A projekt fő célja a Szatmár megyei és Kárpátalja régió 35 helyi közösségének kulturális örökségének megőrzése és népszerűsítése volt, melyeket közös nyelvi hagyomány köt össze a Szamoshát régiójában. A projekt támogatta a hosszú távú helyi kultúra fejlődésére összpontosító határokon átnyúló hálózat kialakítását és fejlesztését, valamint a specifikus kulturális identitások és a kulturális párbeszéd elősegítését.
A projekt konkrét célkitűzései a következők voltak:
Azért, hogy hatékonyan népszerűsítsük a helyi kultúrát, megőrizzük és kiemeljük a gazdag kulturális és történelmi örökséget, valamint a helyi többnemzetiségű közösségek hagyományait a Szamoshát régióban, két Hambar Színház épült (egyik Egri községben, a másik Mezőgecse községben). A koncepció - ahogyan a neve is mutatja - szorosan kapcsolódik a vidéki területek kultúrájához és hagyományaihoz, sugallva a látogatóknak a szerepét a közösség életében.
Az épületek fő haszonélvezői a helyi színtársulatok, más kulturális entitások és a helyiek voltak. Regionális szempontból a partner szervezetek nagyobb, regionális vagy nemzetközi eseményeket szervezhetnek, és más szomszédos falvakból is vonzhatnak más szervezeteket.
A Hambar Színház koncepció új Romániában, és nemrégiben vezették be Ukrajnába Magyarországról, ahol egy nemzeti program épül köré, melynek szerepe a helyi kulturális és hagyományos örökség népszerűsítése.
Az Egri és Beregszász közösségek fiatal generációját aktívan bevonják a projekten keresztül, olyan Közösségi Színtársulatok létrehozásával, amelyek innovatív és kihívást jelentő módszereket kínálnak a kultúrához való hozzáféréshez, felfedezéshez, értékeléshez és a Szamoshát régiójára jellemző helyi kulturális örökség népszerűsítéséhez. A színjátszó csoportokért felelős szakemberek csapatai népszerűsítik ezt a lehetőséget a helyi közösségekben, mindegyikük 12 gyermeket/fiatalt választ ki, hogy a Közösségi Színházi Csoportok tagjaivá válhassanak. Ezek a gyerekek és fiatalok részt vesznek a projekt teljes időtartamában, számos tevékenységben, ahol színjátszó készségeket, csapatmunka képességeket és más fontos életkészségeket (kommunikáció, tárgyalás, önismeret, erőforráskezelés) sajátítanak el. Legfontosabbként pedig megtanulják értékelni és népszerűsíteni a helyi hagyományokat.
Közlemény