Belföld

Lesz pénz az épületek földrengésbiztossá tételére

2021.02.10 - 20:19

A Fejlesztési, Közigazgatási és Közmunkálatokért felelős tárca vezetője elmondta: „A befektetés a közérdeket szolgálja, hiszen az állampolgárok biztonsága a legfontosabb egy esetleges földrengés bekövetkeztekor.”

A Vrancea környéki nagyvárosok és a főváros is földrengésveszélyes övezetben fekszik, ezért fontos a magántömbházlakások és a jogi személyek magántulajdonában lévő ingatlanok földrengésbiztossá tétele. A közintézményeknek székhelyet adó épületeket is biztonságossá teszik, amennyiben az épület az illető intézmény tulajdonában van, vagy használati joga van hozzá.

Az önkormányzatok állíthatják össze a területükön fekvő, egyes és kettes fokozatú földrengésveszélyes épületek listáját. A szükséges, vissza nem térítendő finanszírozást állami támogatás formájában a költségvetésből biztosítja a minisztérium. A tömbházlakásokra a lakószövetség döntésének nyomán lehet kérni a finanszírozást.

Cseke Attila rámutatott: a magántulajdonban lévő ingatlanok földrengésbiztossá tétele közérdek, hiszen ezáltal egy esetleges földrengéskor az épületben lévő vagy az épület előtt lévő emberek biztonságát óvják. A jogszabály azonban biztosítékot is nyújt: a magántulajdonban lévő, földrengésbiztossá tett ingatlanokat tíz évig nem adhatják el a tulajdonosok, hogy így profitot generáljanak a közpénzen felújított ingatlannal. Ha mégis eladják, az államkasszába vissza kell fizetniük a szerkezeterősítés költségeit.

Az adatok szerint csak a fővárosban 840 földrengésveszélyes ingatlan van, ezek közül 349 fokozottan veszélyes, és 367-et kettes fokozatú ingatlannak soroltak be. Ennek ellenére 2001 és 2015 között csak 29 épületet, összesen 547 lakrészt tettek földrengésbiztossá országszerte, ebből 322-t Bukarestben. 2015 óta nem történt előrelépés ezen a téren.
A minisztérium szerdán bocsátotta közvitára a jogszabálytervezetet, ezenfelül pedig 37 egyesülettel és közintézménnyel konzultál az elkövetkező időszakban annak érdekében, hogy egy kivitelezhető intézkedéssorozatot biztosító jogalapot teremtsen. „Világos rendelkezésekre, kivitelezhetőségre van szükség az emberek biztonságának érdekében, hiszen a hatályos törvénykezés hibásnak és elavultnak bizonyult. Az eddigi gyakorlattal szemben egy többéves programot és költségvetést javasolunk az előreláthatóság, a hosszabb távú tervezés érdekében” — emelte ki Cseke Attila.

Fotó: pixabay

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Másodszor is elkapta a koronavírust Vasile Dîncu védelmi miniszter

Lakhelyi elkülönítésbe került szerdától a védelmi miniszter, miután megfertőződött a koronavírussal.
Belföld

Romániába látogat Florence Parly francia védelmi miniszter

Bukarestbe látogat Florence Parly francia védelmi miniszter. Csütörtökön Klaus Iohannis államfővel, Nicolae Ciucă kormányfővel és hivatali kollégájával, Vasile Dîncuval is tárgyal.
Belföld

Cseke Attila: áprilisban indítja a fejlesztési minisztérium a helyreállítási alapból finanszírozott pályázatokat

Áprilistól pályázhatnak az önkormányzatok a helyreállítási alapból (PNRR) finanszírozott beruházásokra - jelentette be keddi, bukaresti sajtótájékoztatóján a fejlesztési és közigazgatási miniszter.