Nagykároly

Litván nemzeti értékek a Károlyi-kastélyban

2014.02.18 - 08:32

Idén egy képzeletbeli európai uniós utazásnak lehetnek a részesei a Károlyi-kastélyba látogatók, a kulturális igazgatóság ugyanis minden EU-s tagállam nemzeti ünnepe alkalmából szervez kiállításokat. Jelenleg Litvániával ismerkedhetnek meg az érdeklődők.

 

Ki gondolta volna, hogy Litvániában található Európa legnagyobb homokdűnéje, vagy Kelet-Európa leghosszabb sétálóutcája? Esetleg hányan tudjuk azt, hogy Litvánia területére esik Európa földrajzi központja? — többek között ezeket a tényeket kívánja megosztani a nagykárolyi lakossággal, valamint a Károlyi-kastélyban megforduló turistákkal a Litvánia nemzeti ünnepe (február 16.) alkalmából berendezett fotókiállítás.

Az egy hétig látogatható tárlat a Nagykárolyi Kulturális, Sport- és Turisztikai Igazgatóság újabb rendhagyó kezdeményezésének, egy képzeletbeli EU-s utazásnak az első állomása. Az igazgatóság ugyanis az összes uniós tagállam nemzeti ünnepén rendez fotókiállításokat az év folyamán.

A litván kiállítás anyagát Poósz Lóránd, az igazgatóság kulturális referense állította össze. „A projekt kezdetén felvettük a kapcsolatot az összes EU-s tagállam nagykövetségével, viszont csak néhány országról kaptunk ismertető anyagot, így a litván kiállítást én állítottam össze. A fényképeket az internetről válogattam ki, a kiállítást pedig megpróbáltam a lehető legtágabb érdeklődési körre kiterjeszteni, nagyobb hangsúlyt fektetve a hagyományokra, valamint a kulturális és természeti értékekre” — nyilatkozta Poósz Lóránd. A tárlatban így megtekinthető az ország legjelentősebb katolikus zarándokhelye, egyben turisztikai látványossága, a Šiauliai településtől északra található Keresztek hegye, a vilniusi Gedeminas-torony, a Szent Anna-templom, a Báthory István által 1579-ben alapított Vilniusi Egyetem, a Kernave-i templom, Kaunas történelmi központja, továbbá a Balti-tenger partján található homokdűnéket magába foglaló Neringa földnyelv és az Aukštaitija Nemzeti Park. A kiállítás továbbá kitér a litvánok népzenei és gasztronómiai hagyományaira, valamint a litván nemzeti sportra, a kosárlabdára is. Emellett portrék is megtekinthetőek a Nobel-díjas Aaron Klug kémikus és biofizikusról, valamint Jonas Mekasról, az „amerikai avantgárd film keresztapjáról”. És végül, de nem utolsó sorban a függetlenségi szerződés kéziratának másolatát is szemügyre lehet venni a tárlatban, amelyet február 24-ig lehet látogatni, az említett dátumon ugyanis Észtország nemzeti ünnepe alkalmából nyílik kiállítás.

Amint azt Poósz Lóránd elmondta, a kiállítás-sorozatban gyakorlatilag nem lesznek üresjáratok, mivel a program szerint szinte minden hétre jut egy nemzeti ünnep.

 

 

Ifj. Deák Endre