Belföld

Levelet küldött az EB a romániai hatóságoknak

2018.10.07 - 16:07

Levelet küldött az Európai Bizottság (EB) a román hatóságoknak az igazságügyi törvények és a büntető törvénykönyv módosításait érintő kérdésekkel — erősítette meg az erről szóló médiaértesüléseket az EB egyik illetékese.

A Bizottság figyelemmel követi a romániai helyzetet, különös tekintettel az igazságügyi törvényekkel és a büntető törvénykönyvvel kapcsolatos fejleményekre, vizsgálja az ezeket érintő módosításokat, azt, hogy ezek összhangban vannak-e az EU-s törvényekkel, és „pontos és részletes kérdéseket” tartalmazó levelet küldött a romániai hatóságoknak e témával kapcsolatban — nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek az EB egyik szóvivője.

Október 3-án a romániai jogállamiság helyzetéről tárgyaltak az Európai Parlament plenáris ülésén, a vitán Viorica Dăncilă miniszterelnök és az EB első alelnöke, Frans Timmermans is jelen volt. Utóbbi felszólalásában rámutatott, a korrupció elleni küzdelem és az igazságszolgáltatás függetlensége elengedhetetlen ahhoz, hogy Románia az EU erős országa legyen. Hozzátette, amennyiben az illetékes román hatóságok figyelmen kívül hagyják az igazságügyi törvények és a büntető törvénykönyv módosításaival kapcsolatban megfogalmazott kifogásokat, és a vitatott jogszabályok a jelenlegi formában lépnek érvénybe, „a Bizottság levonja a megfelelő következtetéseket”, és a rendelkezésére álló minden eszközt felhasznál majd, beleértve a romániai igazságügyi reformot figyelemmel követő Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmust (MCV) is.

Viorica Dăncilă miniszterelnök felszólalásában rámutatott, az MCV keretében Romániáról készült jelentésekben nem esik szó a jogsértésekről, sem a hírszerző szolgálatok és az igazságszolgáltatási intézmények közötti titkos együttműködési megállapodásokról.

„Legitim módon tesszük fel a kérdést, miként védte meg az MCV a román állampolgárokat a súlyos jogsértésektől? Az MCV-jelentésekben sok szó esik az intézményekről, a bírák és ügyészek kinevezéséről, a korrupció elleni küzdelemről. Ez nagyon jó. De egyetlen szó sem esik a jogsértésekről, a hírszerző szolgálatok és az igazságszolgáltatási intézmények közötti titkos együttműködési megállapodásokról” — nyomatékosította a kormányfő, hozzátéve, ezen egyezmények alapján „román állampolgárok millióit tartották megfigyelés alatt a titkosszolgálatok a korrupció elleni küzdelem nevében”.

Az igazságügyi törvények módosítása kapcsán a román miniszterelnök azt mondta, olyan igazságszolgáltatásra van szükség, amely korrekt az állampolgárokkal szemben. „Az igazságszolgáltatás kell hogy legyen a garancia arra, hogy az állampolgárok jogait tiszteletben tartják, annak pedig, aki megsérti ezeket, büntetésben kell részesülnie” — fogalmazott, hozzátéve, az igazságügyi törvények módosításai visszaadják a bírók függetlenségét, semmiképpen nem korlátozzák azt.