Szatmárnémeti

Lobbi a gyorsforgalmi útért

2013.02.06 - 09:48

A Nagybánya—Szatmárnémeti—Nyíregyháza gyorsforgalmi út megépítése érdekében lobbitevékenység zajlik a román és a magyar kormánynál, a két határ menti megye lakosainak érdekében.

 

Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés elnöke és Adrian Ştef, a Szatmár Megyei Tanács elnöke február 5-én Szatmárnémetiben tárgyalt a két megye eddigi és jövőbeli együttműködéséről. Ştef kihangsúlyozta, hogy az elmúlt években a két megye által leadott közös pályázatok közül több részesült pozitív elbírálásban, ezért a határ menti együttműködést a jövőben is folytatni szeretnék. A két megye lakossága számára talán a Nagybánya—Szatmárnémeti—Nyíregyháza gyorsforgalmi út megépítése a legfontosabb projekt, melynek megvalósítása érdekében mind a magyar, mind a román fél lobbizik a saját maga kormányánál. „Az M49-es gyorsforgalmi út vonala mindkét megye számára fontos, ezért mindkét fél igyekszik saját kormányánál támogatást elnyerni a további munkálatokra. Szabolcs-Szatmár-Bereg megye tekintetében az M3-as autópálya megépítése az első számú prioritás, mely Őr községig elkészült, és legkésőbb 2 éven belül a vásárosnaményi rész is megépül. A gyorsforgalmi az autópálya után másodlagos prioritása a megyének” — fogalmazott Seszták Oszkár, aki megígérte, minden lehetséges módon lobbizni fog a gyorsforgalmi út megépítéséért. „A román oldalon tudomásom szerint az idei esztendő költségvetésébe a gyorsforgalmi útnak mindössze az a része van betervezve, mely egybeesik a szatmárnémeti körgyűrű és a harmadik híd megépítésével. A petei határtól a körgyűrűig eső szakasz nem tartozik az idén finanszírozott szakaszba” — fogalmazott Adrian Ştef, aki szintén lobbizást ígért a gyorsforgalmi út romániai szakasza érdekében.

Együttműködés

A két fél megegyezett abban, hogy a 2014—2020-as európai uniós pályázati időszakban a hatékonyabb pénzlehívás érdekében létrehoznak egy ETT-t, melyet a magyar kormány támogat. Seszták a tanácskozást követő sajtótájékoztatón elmondta, pozitívan értékelték a korábbi együttműködést, és már dolgoznak azokon a 2014 és 2020 közötti közös projekteken, amelyek célja minél több szellemi, kulturális és gazdasági kapcsolatot létesíteni a két megye között. A projektek a térségben működő intézmények — így például kórházak, könyvtárak, múzeumok —, valamint civil és magánszervezetek munkájához szükséges uniós források sikeres lehívására irányulnak, a határon átnyúló együttműködési lehetőségeket biztosító Európai Területi Társulás (ETT) keretében. Seszták kihangsúlyozta, a két megye helyzetét jelentősen megnehezíti az anyaországok központjaitól való nagy távolságuk, ezért fontos az ilyen jellegű összefogás és együttműködés. Adrian Ştef elmondta, a tegnapi megbeszélésen jelen volt annak a tervezőirodának a képviselője, aki megbízást kapott az ETT megalakulási folyamatának lebonyolítására. Ugyancsak tegnap sikerült megegyezni a főbb tevékenységi körökben: Nagybánya—Szatmárnémeti—Nyíregyháza gyorsforgalmi út — közös lobbi a beruházás megvalósítása érdekében; egészségügy és szociális szolgáltatások — regionális egészségügyi szolgáltató rendszer kialakítása, a létező egységek felszerelése, illetve közös szociális szolgáltatási rendszer kidolgozása; idegenforgalom — közös turisztikai látványosságok rendszerének megalkotása és népszerűsítése; termálvíz — ennek felhasználása fűtőanyagként, zöldenergia-forrásként, gyógyászati eszközként; kultúra — kulturális intézmények infrastruktúrájának fejlesztése; oktatás — különböző típusú együttműködések e téren; munkaerő — regionális szintű munkaerőpiaci tanácsadó irodák, illetve közös munkaerő-nyilvántartás létrehozása, szakképzési és átképzési programok kidolgozása; tömegközlekedés — közös tömegközlekedési rendszer kialakítása; gazdaság — logisztikai központok, ipari parkok, fejlesztési övezetek és kiemelt gazdasági területek rendszerének kialakítása, a két megyében tevékenykedő cégek számára rendezett kiállítások, klaszter-együttműködések támogatása; katasztrófavédelem — katasztrófahelyzetek közös megelőzése és elhárítása.

Budapesti tanácskozás

Az ETT működésének hatékonyabb megismerése érdekében Seszták meghívta a Szatmár megyei szakembereket a február 21-én és 22-én Budapesten megrendezésre kerülő nemzetközi konferenciára, melynek központi témája az Európai Területi Társulás. A konferencia díszvendége Johannes Hahn, az Európai Unió regionális politikáért felelős megbízottja. „Elmondható, hogy a két megye közötti együttműködés messze túlment a protokolláris együttműködésen” — zárta mondanivalóját a sajtótájékoztató végén Seszták Oszkár.