Szatmárnémeti

Ma is sztrájkol az Electrolux

2019.03.05 - 08:00

Sztrájkkal indult a hét a szatmárnémeti háztartásigép-gyárban, de az általános munkabeszüntetés nyomán sem közeledtek az álláspontok. Ma kilenctől megint utcára vonulnak a vállalat munkásai.

Utolsó stádiumába jutott a munkakonfliktus a szatmárnémeti Electroluxban, hétfő reggel fél nyolctól egy órán keresztül a gyár egyik utcai parkolójában sztrájkolt a cég 420 alkalmazottja, majd dolguk végezetlenül hazamentek. Az általános sztrájkban a gyár szakszervezetének a tagjai vettek részt, az érdekképviseletbe be nem lépett mintegy 500 fő végezte a dolgát, már amennyire a hiányzók miatt tudta. Ma megint tiltakozással fog indulni a nap, reggel kilenc órától van meghirdetve a sztrájk, a bérükkel elégedetlen tüntetők a vállalat Traian utcai bejáratánál fognak gyülekezni.

A tegnapi sztrájkeseményen az emberek elé kiállt szakszervezeti vezetők hangosbemondókkal tájékoztatták a tüntetőket arról, hogy áll a béralku; elmondásuk szerint a vezetőség most már differenciált emelést akar adni az adminisztratív és a termelésben dolgozók számára, utóbbiak hátrányára. A tömeg egyetértett abban, hogy ezt nem fogadhatják el. A sikertelen béralku és az acélmerev cégvezetői álláspont miatt a menedzsment konfliktuskezelési adottságait is bírálták a sztrájkolók, fütyültek, tülköltek és sípoltak, s a tiltakozás lendületében már nemcsak a tisztes megélhetés szintjéig történő fizetésemelést kérték, hanem a szatmári vezetőség lemondását is.

December óta zajlik az alku arról, hogy az idén január végén érvényét vesztett korábbi kollektív munkaszerződés helyett megkötésre váró újban mekkora fizetések és milyen egyéb juttatások szerepeljenek. Azóta sem jutott dűlőre gyárvezetés és szakszervezet, előbbi öt százaléknál többet nem emelne, utóbbi viszont nem éri be kevesebbel, mint nettó 350 lej emelés. Már figyelmeztető sztrájk is volt, de ez sem törte meg az arcvonalakat, így most már általános sztrájkkal próbálnak hatni a gyárvezetésre, hogy adja meg a kért béremelést. A szakszervezet szerint kétféleképpen érhet véget a munkabeszüntetés: ha a szakszervezeti tagok fele úgy dönt, hogy fejezzék be, és álljanak munkába ugyanannyiért, mint eddig, vagy ha a gyár vezetősége megadja, amit kérnek.

Princz Csaba