HPV elleni vakcina beszerzésére írt ki licitet az Egészségügyi Minisztérium. A szaktárca tizenegy éve, 2008 óta nem vásárolt a méhnyakrákot is okozó vírus elleni oltóanyagból.
Tizenegy év után először írt ki licitet az Egészségügyi Minisztérium a méhnyakrákot is okozó humán papillomavírus (HPV) elleni vakcina beszerzésére. Ez azonban sajnos nem jelenti azt, hogy hamarosan beindulhat az országos oltáskampány: a beszerzési procedúra ugyanis eltarthat egy, de akár két évig is.
Az Európai Unió országai közül Romániában a legmagasabb a méhnyakrák okozta elhalálozások száma, és Lengyelországot kivéve az egyetlen állam, amelyik hosszú évek óta nem áldozott egyetlen banit sem HPV-vírus elleni oltásra. A szaktárca utoljára 2008-ban vásárolt a vakcinából, de a tizenegy évvel ezelőtti országos oltáskampány nem aratott sikert.
Köztudott, hogy a méhnyakrák évente mintegy kétezer nő —nagyjából egy kisebb vidéki település teljes lakosságával felérő számú páciens — halálát okozza. A hazai női lakosság körében az emlőrák mellett a méhnyakrák szedi a legtöbb áldozatot, ha rosszindulatú daganatos betegségekről van szó. Az egyedüli megelőzési módja a HPV-vírus elleni oltás lenne, de erre jó ideje nem áldozott a minisztérium.
Azok, akik védettek szeretnének lenni, jelenleg csak a saját pénztárcájukba nyúlva tehetik ezt meg, de sajnos a vakcina nem túl olcsó. Egy dózis nagyjából 600 lejbe kerül a gyógyszertárakban, azonban a 11–14 év közötti lányokat kétszer kell beoltani, míg 14 éves kor felett három dózis szükséges, tehát a védettségért nagyjából 1800 lejt kell fizetni. Az Egészségügyi Világszervezet javaslata szerint a 11–14 év közötti lányokat be kell oltani a HPV-vírus ellen, de vannak már olyan országok is — például Nagy-Britannia és Ausztrália —, ahol az oltáskampány a fiúkra is kiterjed, hiszen ők hordozói a vírusnak, illetve az Amerikai Egyesült Államokban minden 45 éven aluli férfi és nő igényelheti az oltás.
A szűrés is fontos
A Babeş–Papanicolau-tesztként ismert, fájdalommentes és gyors szűrővizsgálattal könnyen kiszűrhető a HPV-vírus megléte, a kóros elváltozások, a méhnyakrák nagyon korai stádiuma is. Az ingyenes vizsgálaton viszont nem vehetnek részt azok, akiknek esetében valamilyen sebészeti beavatkozás során eltávolították a méhnyakat, illetve azok sem, akik teljes méheltávolításon estek át. Ugyanakkor azon 64. életévüket betöltött hölgyeket sem veszik be a programba, akiknél a legutóbbi három citológiai vizsgálat eredménye normális volt.
Azok a Szatmár megyei nők, akik részt szeretnének venni az államilag támogatott, de akár életmentő szűrőprogramban, elsőként a családorvosukat kell felkeressék. Amennyiben a háziorvos úgy véli, hasznos lehet a vizsgálat, egy típusnyomtatványt állít ki a páciens számára, és a legközelebbi mintavételi központba irányítja. Időpont-egyeztetést követően ezekben elvégzik a vizsgálatot, amelynek mintáit laboratóriumba küldik. Az eredményeket pedig a családorvosoknak továbbítják, ők azok, akik kiértékelik ezeket pácienseikkel.
A vizsgálat csak akkor ingyenes, ha a háziorvos indokoltnak tartja, az általa kiállított küldőpapírral pedig azt a bizonyos mintavételi központot keresik fel a hölgyek, ahová irányították őket. A típusnyomtatvány nélkül a beteg nem tud jelentkezni a szűrésre.
Bumbuluţ Krisztina