Egészség

Libás ételek Márton-napra

2016.11.04 - 19:30

Márton napjára mi mással is készülhetnénk, mint libareceptekkel? Újraéledő hagyomány a Márton-nap és a hozzá kapcsolódó mindenféle libás ételek. Íme néhány finomság, amit bárki elkészíthet.

Tárkonyos libanyakleves

Hozzávalók: 20 dkg vaj, 1 kg libanyak, 30 dkg libazúza, 30 dkg vöröshagyma, 30 dkg sárgarépa, 8 dkg fokhagyma, 15 dkg fehérrépa, 1 csokor tárkony (lehet szárított), 2 db narancs, 2 db citrom, 3 dl tejföl, 10 dkg finomliszt, só, bors. A pulykanyakat feldaraboljuk és a habzásig hevült vajra tesszük. A libazúzát megtisztítjuk, feldaraboljuk és a libanyakhoz adjuk. Hozzákeverjük még a nagy kockákra vágott vöröshagymát, valamint az egészen finomra vágott fokhagymát. Megsózzuk és a tárkonylevéllel fűszerezzük. A fehérrépát, valamint a sárgarépát felszeleteljük és hozzáadjuk. Megborsozzuk, és miután a libaaprólék színt kapott, meghintjük a finomliszttel, és néhány percig tovább pirítjuk. Ekkor belefacsarjuk a citromok és a narancsok levét, valamint hozzákeverjük a tejfölt is. Felöntjük vízzel, és az összetevőket addig főzzük, amíg megpuhulnak, ami körülbelül másfél óra. Az elfőtt vizet időnként pótoljuk. A libanyaklevest tárkonylevéllel meghintve tálaljuk.

Gombás libacomb

Hozzávalók: 4 db egész libacomb, 2 fej vöröshagyma, 4 gerezd fokhagyma, 80 dkg gomba (pl. lilatönkű pereszke), 50 dkg burgonya, só, bors, köménymagolaj. A combokat megmossuk és szárazra töröljük. Megsózzuk, megborsozzuk, megszórjuk köménymaggal, és 1–2 órát állni hagyjuk. Ezután mindkét oldalát egy kis olajon elősütjük. Az egyik fej hagymát apróra, a fokhagymagerezdeket négyfelé vágjuk. A combokat tepsibe tesszük, és mellétesszük a hagymákat, aláöntünk 1 dl vizet, majd fóliával letakarva, 200 fokon kb. 30 percig sütjük. A megtisztított gombafejeket felszeleteljük. A másik fej hagymát apróra vágjuk és üvegesre pirítjuk. Hozzáadjuk a szeletelt gombát, fűszerezzük sóval, borssal és egy kevés köménnyel, majd fedő alatt félpuhára pároljuk. A libacombról 30 perc után eltávolítjuk a fóliát, rátesszük a gombát, és 185 fokon együtt készre sütjük további 20–30 perc alatt. Burgonyapürével és savanyúsággal kínáljuk.

Sült libacomb rókagombás krumplival

Hozzávalók 2 személynek: 2 db libacomb, olívaolaj, 40 dkg krumpli, 10 dkg rókagomba, 3–4 gerezd fokhagyma, 1 kis káposzta fele, 1 db alma, vaj, cukor, citrom, só, őrölt fekete bors, őrölt köménymag, rozmaring, kakukkfű. A libacombokat sózzuk, borsozzuk, edénybe rakjuk, olajjal meglocsoljuk és betesszük a hűtőbe. Másnap a combokat átrakjuk egy kivajazott tepsibe. Teszünk mellé és rá félbevágott fokhagymagerezdeket, rozmaringot és kakukkfüvet, alufóliával letakarjuk, betesszük a 180 fokra előmelegített sütőbe légkeveréses fokozaton. A krumplit feltesszük főni, a káposztát és az almát lereszeljük, a rókagombát feldaraboljuk. Egy serpenyőben kevés vajon cukrot karamellizálunk, majd rátesszük a reszelt káposztát és az almát, sózzuk, borsozzuk, szórunk rá őrölt köményt, s belecsavarjuk egy fél citrom levét. Mikor már majdnem kész, öntünk bele fehérbort. A krumplit közben megpucoljuk s összetörjük, kevés vajat keverünk hozzá, sózzuk, borsozzuk. Egy serpenyőben kevés vajon megsütjük a rókagombát, a krumplihoz keverjük. Közben a combok, melyeket időnként a saját zsírjukkal és fehérborral locsolunk, megsülnek. (A végén leszedjük a fóliát, és grillfokozaton szépen megpirítjuk a combokat.) Tálaláskor a tányérra teszünk egy kupac krumplit, mellé káposztát, s ráhelyezünk 1 combot. Rozmaringgal és kakukkfűvel díszítjük.