Vasárnap koraeste Nagy Erika egyházmegyei missziói előadó, házigazda lelkipásztor, valamint Tolnai János egyházmegyei ifjúsági előadó és dr. Király Lajos esperes köszöntötte a gyülekezetet. Az Örömmondók dicsőitették gyönyörű énekekkel az Urat, Tolnai Zelma kántornő vezetésével.
Az Igét Rácz Ervin szigetlankai lelkipásztor, generális direktor hirdette Máté evangéliuma 16 fejezetének 13-tól 18-ig terjedő versei alapján. Péter vallástétele előtt Jézus ezt kérdezi: „Kinek mondják az emberek az Emberfiát?” Ezt nem a lájkvadászat kedvéért kérdezi, hanem az emberek érdekében teszi. Ő nem úgy reagál az emberek véleménye, mint mi, akik azt mondjuk: nem érdekel, közben pedig görcsöl a gyomrunk. Őt érdekli, mert az emberekért jött, és őket akarja megváltoztatni. Óvatosan, de mégis határozottan aztán azt is megkérdezi: „Ti kinek mondotok engem?” Erre érkezik Péter vallástétele: “Te vagy a Krisztus, az élő Isten Fia.” Jézus pedig erre építi az Anyaszentegyházat, azaz nem Péter személyére, hanem magára a bizonyságtételre, a vallástételre. Arra a beszédre, amire érdemes építeni. A szóbeszédtől távolodjunk el, és jussunk el a bizonyságtételig! – bátorított a lelkipásztor.
Dr. Frigy Szabolcs tartott előadást, amelynek címe A lájk, mint a társas kapcsolatok valutája Online illúziók, offline problémák a fiatalok lelki egészségének a tükrében! Beszélt mindenekelőtt a nomofóbiáról, azaz a félelemről, hogy mobil nélkül legyünk, az emberek 66 százalékát érinti ez a félelem. Életünk során 5 év 4 hónapot töltünk közösség médiával. Mennyi mindent lehetne tenni ez idő alatt! Az online jelenlét egészségünkre veszélyes rizikófaktor. Tetszeni akarunk. Folytonos megfelelési kényszerben élünk. Úgynevezett vallomásos kultúrában mindent kiposztolunk, de nincs hely az élet oly természetes dolgainak, mint a szomorúság. Az empátia visszaszorul, annyi mindent látunk, hogy lelkileg elkérgesedünk. Különbség lesz az online és az offline személyiségem között. Az offlline viselkedés nagyon komplex, és sok mindent kell kontroll alatt tartani Az online kommunikációban nagyobb a kontroll.
Az előadó ugyanakkor elmondta azt a megdöbbentő tényt is, hogy fiatalok 40%-a mondja azt, hogy a Youtube jobban megérti őt, mint a barátja. Az online térben megkapja mindazt az elfogadást és dicséretet, amit az anyától nem kap meg. Ez egy nagyon mély és infantilis érzelmi igényt ébreszt. Minden alkalommal, amikor felteszünk egy képet, és várjuk a közösség visszajelzését, az önértékelésünk kívülre kerül. A folyamatos filterezés egy véget nem érő önkritika, saját magamnak az el nem fogadása. Idegenség és távolság lesz így az énképem. Az emberek saját maguk legjobb verzióját osztják meg, míg mi a saját önképünk legrosszabbjával hasonlítjuk össze. “A tökéletes smink alatt, utálom az arcomat.” – fogalmazta meg egy tizenéves. A torznak észlelt testtel való állandó foglalkozás teljesítménycsökkenést eredményez az élet minden területén. A kisgyermekek 50%-e fél az elhízástól. Ez megöli a gondtalan gyerekkort. A lájk a fiatalok a kapcsolati tőkéjének a valutája. Kölcsönösség halmozása ez: “Ő is lájkolta a képemet!” “Minek lájkoltad?” “Még nem is lájkoltad a képemet!” – mondják. Lájkkal vagyunk jelen a másik életében. Az emberi kapcsolatok leírhatóak a közgazdaságtan törvényeivel, ez dehumanizálás “Nem fáj neki, hiszen nincs jelen!” – gondolják. Nem látjuk a másik érzelmi reakcióját. Mit minden van egy „mosoly” mögött? Nem tudjuk. A közösségi média betörése a hétköznapi valóságba megszülte a Facebookot (hírek helyett), a Tindert (kapcsolatok helyett) és a Twittert (eszmecserék helyett). Érintés helyett kattintás van, érdeklődés helyett lájkolás.
Az egyszerű túléléshez napi négy ölelésre van szükségünk. Nyolc ölelésre van szükségünk a szinten tartáshoz. A fejlődéshez napi 12 ölelés kell. Hány posztolás kell a túléléshez? Hány megosztás kell szinten tartáshoz? Hány kedvelést kell adnunk egymásnak a fejlődésért? Mindenki egy csodaszép világot néz, miközben egyre rosszabb a lelki egészségünk (zaklatás, depresszió) Mindenki egy csodaszép világot néz, miközben egyre rosszabb a lelki egészségünk (zaklatás, depresszió)
Megdöbbentő volt szembenézni ezekkel a dolgokkal és a SZIKE közösség hálás volt azért, hogy egy ilyen előadót hozott Isten eléjük.
Rácz Ervin