Belföld

Logisztikai központ a segélyeknek

Egyre többen kockáztatják az életüket, és a Tiszán átkelve menekülnek Romániába (Forrás: Román Határrendészet)
2022.03.02 - 09:50
Az Ukrajnának szánt nemzetközi humanitárius segélyeket összegyűjtő logisztikai központ létrehozásáról döntöttek, az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága támogatást ígért a határrendészetnek.

Az Ukrajnának szánt nemzetközi humanitárius segélyeket összegyűjtő logisztikai központ létrehozásáról döntött kedden a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) — számolt be a testület ülése után az államfő.
Sajtónyilatkozatában Klaus Iohannis elmondta: Románia ezzel hozzá akar járulni a nemzetközi közösség Ukrajna támogatására irányuló erőfeszítéseihez. A központban összegyűjtik és elszállítják az Ukrajnának és az ukránoknak szánt nemzetközi humanitárius segélyadományokat.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács kedden az Ukrajnából érkező menekülteket támogató intézkedések fokozásáról és a menekülthullám kezelésének egységesítéséről, valamint a NATO keleti szárnyának megerősítésére irányuló erőfeszítések fokozásáról is döntött. Mint az ülést követően Iohannis kifejtette: a következő időszakban további NATO-katonák érkeznek Romániába, és felgyorsul a szövetségesek romániai harccsoportjának létrehozása. Az államfő beszélt arról is, hogy Romániának támogatnia kell az ukrajnai menekülthullám növekedésével és más nehézségekkel küszködő Moldovai Köztársaságot.

A határrendészekkel is tárgyaltak

A Román Határrendészet vezetőivel tárgyaltak kedden az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) képviselői. A határrendészet közleménye szerint a felek hatékony megoldásokat kerestek a Románia északi határán át érkező ukrajnai menekülthullám kezelésére és az ukrán állampolgárok határátlépésének felgyorsítására.
A találkozón a határrendészet parancsnoka, Ştefan Victor Ivaşcu rendőr-főfelügyelő tájékoztatta az UNHCR európai aligazgatóját, Anne Marie Deutschlandert a román-ukrán és román-moldovai határszakaszokon és a határátkelőknél eddig elrendelt intézkedésekről. A felek elemezték a menekülthullám dinamikáját, a határrendészet útlevél-ellenőrzési kapacitását és a Romániába érkezett személyek helyzetének statisztikai adatait. Az IGPF vezetői ismertették az ENSZ szakértőivel a romániai útlevél-ellenőrzési eljárást, a menedékkérelmi procedúrát és a menedékjogot kérő ukrán állampolgárok eddigi számát.
A közlemény szerint az UNHCR képviselői támogatást ígértek a román hatóságoknak, és elismerően nyilatkoztak a konfliktuszónákból érkező személyeknek nyújtott gyors és szakszerű segítségükről.

A Tiszán keresztül is érkeznek

Újabb hét ukrán állampolgár érkezett a Tiszán át Romániába, és védelmet kért a román államtól — közölte kedden délután Iulia Stan, a máramarosszigeti határrendészet szóvivője. A hét ukrán férfi közül a legfiatalabb 34, a legidősebb 44 éves. Valamennyien a Tiszán átkelve jöttek Ukrajnából Romániába, majd védelmet kértek a román államtól. A hatóságok elkezdték a menekültügyi eljárást.
Február 24-étől, tehát az orosz fegyveres agresszió kezdetétől 15 ukrán állampolgár menedékjogi kérelmét regisztrálták a máramarosszigeti határrendészetnél. Közülük 11-en a Tiszán keresztül érkeztek az országba, négyen pedig a határátkelőnél kaptak belépési engedélyt.

Ingyen utazhatnak

Az ukrajnai menekültek ingyen utazhatnak a Román Vasúttársaság (CFR) belföldi járatain — jelentette be Sorin Grindeanu miniszterelnök-helyettes, szállításügyi miniszter.
A kormánykoalíció ülése után a sajtónak nyilatkozó kormányfőhelyettes azt is elmondta, hogy az Ukrániával közös határrész vidékét az ország belsejével, illetve Bukaresttel összekötő járatok mindegyikén (például Suceva–Bukarest, Máramarossziget–Bukarest, Iaşi–Temesvár) növelték a vasúti kocsik számát, Suceava és Bukarest között például naponta öt vonat közlekedik — fűzte hozzá a tárcavezető. Hírösszefoglaló