatása van, meghatározó tényezőként van jelen minden területen. Vannak bizonyos elképzelések, érdekeltségek, de mindig a hatalmon lévők érdekei kerülnek előtérbe. Persze, néha be kell látni, hogy ellenzékben vagyunk, ilyenkor tudni kell alkalmazkodni a többség akaratához.
Arról is kérdeztük Găman Mihályt: mi a véleménye arról, hogy egyre több érdekember kerül be a politikai elitbe, akik a saját érdekeiket helyezik előtérbe? Găman mosolyogva jegyezte meg:
— A politikában sokféle ember van. Én magam nem vagyok annyira benne, hogy átlássam a politikai háttérmunkát, a titkos egyezkedéseket és a politikai alkudozásokat. Az, hogy nagyon sok olyan politikus van, aki a saját vagy szűk csoportjának az érdekeit képviseli, az a társadalom éretlenségét bizonyítja és azt, hogy a szavazókkal el lehet hitetni lehetetlen dolgokat is. Fura helyzet ez, mert nap mint nap találkozunk olyanokkal, akik megkérdőjelezik, hogy X vagy Y mit keres ott. Ezeket a dolgokat az emberek szubjektív módon látják. Nem biztos, hogy nekem fognak hinni, ha azt mondom: ne szavazzatok rájuk, mert megbánjátok!
Elek György