Szatmárnémeti

Lesz magyar középiskolai tanítóképzés

Várja leendő diákjait a Kölcsey Ferenc Főgimnázium, ahol ősszel beindul a tanítóképző szak is a kilencedikesek számára (Fotók: SZFÚ Archívum)
2022.03.21 - 10:00
Ősszel biztosan elindul a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban az elhivatottsági osztály, amely egy fél óvónő-tanító képző osztályt és egy fél bölcsődeióvónő-képzőt jelent. Emellett a már megszokott osztályok is beindul a kilencedikeseknek, mondta Pataki Enikő igazgatónő.

A Kölcsey Ferenc Főgimnázium jövő tanévi beiskolázási tervéről számolt be Pataki Enikő igazgató. Elmondta: annyi változik, hogy az eddigi öt osztály helyett hat osztály indul, és ez most már biztos. „Tavaly volt egy adminisztratív gond az elhivatottsági osztállyal kapcsolatban, és az utolsó pillanatban nem kaptuk meg az engedélyt rá, de most már megjött a minisztérumi engedély, és erre a hatodik osztályra megvan az oktatási minisztérium határozata, és szerepel a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség által jóváhagyott beiskolázási tervben is, minden egyes papír rendben van vele kapcsolatban” — fogalmazott az intézményvezető, aki rávilágított: a beiskolázás úgy alakult, hogy az óvodában továbbra is két csoport működik, az iskolában egy előkészítő osztály indul, s nemsokára kezdődik a beiratkozás is, Szőke Réka tanítónéni fog kezdeni. Jelenleg úgy tűnik, lesz nyílt nap is, melynek időpontját hamarosan meghirdetik majd. 

Kilencedik osztályban hat osztályuk indul: egy osztály matematika-informatika osztály intenzív informatikaoktatással, egy fél osztály matematika-informatika intenzív angolnyelv-oktatással, ennek az osztálynak a másik fele természettudományok intenzív angol, és lesz egy teljes természettudomány osztály intenzív angoloktatással. Ez azt jelenti, hogy a reál szakon lényegében három osztály indul, másfél matek-infó és másfél természettudomány — ez utóbbi minden esetben intenzív angoloktatással.

„Az intenzív oktatás azt jelenti, hogy azt a tantárgyat, amit intenzív oktatunk, azt emelt óraszámban oktatjuk, tehát a kerettantervhez képest nagyobb óraszámban és csoportbontásban. És ez egy nagyon fontos szempont, hogy csoportbontásban tanítunk, mert nem mindegy, hogy hány diák van a csoportban sem a nyelv-, sem az informatikaoktatásban. Az informatikánál az elmélet együtt van, a laborórák, maga a gyakorlat az csoportban, a nyelveknél pedig két csoportra oszlik az osztály. Ugye a vegyes osztályok kilenc-tizedikben együtt tanulnak, ugyanaz a tantervük, 11. osztálytól azonban lesznek olyan tantárgyak is, amiket csoportbontásban tanulnak. Az idegen nyelvet, az informatikát is másként tanulják, illetőleg a matematikát is csoportbontásban tanulják majd, és néhány reál tantárgyat is, ez ennek az osztálynak a sajátossága” — pontosított Pataki Enikő.

A humán osztályok terén két társadalomtudományi osztály indul, ebből az egyik úgynevezett két tannyelvű (bilingv) osztály, ami azt jelenti, hogy az angol nyelvet, illetve a német nyelvet nagyon emelt szinten, tehát még az intenzívnél is emeltebb szinten tanulják a gyerekek, heti hat órában, amiből öt óra nyelvtanítás, egy óra pedig az angol, illetve a német kultúrának és civilizációnak, történelemnek vagy földrajznak az oktatása. Ez az osztály ugyanúgy vegyes csoportbontásban tanul, ennek az előnye, hogy nemcsak az első, hanem a második nyelvet is csoportbontásban tanulják, tehát a nyelvoktatás is nagyon emelt szintű. „A bilingv osztályoknál fontos tudni, hogy az angol nyelvhez vizsga szükséges, a német nyelvhez nem, mert azt kezdő szintről oktatjuk. Az ne riasszon el senkit, hogy nem tanult németet, hiszen ebben az osztályban heti hat órában nulláról fogjuk tanítani a német nyelvet. Az angolhoz viszont már középfokú tudás szükséges, és ezt a tanfelügyelőség által rendezett nyelvvizsgán kell bizonyítani. Eddig elismerték a jegyét a diáknak, amíg a vészhelyzet volt, de mivel eltörölték a vészhelyzetet, ezek a vizsgák ismét meg lesznek tartva, valamikor májusban. Aki erre jelentkezni szeretne, az a saját iskolájában kell beiratkozzon, és az iskola fogja majd elvinni a dossziéját és majd a gyereket is oda, ahol a megyei vizsgabizottság működik majd, s a nyelvvizsgát lebonyolítják” — hangsúlyozta a követelményeket az igazgatónő, aki arról is beszámolt, hogy a másik társadalomtudomány osztály intenzív angol szakos, nem kell külön vizsga, ugyanúgy csoportbontásban tanulják az első nyelvet, de a második nyelvet már nem, ők heti négy órában tanulják az angolt. 

