Szatmárnémeti

Lépésről lépésre — magyar tagozaton is

2018.01.26 - 14:41

A szatmárnémeti Vasile Lucaciu Általános Iskola az eddigi évek kedvező tapasztalatai alapján magyar tagozaton is alkalmazná a Lépésről lépésre módszert. Az első osztályt jövő tanévtől indítanák, tájékoztatta szerkesztőségünket Zab Tímea tanítónő.

Lassan két évtizede már annak, hogy Szatmár megyében több iskola is alkalmazza a Step by step elnevezésű oktatási módszert. Világszerte már 50 éve működik az Amerikai Egyesült Államokban kifejlesztett program, amellyel igyekeznek egy alternatív tanulási lehetőséget kínálni az elemi osztályos tanulók számára úgy, hogy a hosszított iskolai program révén a szülők is mentesüljenek a gyerekekkel való közös tanulás terhe alól.

A szatmárnémeti Vasile Lucaciu Általános Iskolában már több éve működik a program, de eddig csak román tagozatos diákok vehettek részt ebben, viszont a tervek szerint a következő tanévtől az előkészítősök már a Lépésről lépésre oktatási módszerrel kezdik meg iskolai tanulmányaikat.

Zab Tímea, a magyar tagozatos negyedik osztály tanítónője, aki ősztől az előkészítősöket fogja fogadni, nagy vonalakban igyekezett ismertetni a programot, bemutatva, hogy mire is számíthatnak azok a szülők, akik úgy döntenek, ebben a rendszerben kívánják taníttatni gyermekeiket. Elmondta, hogy a Step by step módszer az óvodai és iskolai program szemléletében, módszertanában és tárgyi-környezeti feltételeiben is azonos pedagógiai modellt képvisel, így megkönnyíti a gyerekek számára az óvoda és az iskola közötti átmenetet. A program reggel 8 órától 16 óráig tart, amelynek során két tanítónő felügyelete mellett zajlanak a tevékenységek. A pedagógusok tevékenységi sarkokat, központokat alakítanak ki, tehát a termet bizonyos fontos tevékenységeknek megfelelően rendezik be. Ezeken a tevékenységeken minden tanuló részt vesz, viszont maguk döntetik el, milyen sorrendben választják a foglalkozásokat.

A gyerekek viszonylag kevés házi feladatot kapnak, aminek a fő célja a gyermekek és a szülők közötti kapcsolat fenntartása, ápolása, a szülők számára az iskolai munkába való betekintés biztosítása, hiszen a tanultak otthoni rögzítésére, gyakorlására nincs szükség, az megtörténik az iskolában. Az ismeretelsajátítás során a gyermekek kötelező, kötelezően választható és szabadon választható feladatokat kapnak. Az egyéni, differenciált fejlesztésre a tanulók aktuális tudásának, képességeinek ismeretében a feladatok megválasztásánál nyílik lehetőség. Bár a nem kötelező feladatok közül a gyermek választ, a pedagógus figyelemmel kíséri a feladatválasztást, és tapintatosan irányítja a gyermek munkáját, megfelelő feladatokat, játékokat ajánlva neki. A kiválasztott feladatok befejezéséért azután a gyermek a felelős, aki így nap mint nap megélheti a megismerés, a tudáskeresés örömét. A program változatos iskolai munkaformákat alkalmaz, vagyis a frontális, tanári magyarázatra építő oktatás mellett nagy szerepet juttat a páros és csoportos, kooperatív, együttműködő munkaformáknak, és természetesen az egyéni munkavégzés is jelen van a mindennapokban.

A tanítónő továbbá elmondta, hogy a diákok a délelőtti tevékenységeket követően ebédelni fognak az iskolai étkezőben, amit a házi feladatok elkészítése és a délelőtt tanultak elmélyítése követ majd 16 óráig, amikor a szülők hazavihetik gyermekeiket.

A pedagógus véleménye szerint ez a módszer jóval gyerekközpontúbb az eddigiekben alkalmazottakhoz képest.

Az elmúlt évek során az iskola diákjai és pedagógusai a román tagozaton folytatott munka eredményeit megtapasztalva megismerhették a módszer előnyeit, ezért magyar tagozaton is bátran vezetnék be a Step by step oktatási formát a következő tanévtől.

A tanítónő hozzátette azt is, hogy attól függetlenül, hogy az oktatási módszer változik, a tanagyag ugyanúgy leadásra kerül, viszont a diákok erősségeiket megmutatva magabiztosabbá válnak a tanév során, sőt, mivel egy délutáni foglalkozás is a diákok rendelkezésére áll, rengeteg új dolgot tanulhatnak meg ezek ideje alatt.

Jelen pillanatban három negyedik osztály működik az iskolában, egy román Step by step osztály, illetve egy román és egy magyar, hagyományos módszerekkel tanuló negyedik osztály. A pedagógus véleménye szerint a Step by step módszerrel tanuló diákok sok esetben jobb eredményeket produkálnak a versenyeken, bátran és ügyesen kamatoztatva tudásukat és tehetségüket.

A módszer magyar tagozaton való bevezetésével az iskola szeretne egy magyar tannyelvű alternatívát ajánlani azoknak a szülőknek, akik szeretnék, hogy gyermekeik egy, az évek során bejáratott módszert követve tanulhassanak, ugyanakkor a szülőket is tehermentesítsék a délutáni közös tanulás alól, ami helyett más jellegű, minőségi időt tölthetnek gyermekeikkel.

Az előkészítő osztályokba való beiratkozás február 27. és március 16. között zajlik.

 

 

Bajnai Botond