Örök probléma a nagykárolyi vezetékes víz (a számlák szerint: ivóvíz) minősége. Az Apaserv Rt. sajtóreferensét, Kereskényi Noémit kérdeztük: meddig legyenek türelmesek a nagykárolyiak?
Nem takarékoskodnak a negatív jelzőkkel a nagykárolyiak, ha a vezetékes vízről esik szó, állandó elégedetlenség forrása a víz színe, néha szaga és nyomása.
Nyáron általában gyenge víznyomás tapasztalható, és gyakran előfordul az is, hogy nap közben szünetel a vízszolgáltatás, a késő esti órákban rendszerint alig szivárog a csapokból valami. A víz gyakran sáros, színes, néhány hónapja pedig erősen klóros szagot árasztott. A regionális vízszolgáltató, az Apaserv Rt. sajtóreferensét, Kereskényi Noémit kérdeztük minderről.
„Kezdjük talán a víznyomással. Nem csak Nagykárolyban, Szatmárnémetiben is csökken a víznyomás esténként, s ennek az oka, hogy így kevesebb a valószínűsége a meghibásodásoknak. Nyáron pedig spórolás is indokolja mindezt, ugyanis, ahol szivárgás van, kevesebb víz megy kárba” — magyarázta az illetékes.
Az intenzívebb klórtartalommal kapcsolatban az alábbiakat tudtuk meg: „Akkor lehetett klórosabb a víz, amikor 2-3 hónappal ezelőtt átálltak a vízüzemnél a dupla szűrőrendszer használatára. Ez azt jelenti, hogy zárt és nyílt tartályokban is átszűrik a vizet, mielőtt a rendszerbe engedik. A vízminőséget folyamatosan ellenőrzik, a klórt ennek függvényében automatikusan adagolja a rendszer, így mindenki megnyugodhat, nem megy az egészségügyi határ fölé. Várhatóan a jövő év végén lezáruló uniós projekt (POS Mediu) sokat javít majd a szolgáltatások minőségén. Sajnos, ebben a programban nincs benne az összes nagykárolyi vezeték cseréje. Ami biztosan meglesz: a szamosdobi vízüzem modernizálása (jelenleg a szamosdobi trafóház és a hozzá tartozó rendszer cseréje zajlik; az áramkimaradások okozta kellemetlenségeket az oldaná meg végérvényesen, ha a vízüzem és a város közötti villanyvezetékeket is kicserélnék), Szamosdob—Nagykároly fővezeték cseréje, a nagykárolyi szivattyútelep modernizálása, 30 utca teljes vezetékcseréje (víz- és szennyvízhálózat). Mindez, remélhetőleg 2015 végéig meglesz. Amennyiben minden az ütemtervek szerint halad, az év végére befejeződik a vízüzem teljes korszerűsítése” — magyarázta Kereskényi.
A nagykárolyi „színes vizet” és a vízhiányt három tényező okozhatja: áramkimaradás, a szivattyútelepen történt meghibásodás vagy javítások. Ilyenkor, amikor újra kell indítani a rendszert, a nagy nyomás miatt megindulnak a lerakódások a vezetékekben. 2010-ben a nagykárolyi vízvezeték-rendszer 60-70%-át átmosták, a következő félévben pedig 54 kilométernyi vezetéket fognak átmosni. Ez is vízkimaradást okoz majd az egyes szakaszokon, ugyanis kb. 1 napot vesz igénybe ez a munkálat” — számolt be a szóvivő.
Tőtős Tímea