Az előkészítő osztályba történő beiratkozás a 2021/2022-es tanévre ma kezdődik és április 28-áig tart. Ezen időszakban a gyermekek szülei vagy törvényes képviselői kitöltik és benyújtják a beiratkozási űrlapot. A kérést abba az iskolába kell benyújtani vagy online elküldeni, amelyikbe a gyerek felvételét kérik, derül ki a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség közleményéből. Megyénkben június 4-ig egy zöldszám is működik, melyen igyekszenek választ adni minden kérdésre, mely az iskolai beiratkozással kapcsolatban felmerül. A 0800.816.261-es telefonszámot munkanapokon 9 és 15 óra között hívhatják az érdeklődők. Az elemi iskolába történő beiratkozás első szakaszára május 10-e és 20-a között kerül sor. Május 10-e és 11-e között az országos bizottság feldolgozza a beiratkozási kérelmeket, és elosztja a gyerekeket az iskolai körzetek szerint. Május 11-e és 18-a között feldolgozzák a kérelmeket az oktatási egységek szintjén, és az esetleg szabadon maradt helyekre besorolják azokat a gyerekeket, akik felvételét más tanintézménybe kérték, mint a lakhelyük szerinti körzeti iskola. Május 20-án közzéteszik az iskolákban és a tanfelügyelőség honlapján a beírt gyerekek lajstromát és a szabadon maradt helyeket. Május 21-én kezdődik az iratkozás második szakasza, amikor közzéteszik a tanfelügyelőség által kidolgozott eljárást, amellyel besorolják a gyerekeket a szabadon maradt helyekre. Május 24-e és 31-e között, a szülők kérelmét lehetőség szerint figyelembe véve elosztják a megmaradt gyerekeket a megmaradt helyekre. Június 4-én minden iskolai egységben kifüggesztik az előkészítő osztályokba felvételt nyert gyerekek végleges névsorát. Szeptember 1-je és 10-e között rendezik azon gyerekek helyzetét, akik valamilyen okból kimaradtak a beiratkozásból. Újdonságként említhetjük meg, hogy a maximális osztálylétszám 22 az eddigi 25-höz képest. Azok a gyerekek, akik augusztus 31-ig betöltik a hatodik életévüket, kötelezően el kell kezdjék az előkészítő osztályt, azok pedig, akik szeptember 1. és december 31. között töltik be a hatodik életévüket, akkor mehetnek iskolába, ha az óvoda kiállít számukra egy ajánlólevelet, viszont mindazok, akik csak jövőre töltik be hatodik életévüket, ősztől még nem mehetnek iskolába.
Teljes, illetve részosztályok is indulnak
Szatmár megyében a tanfelügyelőség által jóváhagyott beiskolázási terv szerint 155,45 előkészítő osztály indulhat 2942 gyerekkel, melyek közül 59,5 osztályban 1064 gyerek magyar nyelven, 4 osztályban 88 gyerek pedig német nyelven — a Johann Ettinger Elméleti Líceumban és a nagykárolyi 1-es Számú Általános Iskolában — tanulhat majd. Idén a koronavírus-járvány miatt elmaradtak a megszokott nyílt napok, helyettük a tanintézmények vezetői, pedagógusai saját belátásuk szerint szervezik meg az iskolákat népszerűsítő kampányaikat. A legtöbben iskolacsalogató kampányfilmmel, az iskolai életről szóló bemutatókkal készültek, természetesen minden esetben a leendő tanítónéniket is igyekeztek bemutatni. Szatmár megyében nem szűnik meg egyetlen magyar előkészítő osztály sem, igaz, vannak olyan települések, ahol szimultán osztályként hirdetik meg az előkészítő helyeket. Mielőtt beíratnák gyerekeiket az előkészítő osztályba, jól gondolják át döntésüket, hiszen hosszú távon befolyásolja majd életüket.
Szatmárnémetiben a Dr. Vasile Lucaciu Általános Iskolában 22 fős, step by step osztályt hirdetnek meg, ezenkívül a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban (22 fő), az Aurel Popp Művészeti Líceumban (22 fő), a Szatmárnémeti Református Gimnáziumban (22 fő), a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumban (22 fő), az Avram Iancu Általános Iskolában (22 fő), a Bălcescu–Petőfi Általános Iskolában (22 fő), a Ion Creangă Általános Iskolában (22 fő), a Mircea Eliade Általános Iskolában (15 fő) és a Rákóczi Ferenc Általános Iskolában (44 fő) indulnak magyar tannyelvű előkészítő osztályok. Nagykárolyban a Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceumban (22 fő), a Nagykárolyi Elméleti Líceumban (44 fő), az 1-es Számú Általános Iskolában (22 fő) és a Vasile Lucaciu Általános Iskolában (22 fő), továbbá a Tasnádi Általános Iskolában (36 fő), a sárközújlaki Petőfi Sándor Általános Iskolában (32 fő) és az Erdődi Általános Iskolában (22 fő) is meghirdettek magyar tannyelvű előkészítő osztályokat, melyek remélhetőleg be is telnek és el is indulhatnak.
Önálló, magyar tannyelvű előkészítő osztály beindítását tervezik Ákoson (17 fő), Börvelyben (20 fő), Kálmándon (14 fő), Kaplonyban (20 fő), Csomaközön (13 fő), Szamoskrassón (15 fő), Pusztadarócon (23 fő), Szamosdarán (12 fő), Mezőfényen (18 fő), Halmiban (12 fő), Sándorhomokon (11 fő), Mikolában (20 fő), Avasújvárosban (15 fő), Ombodon (20 fő), Szilágypérben (11 fő), Piskolton (12 fő), Kökényesden (16 fő), Csedregben (16 fő), Szaniszlón (24 fő), Tasnádszántón (12 fő), Pelében (14 fő), Túrterebesen (28 fő), Vetésen (13 fő) és Szatmárhegyen (13 fő).
Van azonban olyan település, ahol szimultán osztályokat indítanak magyar tagozaton, hiszen nincs elegendő gyerek önálló osztály beindítására. Szimultán előkészítő osztályokat terveznek beindítani Krasznamihályfalván (5 fő), Egriben (7 fő), Érendréden (6 fő), Irinyben (13 fő), Apában (4 fő), Tamásváralján (3 fő), Géresen (7 fő), Bogdándon (6 fő), Szilágyszérben (5 fő), Gencsen (11 fő), Magyarcsaholyban (4 fő), Királydarócon (8 fő), Hadadon (7 fő), Hadadnádasdon (11 fő), Lelén (12 fő), Lázáriban (12 fő), Peleskén (7 fő), Józsefházán (5 fő), Patóházán (5 fő), Kismajtényban (5 fő), Nagymajtényban (5 fő), Szatmárudvariban (10 fő), Adorjánban (12 fő), Hiripen (5 fő), Amacon (4 fő), Mezőpetriben (6 fő), Érszakácsiban (4 fő), Dobrán (9 fő), Mezőteremen (8 fő), Csanáloson (10 fő), Vámfaluban (9 fő), Óváriban (10 fő), illetve a Szatmárnémeti Inkluzív Oktatási Központban (5 fő).
Sógor Beáta