Szatmárnémeti

Leszakadt a padlás a fegyenc alatt

2013.07.16 - 18:47

Július 16-án reggel a törvényszék épületének második emeletén levő 113-as tárgyalótermében beszakadt a mennyezet. A padláson takarító fegyenc lezuhant, őt az UPU-ra szállítottak kivizsgálásra. A bíróság döntése alapján lezárják az épület második emeletét.

A Szatmár Megyei Törvényszéknek és a szatmárnémeti bíróságnak otthont adó épület második emeletén levő 113-as tárgyalótermében ma reggel 9 óra előtt néhány perccel leszakadt a mennyezet. „A teremben 9 órakor egy gyermekelhelyezési per kellett volna kezdődjön, így a törvényszéki jegyző, egy ügyvéd és hat személy már a helyiségben tartózkodott. Az épület padlásán egy rab takarított, mivel az épület felújítását végző cég szerződést kötött a börtönnel a takarítási munkálatok elvégzésére. A jegyző észrevette, hogy kezd a mész hullani, ezért felállt, hogy szóljon az illetékes személyeknek, hogy az elkezdett munkálatokat hagyják abba, mert veszélyes. Abban a pillanatban ahogy felállt a székéről leszakadt a mennyezet, a takarítást végző férfi pedig a padlásról a tárgyalóterembe zuhant. A fegyenc megfigyelését végző őr azonnal hívta a mentőszolgálatot, akik rövid időn belül a helyszínre értek. A férfit a Szatmár Megyei Sürgősségi Betegellátó Osztályra (UPU) szállították kivizsgálásra” — számolt be az incidensről a Szatmár Megyei Törvényszék elnöke, Rodica Grosoş-Maxim. A balesetet követően azonnal értesítették börtön vezetőségét, a Szatmár Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőséget (ITM), a Nagyváradi Ítélőtáblát, a Szatmár Megyei Építési Felügyelőséget, a kormánybiztosi hivatalt, az igazságügyi minisztériumot, a felújítást végző vállalkozót, az ügyészséget. Ez utóbbiak a helyszínen végeztek vizsgálatokat, mivel nem az ITM hatásköre a fegyenc esete. „Ki kell hangsúlyoznom, hogy azon épületrészben, ahol a mennyezet leszakadt, nem zajlik felújítás. A balesetet követően a kollégáimmal folytatott megbeszélés során elhatároztuk, hogy a második emeletet lezárjuk és kiürítjük. Mivel jelenleg szabadságolási időszak van, meg tudjuk oldani, hogy egyik irodából a másikba költözünk, de szeptembertől nem tudom el sem képzelni hogyan fogunk dolgozni, mivel már így is nagyon szűkösen vagyunk az épületben” — tudatta az elnöknő.

A felújítás háttere

Az épület felújításának ötlete 2005-ben kezdődött, akkor egy szakértő elvégezte az épület statikai felmérését, és úgy ítélte meg, hogy rövid időn belül fel kell újítani az épületet. Ezen szakértői vélemény alapján aztán elkészültek a felújítási tervek és a megvalósíthatósági tanulmány. Ezekből szintén kiderült, hogy az épület felújítása elengedhetetlen, s amennyiben 1,5 éven belül valósul meg a munkálat, akkor azt el lehet végezni szakaszosan, miközben a bíróság a továbbiakban is az épületben folytatja tevékenységét. A felújítási munkálatok 2011-ben kezdődtek és 2013. április elsejéig be kellett volna fejezni. Ehhez képest még az első épületrész felújítása sem készült el teljesen. „A korszerűsítési munkálatok összesen 40 millió lejbe kerülnének, melyből az első évben 2,5 millió lejt kaptunk. 2012-ben mi kértünk 19 millió lejt, melyből 700 ezer lejt kaptunk. Ezt követően elkezdtük a koldulást, és még kaptunk 3,5 millió lejt. Annak érdekében, hogy a munkálatokkal haladjanak, a kivitelező saját zsebből dolgozott. A prefektusi hivatal és a Szatmár Megyei Tanács támogatását is kértem, és így az idei évben 7 millió lejt kaptunk. Ebből 3,5 millió lejt adósságfizetésre használtunk fel, és a munkálatokra 3,5 millió lej maradt. Ezen összeget már kifizettük az eddig elvégzett munkálatokra, úgyhogy nem tudjuk mi lesz a jövőben” — nyilatkozta Grosoş. Az épületkomplexum B és C részének felújítása már a végéhez közeledik, minimális munkálatok vannak hátra. Amennyiben ezen munkálatokra kapnának támogatást, akkor ősszel át tudnánk ebbe a két épületrészbe költözni, ahol civilizált körülmények között végezhetnénk tevékenységünket. Jelenleg az épületben dolgozó 160 személynek egy WC-je van, és ugyancsak egy toalett áll az intézményben megfordulók rendelkezésére. „A gond az, hogy az igazságügyi minisztériumnak nincs pénze. Mi 2013-ra 17 millió lejt kértünk, ebből kaptunk 7 millió lejt, mely a minisztérium számára a 2013-as esztendőben fejlesztésekre kiutalt pénz egynegyedét jelenti. Ahhoz, hogy át tudjunk költözni a B és C épületrészbe, 5 millió lejre lenne szükségünk, és újabb 5 millió lejből el tudnánk kezdeni az A épületrész felújítását is” — mondta elkeseredetten az elnöknő, aki arról is tájékoztatott, hogy újabb szakértői véleményt kérnek, melynek eredményétől függ az, hogy ősszel a bírák elkezdik-e a munkát vagy tiltakozó akcióba lépnek.

Az igazságügyi miniszter, Robert Cazanciuc elrendelte, hogy július 17-én egy államtitkár és a miniszter ellenőrző testülete utazzon Szatmárnémetibe, hogy vizsgálja ki a törvényszéken a mennyezet beszakadásának körülményeit, illetve ellenőrizzék, hogyan lett elköltve az a hét millió lej, melyet az idei esztendőben utaltak ki a felújítási munkálatokra.