Bár teljesen átázva, de annál örömtelibben állt mikrofon mögé Lázár János Magyarország építési és közlekedési minisztere, Dr. Tilki Attila, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye 4. egyéni választókerületének egyéni országgyűlési képviselője, Kovács Sándor 5. egyéni választókerületének egyéni országgyűlési képviselője, valamint Kereskényi Gábor Szatmárnémeti polgármestere, hiszen egy olyan egyedülálló beruházás kezdetét tekintethették meg, amely mindkét ország, Románia és Magyarország számára is rendkívül fontos. Nem csak elkezdődött, az 5%-a már el is készült a magyar oldalon annak a gyorsforgalmi útnak, amely majd csatlakozik a szatmárnémeti körgyűrűhöz.
A beszédek sorát Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere kezdte, aki nagy örömmel fogadta a beruházást, amely nem csak a szatmáriak, hanem egész Északnyugat-Románia szamára hasznos lesz, és hozzájárul majd a mindennapok gördülékenységéhez.
"Egy nagyon fontos beruházás helyszínén vagyunk, azért is vagyok itt, hisz ez nem csak egy magyarországi beruházás, hanem gyakorlatilag bekapcsolja Észak-Partiumot, bekapcsolja Szatmár térségét, Északnyugat-Romániát is az Európai autópálya hálózatba. Mi is a magunk részéről, a romániai oldal maximális komolysággal állunk a beruházáshoz és azon a 14km-es szakaszon, ami Szatmárnémeti körgyűrűjét összeköti az M49-essel, a megvalósíthatósági tanulmány már elkészült, a régészeti mentesítés megvolt, sőt, már készül a műszaki terv, emellett a kisajátítási útvonal már meghatározásra került, és elkülönítették azokat a pénzösszegeket, amelyekkel kártalanítani fogják a tulajdonosokat. Szívből köszönjük Magyarország kormányának, hogy ez a beruházás számukra is prioritást képez, és reményeink szerint belátható időn belül használatba veheti mindenki ezt a gyorsforgalmi utat" - nyilatkozta Kereskényi.
Kovács Sándor a határon átnyúló közlekedési koridor mellett a térség gazdasági fejlődését említette meg, ami az M49-esnek köszönhetően fejlődhet.
"Szatmárnémeti, mint Partium egyik legnagyobb városa nagyon közel van hozzánk, és úgy gondolom, hogy a foglalkoztatottság tekintetében is sokat fog segíteni ez a gyorsforgalmi út. Emellett a közlekedés biztonságának fokozását is meg kell hogy említsem, hisz ez az útvonal alapjában véve nagyon kanyargós, és több tízezer autó megfordul felénk, emiatt sokat fog segíteni a gyorsforgalmi út elkészülte. Kevés autópálya-rész van építésben 2023-ban, hálás vagyok azért, hogy az M49-es ezek közé tartozik" - fogalmazott Kovács.
Dr. Tilki Attila a települések összeköttetését, és a gyorsforgalmi utak fontosságát hangsúlyozta.
"Manapság nagyon fontos, hogy gyorsan, akadálymentesen jussunk el egyik településről a másikra, és ez nem csak hosszú, hanem rövid távon érvényes. Örülök, hogy a mi térségünkbe is lehetséges lesz az autópályán való közlekedés" - fogalmazott.
Lázár János nem csak szavakkal, hanem számadatokkal is érkezett a terepszemlére.
"Magyarországon 2010 óta, a FIDESZ kormányzata alatt mintegy 900 km autópálya, gyorsforgalmi, és úthálózat fejlesztés valósult meg, ebből 700 km volt gyorsforgalmi út, ami azt jelenti, hogy négysávos utakat építettünk az ország minden pontján, mintegy 3 200 milliárd forintot költöttünk ezekre a beruházásokra. Voltak nagyon egyszerű céljaink, mint például, hogy minden autópályát vigyünk el az ország határáig, minden megyei jogú várost kössünk be az autópálya hálózatba, és minden magyar honfitársunknak biztosítsuk azt, hogy 30 percen belül képes legyen csatlakozni az autópályához. Magyarország most már nem kompország, hanem hídország, ezért nagyon fontos, hogy összeköttetést biztosítsunk a különböző Kárpát-medencei régiók között. Az ország legnagyobb közút beruházása a Kassa-Miskolc autópálya volt az elmúlt években, ezt a programot szeretnénk folytatni Nyíregyháza-Szatmárnémeti összekapcsolásával" - fogalmazott Lázár.
Hozzátette, gazdasági szempontból is nagyon fontos, hogy Nyíregyházát összekapcsolják Szatmárnémetivel, ezért 2022 őszén, miután minden autópályaépítést leállítottak, egyetlen szakasz volt, amit jóváhagytak, az pedig nem más, mint a már elkezdett gyorsforgalmi út. Ez két részből áll, az első, 28 km-es szakasz kivitelezésébe már belekezdett a Duna Aszfalt, amely 175 milliárd forintos beruházás, ennek folytatásaképp, a magyar-román határig pedig megépül egy 17,5 km-es szakasz szintén 2026-ig, ami 150-160 milliárd forintba kerül majd.
"Terveink szerint 2026 végére a román kormánnyal való együttműködés eredményeképpen Szatmárnémeti és Nyíregyháza autópályával kapcsolódik össze, elhárul az akadálya annak, hogy a két térség gazdasági, társadalmi együttműködése megvalósulhasson" - fogalmazott Lázár.
Hozzátette, az ország gazdasági viszonyának rendezéséig a többi beruházásnak várnia kell, viszont az M49-es autópálya építése tovább halad, biztosítani kell a szatmári polgárok számára a biztonságos közlekedést, az együttműködést, a gazdasági kooperáció lehetőségét. Mint fogalmazott, a beruházás 5%-a készült el mostanáig, 2026 őszére megépül az első szakasz, és 2026 decemberére pedig elkészül a második szakasz.
"Tehát 2026 végére négysávos autópályán léphetünk ki Magyarországról Románia irányába. A román kormány pedig biztosított, hogy megépíti a határtól Szatmárnémetiig a kapcsolódást" - mondta még el a miniszter.
Lapunknak nyilatkozva Lázár János azt is elmondta, hogy reményeik szerint, mire elkészül Nyíregyháza és Szatmárnémeti összekapcsolódása, addig Románia is a schengeni övezet tagja lesz.
"A magyar kormány felháborítónak tartja azt, hogy az Európai Unió nem veszi be Romániát a teljes jogú schengeni tagok közé. Évek óta várat magára ez a lépés, amely nagyon sokat tenne a magyar-román gazdasági, társadalmi együttműködésben és a Kárpát-medencében élő magyarság együttműködésében, összekapcsolásában is. Magyarország támogatja Románia teljes jogú schengeni csatlakozását, és akár kész a magyar elnökségi programban is ezt szerepeltetni. Az az érdeke Magyarországnak, hogy Románia minél hamarabb az Európai Unióban a schengeni övezet teljes jogú tagja legyen, és ezért készek vagyunk minden támogatást megadni" - zárta beszélgetésünket Lázár János.
Szilágyi Kinga