A Noé Partium Egyesületet egy elkötelezett lelkes csapat alkotja, amelynek tagjai támogatják a különleges képességű személyek fejlődését. A fejlődés tekintetében a fizikai, kognitív és lelki szükségleteket veszik figyelembe, bevonva és felelősséget adva minden csapattagnak, fiatalnak (kedvezményezett), szülőnek és munkatársnak. Az egyesület július első napjaiban közelebb került egy régi álma megvalósításához: elkészült a fiatalok lakóotthonának, a Fény otthonának a tervdokumentációja, valamint megkapta az építkezéshez szükséges engedélyeket is a közegészségügytől, a környezetvédelemtől, valamint a tűzoltóságtól. „Jövőképünk megalkotni és működtetni az első partiumi 'fejlesztői modellt', ami válaszol a különleges képességű személyek igényeire. Ezt nappali foglalkozásokkal, lakóotthonokkal és egyéb kreatív szolgáltatások működtetésével szeretnénk elérni, közösségi és más erőforrások bevonásával. Célunk továbbá a hosszú távú önfenntartás megvalósítása. Lelkes szakértő csapatunk a különleges képességű személyek fejlődését támogatja, hogy valóságos integrációjuk megtörténjen” — fogalmazott az egyesület elnöke.
Mint kiderült, a pandémiás időszak miatt a tervezési és engedélyeztetési folyamat bonyolultnak és hosszadalmasnak bizonyult. „A járványügyi helyzet másfél évvel hátráltatta a munkálatokat. Az eredmény, bár sok idő telt el az első gondolatoktól, szép lett. Az otthon építése 428 négyzetmétert jelent, amiben tíz fiatalnak és három önkéntesnek szeretnénk otthont biztosítani, és már találtunk egy kivitelező céget, amelyik elkezdte az építkezési munkálatokat. Folyamatosan keresünk támogatókat, akik pénzzel, építőanyagokkal (beton, kábelek, tégla stb.) vagy munkával segítenek. A meglévő nappali foglalkoztató központunk, a Mosolyház bővítése is folyamatban van, ami egy vidékfejlesztési pályázati forrásból (AFIR keretében) valósul meg, és az alábbi funkciókkal rendelkezik: egy házi beteggondozói szolgáltatással, egy kiállítási-képzési teremmel, valamint egy eladási ponttal, ahol a saját kézműves termékeinket tudjuk bemutatni és értékesíteni. Szervezetünk számára ez a két beruházás nagy kihívást jelent, ugyanis időközben minden építkezési anyagnak megemelkedett az ára. Amit induláskor úgy gondoltunk, hogy elégséges lesz, kiderült, hogy nem tudjuk fedezni az összes költséget. A rendelkezésünkre álló összegek: 150 000 euró a Tiroli Bárka támogatása és 33 000 euró Helga és Klaus Winter adománya, ami a fűtési rendszer ára, és 5000 euró a közművesítés. Ezenkívül 4200 euró magánszemélyektől és a kedvezményezettek családjaitól kapott összeg. Mindkét projektet szeretnénk a lehető legrövidebb időn belül megvalósítani, ehhez azonban a közösség összefogására is szükség van. Amennyiben bárki támogatni szeretné célunkat, szívesen és hálával fogadjuk az adományokat, legyen szó építkezési anyagokról, önkéntes munkáról vagy éppen anyagi támogatásról. Mint minden esetben, most is a legapróbb segítségnyújtás is rengeteget számít” — fogalmazott Löchli Tünde.
A Noé Partium Egyesületnek szánt adományokat a szervezet bankszámlájára lehet utalni. A szervezet adatai: név: Asociaţia Noe Partium, bank: OTP, IBAN: RO19OTPV280001027398RO01, adószám: 35002446. Az érdeklődők bátran megkereshetik a szervezetet e-mailben, a [email protected] címen, vagy a Facebookon is Noe Partium név alatt. Mindezek mellett az egyesület támogatható a fiatalok által készített termékek vásárlása révén. A Noé Partium megkapta a Szatmári Termék védjegyet, amely egy hatalmas elismerés és lehetőség a fiataloknak. A termékek megvásárolhatók a Szatmári Termékek Vásárán vagy Mikolában, az egyesület székhelyén, a Fő út 432. szám alatt. Mindezek mellett az egyesülettel szponzorszerződések is köthetők.
Kallós András