Február közepére készül el az új közalkalmazotti bértábla tervezete, amelybe a jelenlegi jogszabály egyik legnagyobb hiányosságát, a teljesítmény-mutatókat is belefoglalják.
Dan Suciu kormányszóvivő bejelentése értelmében a Cioloş-kabinet egy hónapon belül, február közepére kidolgozza az egységes bértörvényt, amelybe teljesítmény-mutatókat is belefoglalnak — Suciu elmondása szerint ugyanis a jelenlegi jogszabály legnagyobb hiányossága, hogy a fizetések nem teljesítményalapúak, ráadásul a minimálbér sorozatos emelése miatt a bértábla torzulásokat is szenvedett. A jogszabály-tervezeten egy tárcaközi bizottság dolgozik, és a munkába bevonják a szakszervezetek képviselőit is.
A kormányszóvivő egy minimálbérrel kapcsolatos változásról is tájékoztatott: kidolgoznak egy átlátható mechanizmust arra, hogy a jövőben milyen mutatók alapján növelik a minimálbért, és ennek a képletnek az alapján automatikusan kiigazítják a bért, amikor ez indokolt. Suciu ugyanakkor hozzátette azt is: a bruttó minimálbér a kormány tavalyi döntése értelmében 1250 lejre növekedik májustól — a minimálbér következő emelését azonban már az új mechanizmus szerint fogják meghatározni.
Az új közalkalmazotti bértábla kidolgozására még az előző kormány tett ígéretet, az ő tervezetük azonban szinte hihetetlen fizetésemeléseket irányzott elő, hiszen 20-tól 70%-ig emelték volna a közszférai béreket: egy egyetemi tanár bruttó fizetése 4170 és 9578 lej között váltakozott volna, a közoktatásban dolgozó pedagógusok a fokozatuk és régiségük függvényében 2948 és 6167 lej közötti összeget kerestek volna, az orvosi asszisztensek sem kaptak volna 2990 lejnél kevesebbet és a közigazgatásban is (még) érdemesebb lett volna dolgozni, hiszen egy községi jegyző havi bérét is minimum 4700 lejesre tervezték — ám a jogszabály végül nem került a parlament elé.