Szatmárnémeti

Ma dől el a bölcsődék sorsa

2021.10.01 - 12:16

Egy sürgősségi kormányrendelet értelmében a bölcsődéket átveheti az oktatási minisztérium. Sorin Cîmpeanu korábban arról számolt be, hogy országszerte 387 olyan bölcsőde van, amely átkerül az oktatási minisztérium fennhatósága alá. Megtudtuk, hogy ma jár le az a határidő, ameddig a helyi önkormányzatok eldönthették, hogy a területi-közigazgatási területükön működő bölcsődéket megtartják-e saját fennhatóságuk alatt, avagy átadják az oktatási minisztériumnak. Szejke Ottilia helyettes főtanfelügyelő rávilágított, hogy Szatmár megyében jelenleg Szatmárnémetiben, Nagykárolyban, Sárközújlakon és Avasfelsőfaluban működnek bölcsődei csoportok, így ezen önkormányzatok dönthettek arról, hogy megtartják-e őket — ekkor azonban különálló jogi személyiséget kell létrehozzanak nekik, nem működhetnek már a szociális igazgatóságok alárendeltségében, mint eddig —, vagy átadják az oktatási minisztériumnak, és akkor ezeket hozzácsatolják valamelyik jogi személyiséggel rendelkező óvodához. Ez azért is fontos lépés, mert a jogi személyiséggel rendelkező intézményeknek meg kell felelniük bizonyos követelményeknek, így a magyar bölcsődei csoport indításának is eleget kell tegyenek, ahol erre igény és lehetőség van. A magyar bölcsődei csoportok beindítása azért is nagyon fontos, mert sokszor történt meg, hogy az alig másfél éves gyerekeket szüleik beíratták ugyan a bölcsődébe, ám ott a román dadával nem igazán tudtak közös nevezőre jutni, így a gyerek nem szokott be a csoportba, s a szülők otthon kellett tartsák gyermeküket, amíg óvodáskorba lépett. S bár sokan állítják, hogy a gyerekek kicsi korban szivacsként szívják magukba az idegen nyelvet, a szakemberek mégsem javasolják azt, hogy a magyar anyanyelvű apróságokat nyelvtanulási szándékkal írassák szüleik román bölcsődei vagy óvodai csoportba, hiszen ez egy törést eredményezhet a fejlődésükben, mely akár a viselkedésük megváltozását is eredményezheti.

Nagy az igény


Szatmárnémetiben és atöbbi városban is egyre nagyobb az igény a bölcsődei helyek iránt, hiszen a szülők, amint visszatérnek dolgozni, nincs kire hagyják csemetéiket. A nagyszülők nem minden esetben jelentenek megoldást, dadát pedig nagyon nehéz találni, és nem is mindenki számára megfizethető ez a szolgáltatás. Szatmárnémeti önkormányzata évek óta igyekszik növelni a bölcsődei helyek számát, mivel folyamatosan látszik az igény ezek iránt. Az utóbbi öt év során 220-ról 370-re emelkedett a bölcsődei befogadóképesség, miután három új intézményt nyitottak meg, további háromban pedig növelték a helyek számát. Ugyanakkor nemrég hagyta jóvá a Fejlesztési, Közigazgatási és Közmunkálatokért Felelős Minisztérium azt a pályázatot, amelynek értelmében a város északi és déli részén is finanszírozzák egy-egy új bölcsőde építését, miközben az 1 Decembrie 1918 utcai Kiskakas gyémánt félkrajcárja bölcsőde uniós finanszírozással lesz korszerűsítve.

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Nagy bölcsőde épül a kicsiknek

Elkezdődött a szatmárnémeti Iuliu Coroianu utcai „nagy bölcsőde” építése Szatmárnémetiben. Ennél jobb helyen nem is épülhetne. Lesz párja is, a Golescu híd bal parti lábánál.
Szatmárnémeti

Kezdődik a bölcsődei beiratkozási időszak

Három intézmény foglalkozik szatmárnémeti bölcsőde-üzemeltetéssel. Vannak református, római katolikus és „városi” bölcsődék. Mindegyikben május 27-én kezdődik a beiratkozási időszak a 2024/2025-ös bölcsődei évre.
Szatmárnémeti

Bővül a magyar bölcsődei helyek száma

Ősztől több a magyar anyanyelvű gyerekek számára megfelelő bölcsődei hely lesz Szatmárnémetiben. A Szamos bal partján lakóknak lesz közel az új magyar kisdedóvó.