Vokacionális osztály

„A hatodik osztályunk ugyancsak egy vegyes osztály, csakhogy ez már elhivatottsági, vokacionális osztály. A Kölcsey sokszor felvállalt olyan hiányoktatást, ami a megyében nem volt. Ennek hosszú a története, annak idején tőlünk indultak akár a felekezeti iskolák, akár a tanítóképző, illetve a most is működő egészségügyi asszisztensképző, valamint a gyógyszerészsegéd-képzés. Ami nagyon nagy hiány a megyében, az a középiskolai tanítóképzés. A Babeş–Bolyai Tudományegyetem Szatmári Kihelyezett Pszichológia és Neveléstudományok Karával évek óta együttműködünk, nálunk is gyakorlatoznak az egyetemisták hosszú évek óta, és velük is megbeszélve azt érezzük és látjuk, hogy az az előkészítő képzés, amit a középiskolai tanítóképző nyújt, az nagyon fontos alap, amelyre az egyetem is tud építeni. Éppen ezért velük együttműködve és egyetértésben, az ő támogatásukkal felvállaltuk, hogy a sok évvel ezelőtt a Ion Slavici Főgimnáziumban megszűnt magyar nyelvű tanítóképzőt újraindítjuk. Tanítóképzés létezik a megyében, a Slavici román nyelven továbbra is oktat és felkészít óvónőket, tanítónőket, a Nicolae Steinhardt Ortodox Líceum pedig bölcsődei óvónőket, de magyar nyelven egyetlen lehetőség sincs. Főként azért is döntöttünk így, mert iskolánk nagyon sok módszertanos pedagógussal dolgozik, hogy ezt mi fel tudjuk vállalni, így a jövő tanévtől kezdve beindítunk egy fél óvónő-tanító képző osztályt és egy fél bölcsődeióvónő-képzőt.

Ez azt jelenti, hogy ugyanígy lesznek tantárgyaik, mint a többi osztálynak is, amiket csoportbontásban tanulnak, például pedagógiai gyakorlat vagy a pedagógiai tantárgyak, azonban a módszertanhoz kapcsolódó tantárgyak csoportbontásban lesznek, illetőleg lesz olyan közismereti tárgy, amit együtt tanulnak. Mindkét része az osztálynak, amellett, hogy érettségi diplomát kap, kap egy hivatásról szóló elismerést, amivel tizenkettedik után már el is tud helyezkedni óvónőként, tanítónőként, bölcsődei dolgozóként, akár bárhol máshol, ahol fontos a pedagógia szak, ahol ezt fontosnak tartják, hogy pedagógia szakon végzett diákot vegyenek föl. Hiszen a pedagógia szakon nagyon olyan sok mást is megtanulnak, amit esetleg máshol nem, pl. a kommunikációs készségük sokkal fejlettebb lesz, mint esetleg más szakok esetében, hiszen ez a hivatás maga a kommunikáció. De mivel a közismereti tárgyakat ugyanazon tanárok tanítják, mint bármelyik másik osztályban, a közismereti tárgyakat is olyan szinten fogják tanulni, hogy akik úgy gondolják, innen továbbmehetnek bármelyik másik tanári, pedagógusi szakmára. És én úgy gondolom, hogy a jövőben a pedagógusi szakma, főleg a tanári szakma egy nagyon keresett szak lesz, nagyon kevesen mentek az utóbbi időben tanár szakra, sokkal több hely lesz, sokkal nagyobb lehetőség lesz. A bölcsődéknél pedig mindenképp szükség lesz rájuk, mert bölcsődei óvónőket nem is nagyon képeztek eddig, s most, hogy átkerültek a tanügyminisztériumhoz a bölcsődék, illetve ha csak azt nézzük, hogy Szatmárnémetiben hány új magyar nyelvű bölcsőde fog indulni, bizony kell a jó szakember, és mi bízunk benne, hogy ezen képzés alapjait tudjuk nyújtani” — mondta Pataki Enikő, aki melegen ajánlja ezeket a szakokat azoknak, akik szeretnek a gyerekekkel foglalkozni. Fontos információ, hogy a tanítóképző szaknak a végzősei matematikából, a bölcsődeióvónő-képző végzősei történelemből érettségiznek, ugyanakkor mindkét szak jár gyakorlatra, heti 3 óra gyakorlatuk van már kilencedik osztálytól kezdődően. Ez a képzés is négyéves, de kapnak egy szakmai diplomát is az érettségi diploma mellé.

„Amit nagyon fontos még tudni, az az, hogy ezekbe az osztályokba úgy lehet beiratkozni, hogy van egy előzetes vokacionális vizsga. Ez azt jelenti, hogy beszédkészséget mérnek románul és magyarul, és tornát. A feltételekről mindenki érdeklődhet a saját iskolájában, illetve mi is fel fogjuk tenni a honlapra. Ez a vizsga nálunk lesz megrendezve május környékén. Ezen a vizsgán nem kapnak jegyet a diákok, elfogadott vagy elutasított minősítést kapnak. Akiket viszont elfogadtunk, azoknak igazából, ha jók a képességvizsga-jegyeik, akkor elfogadottak is lesznek. El kell menni képességvizsgázni, az kötelező, és ezen jegy, illetve a felvételi jegy birtokában, még mielőtt a számítógépes leosztás lesz, elhozzák az iskolába a dossziéikat, leadják, és már meg is tudják, hogy felvételt nyertek vagy visszautasítottuk őket. S mivel ez a procedúra a számítógépes leosztás előtt történik, annak, akit már felvettünk, nem kell izgulnia a számítógépes leosztásnál, akit pedig nem, az viszont beadhatja a dossziéját más szakokra a számítógépes leosztásra. Mi várjuk szeretettel mindazokat, akik a Kölcseyben szeretnének tanulni, és a mi iskolánk csapatához csatlakozni” — összegzett Pataki Enikő igazgatónő.

Sógor Beáta